У Київській консерваторії не прибрали з назви ім’я Чайковського через китайських студентів, Мінкульт та українські студенти проти – боротьба триває  

Автор: Ольга Даниленко
17:10 13.01.2023

РФ веде повномасштабну війну в Україні й використовує культуру як маніпулятивний інструмент для створення собі позитивного образу – це визнають і в Україні, і багатьох країнах світу. Російський фашизм встиг зробити Чайковського своїм культурним брендом. Дискусії щодо вилучення ім’я композитора з назви Національної музичної академії України тривають й досі.

У Київській консерваторії не прибрали з назви ім’я Чайковського через китайських студентів, Мінкульт та українські студенти проти – боротьба триває  
Світлодіодне освітлення

Наприкінці грудня 2022 року у консерваторії відбулися збори трудового колективу, де вирішили не прибирати з назви ім’я Чайковського – відклали питання.

Таке рішення трудовий колектив Академії прийняв попри рекомендації від профільного комітету Верховної Ради, від Експертної Ради з питань подолання наслідків русифікації та тоталітаризму при МКІП чи від Українського інституту національної пам’яті.

Про останні збори й своє розчарування рішенням щодо збереження у назві ім’я Чайковського повідомляв міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

І це в той час, коли всі наші театри відмовились виконувати Чайковського. Розв’язання важливого питання знову відкладено, як то кажуть, для подальшого вивчення. Мені здається, що це питання надзвичайно на часі”, – зазначив міністр у Facebook.

У ректораті Національної музичної академії України досі публічно не пояснили своє рішення про відтермінування вилучення з назви ім’я Чайковського.

Однак, на думку викладача Академії, доктора мистецтвознавства Юрія Чекана, керівництво боїться втратити матеріальне забезпечення від китайських студентів, якщо академія не буде мати у назві ім’я Чайковського – як у Московії.

“Вона може втратити фінансування, якщо не поїде така кількість китайських студентів, яка їхала до цього часу. А вона може не поїхати. Деякі з них взагалі вважають, що вони навчаються у філіалі московської академії, ми для них всі на одне обличчя. Китайці навчаються на платній основі, це дешевше ніж у московській консерваторії, але це суттєвий момент спеціального фонду бюджету, тобто надходження які забезпечуються діяльністю консерваторії громадянське суспільство повинно дотиснути й пролупати цю скалу”,пояснив в.о. професора Академії у сюжеті ТК “5 канал”.

82 роки київський заклад мав ім’я Чайковського – навіщо вилучати зараз?

 Викладач Академії, доктора мистецтвознавства Юрій Чекан, який детально досліджував життя й творчість Чайковського, наголосив що російський фашизм зробив Чайковського своїм культурним брендом.

Неможливо зберігати це ім’я у назві після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, після Бучі та Маріуполя, десятків тисяч смертей та тисяч зґвалтувань. Так, не Чайковський випускав ракету, що вибухнула біля мого будинку у Ворзелі 7 березня. Але Чайковський є світовим брендом рашистської культури, представник і носій якої зробив це”, – пояснив професор.

 Додамо, попри українсько-французьке походження, Чайковського у світі вважають російським композитором.

Наприклад, у 2020 році величезний білборд композитора Чайковського розмістили у Нью-Йорку на Таймс-сквер. Сталося це тому, що Чайковський став найпрослуховуванішим музикантом 2020 року серед іноземних слухачів сервісу потокової музики Spotify – 4,8 млн слухачів. Сервіс вказав, що це російський композитор (українці не відреагували на це).

У травні 2021 стало відомо, що адаптована версія Першого концерту для фортепіано Чайковського звучатиме замість російського гімну на Олімпійських іграх в Токіо та Пекіні.

В червні того ж року під час “прямої лінії з Володимиром Путіним” президент країни-агресора РФ назвав цей концерт своїм улюбленим музичним твором.

Той факт, що РФ, яка веде жорстоку повномасштабну війну в Україні й використовує культуру як маніпулятивний інструмент для створення собі позитивного образу – визнають і представники класичної музики у світі.

Саме з цієї причини 13 квітня 2022 року Всесвітня федерація міжнародних музичних конкурсів переважною більшістю голосів вирішила негайно виключити зі свого складу Міжнародний конкурс імені Чайковського.

Багато лауреатів конкурсу імені Чайковського є одними з провідних художників сучасності. Проте, перед обличчям жорстокої війни Росії та гуманітарних звірств в Україні, WFIMC (World Federation of International Music Competitions, – ред.) як аполітична організація не може підтримувати або мати серед своїх членів конкурс, який фінансується та використовується як рекламний інструмент російським режимом”, – пояснили у Всесвітній федерації.

У театрах в Україні на невизначений термін музику Чайковського поставили на паузу.

 Однак, боротьба за вилучення ім’я Чайковського з назви київської консерваторії триває з квітня минулого року

У квітні 2022 року був опублікований відкритий лист до Академії професорки кафедри історії світової музики Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського Олени Корчової, яка виділила кілька причин необхідності такого перейменування. Зокрема вона вказала, що образ Чайковського вже давно й активно використовується ворожою пропагандою країни-агресора РФ.

При цьому наш ворог аж ніяк не сам Чайковський, а лише його симулякр, однойменний радянській і путінський ідеологічний бренд, прив’язка до якого буквально в’яже нам руки, позбуває свободи, перетворює на заручників мертвої традиції. На моє глибоке переконання, Академія не може надалі функціонувати під цим брендом, в умовах війни це неприпустимо і навіть аморально”, – пояснила професорка.

 Пізніше Студентське Наукове Товариство консерваторії публічно презентувало результати опитування студентства закладу. За результатами – студенти підтримають рішення про вилучення ім’я Чайковського з назви.

 У червні 2022 року уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь заявив, що колектив Національної музичної академії України хоче позбутися імені Чайковського у назві закладу – в історії закладу повинні лунати українські імена.

Однак, Вчена рада Академії виступила за збереження в назві імені Чайковського.

“За” збереження імені Чайковського у назві висловились: член наглядової ради НМАУ Юрій Рибчинський, завідувач кафедри хорового диригування Євген Савчук, професор і завідувач кафедри дерев’яних духових інструментів Роман Вовк, професорка, завідувачка кафедри оперної підготовки та музичної режисури Євдокія Колесник, професор Дмитро Гаврилець, завідувачка кафедри історії світової музики, професорка Валерія Жаркова.

Тоді у Мінкульті та Держагентстві з питань мистецтв наголосили, що рішення Вченої ради є перевищенням повноважень як колегіального органу управління та порушенням процедурних норм, визначених законодавством. Вони також запропонували винести це питання на публічне обговорення. Мінкульт рекомендував Академії позбутися ім’я Петра Чайковського у назві.

Також у червні на сайті Кабміну була створена петиція з вимогою перейменувати консерваторію на честь одного з видатних українських композиторів.  Автор петиції – кандидат мистецтвознавства, випускник Національної музичної академії України Богдан Демяненко.

У липні Українська асоціація студентів закликала адміністрацію академії взяти до уваги думку студентів та прибрати з назви закладу ім’я російського композитора Чайковського. Однією з причин вказали те, що у малоросійській симфонії Чайковського, яка присвячена Україні за основу взято українську народну пісню Журавель: “Це прямий доказ того, що він не вважав українців за націю“.

У листопаді минулого року петиція про необхідність вилучення з назви Академії ім’я Чайковського була зареєстрована на сайті Офісу Президента, однак, як і перша досі не набрала необхідних 25000 голосів для розгляду президента. Автор петиції пропонував присвоїти консерваторії ім’я її вихованця – одного з найвидатніших піаністів у світовій історії Володимира Горовиця.

Чайковський – хто це?

 Петро Чайковський – композитор, диригент і педагог. Автор 10 опер, 3 балетів, 6 симфоній, великої кількості романсів та інструментальних творів.

Він народився 7 травня 1840 року і є правнуком козака Федора Чайки з-під Полтави та французького скульптора Мішеля-Віктора Асьє. Хоча Чайковський народився та помер на території сьогоднішньої РФ, жив він не лише там.

Значна частина його творчості пов’язана з Україною. Протягом трьох десятиліть він щороку по кілька місяців відпочивав в українських містах, де написав близько 40 творів.

Чайковський є одним із засновників Київської консерваторії. В Україні він написав значну частину своїх творів (зокрема, балет “Лебедине озеро”, опера “Мазепа”), хоча народився й помер на території сучасної РФ.

Консерваторія набула назви на честь композитора у 1940 році з нагоди 100 річниці від дня народження Чайковського.

Детальніше про життя й творчість Чайковського – читайте за посиланням.

Великий Київ у Google News

підписатися