Відкриття “Кришталевої стіни плачу” у Бабиному Яру: вшанування пам’яті і неоднозначний перфоманс

Автор: Любава Лисичкіна
22:16 06.10.2021

У Києві тривають жалобні заходи до 80-х роковин трагедії Бабиного Яру.  Сьогодні на території Бабиного Яру відкрили “Кришталеву стіну плачу” скандальної художниці Марини Абрамович.

Відкриття “Кришталевої стіни плачу” у Бабиному Яру: вшанування пам’яті і неоднозначний перфоманс Фото: ОПУ
оренда квартири Київ

Варто нагадати, що зведення 40-метрової «Кришталевої стіни плачу» з каменю архітекторки Марини Абрамович, відомої своїми емоційними провокаціями у мистецтві не менше за художнього керівника Меморіального центру Голокосту, скандального російського режисера Іллю Хржановського, стартувало 6 серпня.  До зведення інсталяції, проти якої  заявили ряд українських науковців, культурних діячів, дисидентів та єврейських громадських активістів, причетна приватна структура, що зветься «Меморіал Голокосту «Бабин Яр», фінансована передусім донорами з Російської Федерації (серед спонсорів – російські бізнесмени з оточення Володимира Путіна Михайло Фрідман та Герман Хан). 

Участь у вшануванні загиблих взяли  президенти України, Ізраїлю та Німеччини – Володимир Зеленський, Іцхак Герцог та Франк-Вальтер Штайнмаєр.

На відкриття Стіни плачу прийшли  митрополит Київський і всієї України Єпіфаній,  митрополит Київський і всієї України, глава УПЦ Онуфрій, а також  митрополит Вишгородський і Чорнобильський Павло. Крім релігійних діячів журналісти побачили на заході журналіста Дмитра Гордона, музиканта Святослава Вакарчука, боксера Володимира Кличка, бізнесмена і екснардепа Віктора Пінчука.

Також до участі запрошені  українці, котрі рятували євреїв від смерті під час нацистської окупації та отримали звання Праведників народів світу.

Як відомо, одними з найвідоміших і неоднозначних робіт Марини Абрамович є «Балканське бароко», коли мисткиня перемивала купу кривавих кісток в пам’ять про жертв воєн на теренах колишньої Югославії, та «Голий перфоманс».

Крім того, всі артоб’єкти, які зводять у Бабиному Яру під керівництвом Макса Яковера та Іллі Хржановського, є «тимчасовими». Як би це парадоксально не звучало, але за документами вони вважаються МАФами. 

Нагадаємо, Київрада кілька разів переносила розгляд проєкту “Бабин Яр” від скандального російського режисера Хржановського. Кличка і Київраду закликали не підтримувати російський проєкт меморіалу “Бабин Яр”. А СБУ заявляло про можливе використання центру Голокосту “Бабин Яр” для дискредитації України.

Читайте також: Депутати пропонують Київраді заборонити будівництво проєкту “Бабин Яр“ за гроші олігархів Путіна

Додамо, проєкт меморіалу “Бабин Яр” критикують за причетність до нього російських олігархів Михайла Фрідмана та Германа Хана. Вони вирішили призначити художнім керівником Меморіального центру Хржановського. Скандал довкола нього розгорівся після знімання фільму “Дау. Дегенерація”. 

Прокуратура відкрила кримінальні провадження в зв’язку з можливим порушенням прав і свобод дітей з дитбудинку, а саме, фактами катування, скоєних під час знімання у Харкові фільму “Дау. Дегенерація” Хржановського, який також є художнім керівником проєкту “Меморіальний центр Голокосту “Бабин Яр”. Наприкінці літа 2020 ключовий свідок у справі про катування немовлят під час “Дау” помер

Президент Зеленським, з усім тим, підтримав створення меморіалу Хржановського “Бабин Яр”. Натомість виконавчий віцепрезидент Конгресу національних громад України Йосиф Зісельс вважає, що проєкт спорудження Меморіального центру Голокосту “Бабин Яр”, запропонований Хржановським, є частиною інформаційного фронту гібридної війни Росії проти України.

Восени 2020 року було ініційовано рух опору проти російської концепції Бабиного Яру. Наприкінці 2020 року стало відомо, що Хржановський намагається домовитися з керівником Офісу президента Андрієм Єрмаком про оренду всього національного заповідника “Бабин Яр”.

Великий Київ у Google News

підписатися