Понад три доби без світла, води й опалення: чим загрожують мешканцям Виноградаря недопрацювання забудовника

Автор: Володимир Хлєбников
14:47 12.12.2022

Майже чотири доби мешканці багатоповерхового будинку на столичному Виноградарі провели без електрики, опалення та частково без водопостачання. Це сталося після масованого удару російських окупантів по енергетичній інфраструктурі України вдень 23 листопада.

Понад три доби без світла, води й опалення: чим загрожують мешканцям Виноградаря недопрацювання забудовника
Світлодіодне освітлення

Першоджерелом проблем жителів 25-поверхового будинку на вул. Сергія Данченка, 5, як і всіх українців, є цинічні обстріли російських загарбників. Втім, ситуацію неабияк ускладнило невиконання забудовником – ПрАТ “ДБК-4” – своїх зобов’язань перед власниками квартир.

Багатоповерхівка на 880 квартир понад п’ять років під’єднана до електромережі за тимчасовою схемою, тобто не знаходиться на балансі оператора системи розподілу – ДТЕК Київські електромережі. Після обстрілу 23 листопада електропостачання в будинку відновили лише у ніч проти 25 листопада, однак менше як за годину світло знову зникло. Тимчасова трансформаторна підстанція (ТТП), яку встановив забудовник, просто не витримала напруги – сталася пожежа. Взагалі, дивно, що цього не сталося раніше.

Щитова ТТП, яка згоріла біля будинку №5 на вул. С. Данченка/Фото: Володимир Хлєбников, “Великий Київ”

Система опалення вказаного будинку, так само як і водопостачання, безпосередньо пов’язані з електрикою. Отже, через відсутність світла у будинку повністю відсутнє тепло і частково вода (потужностей насосів вистачає лише до 11 поверху). Температура у квартирах почала стрімко опускатися. Спочатку до +17, потім до +15 і зрештою до +12…

Весь час, поки тривали ремонтні роботи, мешканці буквально не відходили від електриків, організувавши чергування. За їхніми словами, електрики працювали майже без відпочинку, на межі своїх можливостей та у досить важких умовах.

Згодом забудовник (не без логістичних проблем) привіз та встановив під будинком нову ТП, звісно, також тимчасову. Лише пізно ввечері 26 листопада до будинку почали поетапно подавати електрику. Втім, історія, активна фаза якої почалася ще рік тому, на цьому не завершилася. Хай там як, а тимчасовість підключення та неможливість укладання прямих договорів із постачальником електроенергії не влаштовує жителів. Особливо вони переймаються тим, чи не станеться нова пожежа. Енергетики підтверджують: вірогідність виходу ТТП з ладу в умовах нестабільної роботи енергосистеми дуже велика.

Читайте також: Мешканці будинку на Виноградарі просять Кабмін, ОГП і БЕБ перевірити забудовника

Що було раніше. Тут саме час коротко нагадати, чим і як саме завинив забудовник перед своїми інвесторами.

В грудні 2021 року мешканцям будинку № 5 по вул. Сергія Данченка (ЖК “Крістер Град”, Подільський район) встановили новий тариф на електроенергію (ЕЕ) – 5,07 грн/1 кВт. Такий тариф передбачений для промислових об’єктів, він втричі вищий, ніж побутовий (1,68 грн/1 кВт).

ВК” докладно писав про те, чому для оператора системи розподілу (ДТЕК “Київські електромережі”) та постачальника (ТОВ “Київські енергетичні послуги” YASNO) 25-поверховий будинок на Виноградарі з 2016 року все ще вважається будмайданчиком. Саме через це власники квартир не можуть укласти прямі договори на постачання ЕЕ. Також ми наводили позицію забудовника, який запевняв, що не має відношення до ситуації, що склалася. Однак це не заважало йому вдаватися до шантажу.

Попри тиск, мешканці багатоповерхівки відмовилися сплачувати за “космічним” тарифом. Вони також вимагали зробити перерахунок і встановити “нормальні” ціни на ЕЕ, тобто 1,68 грн/1 кВт. 

В серпні 2022 року “ДБК-4” почав погрожувати мешканцям 25-поверхівки відключенням електрики з 1 вересня, якщо ті не погасять борги. Забудовник “повісив” на людей 4 041 476 грн. Також в ДБК заявили, що наразі ЕЕ дає “постачальник останньої надії”.

Ситуація зрушила з мертвої точки лише наприкінці вересня, коли забудовник все ж таки погодився на вимоги громадян, виставивши зі свого боку цілком обґрунтовані умови. Будинок перевели на “людський” тариф, а мешканці почали погашати борги. Втім, переведення будинку на постійну схему електропостачання остаточно не було вирішено, хоча відповідні роботи повільно, але тривали.

Слід також зазначити, що міська влада особливо не переймалася і не цікавилася ситуацією, в які опинилися тисячі громадян, серед яких не лише діти, інваліди, люди похилого віку, а й багато переселенців.

Боротьба за світло триває

28 листопада голова правління ПрАТ “ДБК-4” Романенко звернувся до керівництва ПрАТ “ДТЕК Київські електромережі” із проханням “приєднати будинок по постійній схемі електропостачання та встановити тамтешнім мешканцям тариф для населення“. Він також запевнив, що “ДБК-4” начебто виконав всі необхідні роботи та гарантує виконання необхідних технічних умов. 

 

Зрозуміло, що забудовнику вигідно “віддати” на баланс ДТЕК будинок № 5, адже йому доводиться сплачувати різницю за спожиту електроенергію. А ось чи погодиться із цим оператор, невідомо. Наразі “ВК” не має коментарів ПрАТ “ДТЕК Київські електромережі” з цього приводу.

За нашою інформацією, роботи, які б дозволили під’єднати будинок за постійною схемою, виконані не у повному обсязі. Наскільки це принципово для ДТЕК, з урахуванням воєнного стану та соціальної напруги, яка цілком може поширитися не лише на забудовника, а й на них, побачимо.

Читайте також: Поки більшість активістів поїхали на фронт, забудовники нищать історичну будівлю на Подолі

Тим часом мешканці будинку не сидять склавши руки. Вони буквально “атакують” КМДА та Кабмін, закликаючи владу нарешті втрутитися (чи принаймні відреагувати) у ситуацію.

Зі слів забудовника, станом на сьогодні є можливість підключення ТП по постійній схемі. ТП повністю готова (на фото капітальна будівля сірого кольору, – прим. “ВК“). Але є деякі недоробки на інших ділянках, тобто не повністю виконані вимоги технічних умов (залишилася прокладка 0,5 км траси), у зв’язку з чим ДТЕК не приймає ТП та не надає дозвіл на підключення по постійній схемі“, – повідомив “ВК” один з представників ініціативної групи.

Він наголосив, що для запобігання надзвичайної ситуації мешканці будинку просять виконавчу владу втрутитися в ситуацію та сприяти підключенню ТП по постійній схемі.

Будинок може не пережити наступних проблем з енергосистемою та в умовах наявності енергії у місті залишиться без неї у зимовий період з усіма відповідними наслідками, включаючи необхідність зливання теплоносія з системи опалення“, – додав представник ІГ.

І знову метро на Виноградар

Історія, викладена вище, не унікальна для Києва, але досить показова. Ось так недопрацювання, невиконання своїх зобов’язань з боку забудовника “таять у собі” безліч підводних каменів, які обов’язково даються узнаки в екстремальних умовах.

До слова, на Виноградарі дуже добре знають про обіцянки-цяцянки. Заморожене будівництво двох станцій метро “зеленої гілки” – “Мостицька  та “Проспект Правди” – той самий красномовний приклад невиконання та недопрацювання. Ці станції, як відомо, обіцяли здати в експлуатацію ще у грудні 2021 року (!), тобто до повномасштабного вторгнення РФ. Але щось пішло не так…

Що маємо станом на грудень 2022 року? Суттєве скорочення бюджетних витрат, відсутність надійного укриття для мешканців масиву, який і так вже досить сильно постраждав від російських обстрілів, ускладнення трафіку та численні незручності, які створює мешканцям недобудований об’єкт.

ВК” й надалі слідкуватиме за розвитком подій.

Великий Київ у Google News

підписатися