Збережуть або дерусифікують кияни Повітрофлотський проспект?

Автор: Ольга Даниленко
19:30 02.02.2023

Нещодавно Київрада оголосила другу хвилю масштабної дерусифікації столиці до якої, усупереч рішенню Експертної топонімічної комісії Києва, потрапив Повітрофлотський проспект та вулиця. Такі перейменування викликали бурхливі дискусії. До Кличка вже направили петицію. 

Збережуть або дерусифікують кияни Повітрофлотський проспект?

Загалом, після повномасштабного вторгнення РФ у 2022 році у Києві було перейменовано 239 проспектів, бульварів, вулиць провулків та тупиків. Абсолютна більшість – за процедурою дерусифікації. 

Кияни голосували у додатку “Київ Цифровий” і у переважній більшості підтримували рішення експертної топонімічної комісії міста Києва. 

Наразі розпочалася друга хвиля дерусифікації столиці куди до перейменування внесли Повітрофлотський проспект та вулицю.

Голова експертної топонімічної комісії міста Києва, історик, а наразі військовий ЗСУ Олександр Алфьоров розповів, що за офіційним висновком комісії Повітрофлотський проспект та вулиця дерусифікації чи декомунізації не підлягають.

Тому, як Повітрофлотський проспект та вулиця потрапили у список на дерусифікацію він не знає. Алфьоров звертався до тих “хто припустився цієї помилки” якнайскоріше вилучити зі списку на дерусифікацію Повітрофлотський проспект та вулицю. 

 Рішення комісії історик пояснив: 

  •  cучасна назва проспекту з 1963 року, і не містить ознак пов’язаних з комуністичним режимом: У 1923 році Повітрофлотський проспект перейменували на честь червоного повітряного флоту. Але після 1923 року проспект перейменовували ще 5 разів. Сучасна його назва – з 1963 року, і це рішення не містить жодних згадок про якийсь “червоний флот.
  •  За висновком Українського інституту національної пам’яті Повітрофлотський проспект не підпадає під норми закону про декомунізацію.
  • Запиту киян на зміну назви Повітрофлотського проспекту не було – проспект не фігурував навіть у першому списку з 467 об’єктів на дерусифікацію.

Історик Олександр Алфьоров пояснив, що назва проспекту у киян асоціюється виключно з історією розвитку повітроплавання та потужною науковою школою. 

Славетне Київське товариство повітроплавання на початку XX ст. подарувало місту, Україні та світу цілу плеяду видатних киян авіаторів та авіаконструкторів. Іменем одного з таких – Ігоря Сікорського – сьогодні називається й аеропорт у Жулянах, до якого веде Повітрофлотський проспект. А ще до нього примикає вулиця, наприклад, Авіаконструктора Антонова – це той самий Антонов, чиє конструкторське бюро у Києві створило нашу легендарну Мрію”, – пояснив він на своїй сторінці у Facebook.

На сайті Київради вже зареєстрована петиція №11737 “#ЗбережемоПовітрофлотський – не дамо знищити історію Києва” з проханням виключити назву Повітрофлотського проспекту зі списку перейменувань.

Автор петиції спирається на думку історика Алфьорова та закликає киян долучитися до збереження історії Києва. 

Багато киян, передусім мешканців Солом’янського району, випускників та студентів КПІ та НАУ, шанувальників історії Києва, з подивом і обуренням дізнались, що депутати Київради хочуть перейменувати Повітрофлотський проспект чи то у рамках декомунізації, чи то у рамках дерусифікації. Такі наміри є безглуздими й недоречними. Вони свідчать про глибоке нерозуміння ініціаторами цього процесу історії Києва та його культури, а будь-які спроби “притягнути” назву проспекту “за вуха” до комуністичної ідеї є чистої води маніпуляцією”, – наголосив автор.

Кличко перевіряв роботи на Повітрофлотському проспекті

Читайте також: Перейменування столичної вулиці на честь братів Чучупаків викликало у Київраді непорозуміння – Мартиненко-Кушлянський

Додамо, кияни не схотіли увіковічувати пам’ять ексмера столиці Олександра Омельченка та називати на його честь вулицю, проти – 74 %.

Нагадаємо, у Києві також досі тривають дискусії щодо вилучення ім’я композитора Чайковського з назви Національної музичної академії України.

Як повідомляв “ВК”, після дерусифікації, яка розпочалась з 24 лютого, у Києві з’явилися провулок Кузьми Скрябіна, Чорнобаївська площа, вулиці  Романа Ратушного, видатного громадського діяча Євгена Чикаленка, лідера чеченського визвольного руху Джохара Дудаєва, фольклориста, етнографа, мовознавця, перекладача Пантелеймона Куліша, українського поета, кіносценариста, культурно-громадського діяча, першого голови Народного руху України, Героя України Івана Драча, лідерки громадянського суспільства, яка зробила вагомий внесок у розвиток соціологічної науки в Україні, а також розвиток демократії та інституту вільних та чесних виборів Ірини Бекешкіної.

 

 

Великий Київ у Google News

підписатися