Скандал довкола Бабиного Яру: у “ЄС” пропонують розширити межі заповідника

Автор: Галина Ворона
14:11 25.03.2021

Депутати “Європейської солідарності” та інших фракцій пропонують доручити уряду невідкладно розширити межі та охоронні зони національного заповідника “Бабин Яр” внести всі об’єкти заповідника до реєстру нерухомих пам’яток України та заборонити участь в будь-якій формі в реалізації заходів із вшанування жертв Бабиного Яру представників держави-агресора.

Скандал довкола Бабиного Яру: у “ЄС” пропонують розширити межі заповідника
Світлодіодне освітлення

Як повідомив у Facebook народний депутат від фракції “Європейська Солідарність” Володимир В’ятрович, відповідний проєкт постанови “Про додаткові заходи з ушанування пам’яті жертв трагедії Бабиного Яру та Голокосту” він зареєстрував у Верховній Раді разом з тридцятьма колегами з різних фракцій. 

У постанові депутати пропонують доручити уряду невідкладно розширити межі та охоронні зони національного заповідника “Бабин Яр”, внести всі об’єкти, пов’язані з ушануванням жертв злочинів нацистського та комуністичного режимів на цій території, до реєстру нерухомих пам’яток України.

Кабінету міністрів також є пропозиція затвердити державну Концепцію розвитку меморіалізації Бабиного Яру, розроблену фахівцями-істориками на замовлення Міністерства культури і національного заповідника. На основі цієї концепції розробити державну програму, що передбачатиме як належне фінансування з бюджету, так і можливість приватних пожертв. 

За словами Володимира В’ятровича, не менш важливим у проєкті постанови є пункт про неприпустимість участі в будь-якій формі в реалізації заходів із вшанування жертв Бабиного Яру представників держави-агресора, у тому числі через підставні організації.

Розгляд цієї постанови в парламенті чітко покаже, хто справді дбає про збереження і вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру, а хто працює на московський сценарій. Хочу вірити, що здоровий глузд і відповідальність переможуть”, – підкреслив Володимир В’ятрович.

Він нагадав, цього року відзначатимуться 80-ті роковини початку масових розстрілів у Бабиному Яру.

Україна повинна гідно вшанувати пам’ять жертв цього злочину нацистського режиму незалежно від їхньої національності, віросповідання чи політичних поглядів – євреїв, ромів, українських націоналістів, полонених червоноармійців, кожного, чий земний шлях обірвався в Бабиному Яру”, – додав політик. 

Водночас він підкреслив, що замість системної державної політики з меморіалізації Бабиного Яру зараз влада намагається проштовхнути приватний проєкт, в якому ключову роль відіграють російські олігархи, варварське будівництво на території цвинтаря та інші провокаційні дії. 

Мета москви очевидна – через проєкт російських олігархів, закамуфльований під «міжнародний», втягувати Україну в російсько-радянський простір деформації пам’яті. І водночас провокувати конфлікт, щоб звинуватити Україну і українців в антисемітизмі. Але для чого українська влада допомагає державі-агресору втілити цей сценарій?» – підсумував Володимир В’ятрович.

Читайте також: Депутати пропонують Київраді заборонити будівництво проєкту “Бабин Яр“ за гроші олігархів Путіна

Нагадаємо, наприкінці лютого Київрада вчергове перенесла розгляд проєкту “Бабин Яр” від скандального російського режисера Хржановського. Кличка і Київраду закликають не підтримувати російський проєкт меморіалу “Бабин Яр”. А СБУ заявляє про можливе використання центру Голокосту “Бабин Яр” для дискредитації України.

Раніше Офіс президента України дозволив російським авторам меморіалу “Бабиного Яру” почати будівництво поминальної синагоги на землі Кирилівського православного кладовища. Люди скандального російського режисера Хржановського таки почали розкопки у Бабиному Яру і знайшли там кістки. А згодом заявили, що вони туди потрапили зі сміттям.

У зв’язку з цим українські євреї почали збирання протестних підписів проти нової наруги над історією народів. Вони звернулися до громадянського суспільства з закликом захистити православний цвинтар від будівництва, яке загрожує міжнаціональним та міжконфесійним конфліктом в Україні. 

В 2020 році довкола Меморіального центру виникло одразу кілька скандалів.  

У лютому новопризначений художній керівник проєкту росіянин Ілля Хржановський запропонував перейменувати станцію метро “Дорогожичі” на “Бабин Яр”. #ВК писав, що це викликало гнівну реакцію містян. Тоді ж з’ясувалося, що пан Хржановський – людина зі “складною” біографією. Раніше він займався кіновиробництвом й потрапив до скандалу після екранізації фільмів “4” та “Дау”. Більше ви можете прочитати в цій нашій статті

Хржановському, який створюватиме меморіал Бабин Яр, готували підозру у зв’язку з фактами катування немовлят, скоєних під час зйомок в Харкові фільму “Дау. Дегенерація”.

У вересні, перед відкриттям аудіовізуальної інсталяції,  керівництво приватного проєкту «Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» назвало журналіста «BigKyiv» «пропагандистом» через незручні питання, адресовані художньому керівнику Меморіального Центру Голокосту «Бабин Яр», скандальному режисеру Іллі Хржановському.

Великий Київ у Google News

підписатися