«Виключіть мікрофон», «російські пропагандисти» — як керівництво Меморіального Центру «Бабин Яр» погрожувало за незручні питання Іллі Хржановському

20:06 28.09.2020

Керівництво приватного проєкту «Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» назвало журналіста «BigKyiv» «пропагандистом» через незручні питання, адресовані художньому керівнику Меморіального Центру Голокосту «Бабин Яр», скандальному режисеру Іллі Хржановському.

«Виключіть мікрофон», «російські пропагандисти» — як керівництво Меморіального Центру «Бабин Яр» погрожувало за незручні питання Іллі Хржановському

Інцидент трапився під час прес-конференції, де він був заявлений головним спікером. Ілля Хржановський приїхав до Києва, щоб перевірити хід робіт по зведенню світло-звукової інсталяції, яку мають відкрити у Києві 29 вересня неподалік місць масових розстрілів.

Журналіст видання «BigKyiv» поставив режисеру низку незручних питань, зокрема, щодо тортур над дітьми у його скандальному проекті «Дау» та охорону, яка його супроводжує під час пересування Києвом.

«Довгий час як реальність обговорюються чутки, вирвані з контексту факти та перетворені, наприклад, у випадку із дітьми на суцільний наклеп», – почав відповідати на питання журналіста Ілля Хржановський.

Проте закінчити свою відповідь він не встиг. Замість нього почав відповідати модератор конференції –  генеральний директор Меморіального центру «Бабин Яр» Макс Яковер.

Питання журналіста до Іллі Хржановського звучало наступним чином:

Чому людину – громадянина РФ, який відбілює Путіна і називає його просто явищем, призначили арт-директором (Меморіального центру – ред). Путін нещодавно заявив, що провина за Бабин Яр лежить і на українських націоналістах… Ви отримуєте 60 тис дол зарплатні…Вам оплачують охорону від бандерівців, яких ви боїтесь?

Макс Яковер: – Стосовно Путіна та Бандери, то якби ви познайомилися з нашим сайтом, знали б, що через два дні після цієї промови Андрій Рукас (історик – ред.) підготував позицію, хто убивав (у Бабиному Яру – ред).  Що стосується зміни команди ( із реалізації Меморіального центру «Бабин Яр» – ред.), то створена вся інфраструктура Фонду: Наглядова рада, написано історичний наратив, була виділена земля. Зараз ми переходимо в абсолютно нову фазу, де потрібно ухвалювати творчі рішення. Ви не дивилися «Дау» (адресовано журналісту) і говорите просто дурниці та штампи. Якби ви подивилися фільм (далі нерозбірливо – ред.), то ви б зрозуміли природу і про що знімалося кіно та чому йому дали «Срібного ведмедя»…, і чому він потрапляє в топи критиків в Європі. У вас би пазли склалися. Певно, якщо людина щось робить, то це є певною творчістю – для когось зрозумілою, а для когось – ні.  Я зараз хотів би обговорювати ті проєкти, які ви побачили (монтаж інсталяції поблизу Бабиного Яру – ред). Які у вас питання до тих проєктів, які, зокрема, були вигадані Іллею.

Журналіст «Великого Києва» озвучив питання на запропоновану тему:

Журн.: А як бути з відкритим листом культурних діячів та єврейської громади України до Прем’єр-міністра України та до наглядової ради МЦ «Бабин Яр» і стосовно самої персони режисера Іллі Хржановського…

Проте Макс Яковер перебив журналіста, не давши повністю сформулювати питання:

Макс Яковер: Ми відповідали на це питання багато разів. Ми за те, щоб судити людину за результатами її роботи. Сьогодні ви побачили роботи, зокрема, Хржановського. Я не чую питань по суті…Я б хотів почути питання по суті…

Журн.: А те, що це взагалі  (зведення світло-звукової інсталяції на місці можливих давніх єврейський та караїмських поховань – ред.) суперечить давнім єврейським традиціям…Так само аудіо-візуальні твори. Вже сотні підписів проти. Що ви будете робити, коли буде тисячі підписів проти?

                   (Макс Яковер знову не дає журналісту повністю сформулювати питання)

Макс Яковер: Розповідаю. Якби ви уважно послухали Макса Девиденка (нерозбірливо), то ви б почули, що є територія кладовища, де готується один контент. Наприклад, на кладовищі не може бути пісень, але беруть участь хазани (співак-імпровізатор та виконавець нових і традиційних молитов, який один співав молитву  – ред). Це спеціальні люди, які записують співи. Спеціально під нашу інсталяцію хазани  в Ізраїлі, Лондоні, США записали композиції, які можуть звучати на єврейському кладовищі.

Журн.: Наскільки мені відомо, робота із встановлення аудіо-візуальних творів велася без погодження із Мінкультом. Проєкт взагалі мали кілька місяців тому презентувати президенту Володимиру Зеленському. Терміни переносяться. Останнє перенесення заплановане на кінець року…

 Макс Яковер: Звідки у вас така інформація? У мене такої інформації немає. Розкажіть нам… (емоційно)… Ви з якого видання?

Журн.: Видання «Великий Київ».

Макс Яковер:  Ви зараз….(нерозбірливо)…Я просто зараз попрошу вимкнути мікрофон.

На цьому спілкування журналіста з Максом Яковером та Іллею Хржановським завершилося. Натомість по завершенню прес-конференції на журналіста накинувся Руслан Кавацюк – колишній радник віце-прем’єр-міністра з європейської та євроатлантичної інтеграції, а також – радник начальника генштабу Збройних сил України.

Він звинуватив журналіста «Великого Києва» у озвучуванні «не тих питань», у пропаганді та роботі формату російського пропагандистського телеканалу RT.

Далі дослівно:

Руслан Кавацюк: Це називається «Раша Тудей» – російський пропагандистський канал. Ви що знущаєтесь? Що це ви влаштували? Ви журналіст чи пропагандист.

Журн.: Я представляю медіа.

Руслан Кавацюк: Те, що ви зробили – це не журналістський стандарт. Ви журналіст чи пропагандист?

Журн.: Чому не журналістські стандарти чи неправда, що прокуратурою відкрито кримінальне провадження? (щодо експериментів над дітьми у фільмі «Дау» Іллі Хржановського – ред.).

Руслан Кавацюк: А ви запитали про це ? (перше питання журналіста, на яке якраз відповідав сам Ілля Хржановський,  стосувалося експериментів над людьми – ред.)

Журн.: Це відкрита інформація. Питання в іншому як могли людину (Іллю Хржановського – ред.) призначити на таку посаду.

Руслан Кавацюк: Вам же пояснили як…Наглядова рада публічно це пояснювала.

Журн.: Наше видання офіційно зверталося, наприклад, до Фрідмана. Він відмовився давати пояснення.

Руслан Кавацюк: Фрідман не є представником Наглядової ради. У нас є Щаранський – голова Наглядової ради. До Щаранського звертайтесь…Я вам просто свою точку зору говорю. Я з пропагандистами три роки воював.

Журн.: Де ви воювали?

Руслан Кавацюк:  В армії я воював із російськими пропагандистами.

Журн.: Звісно, за це вам велика шана

Руслан Кавацюк: Будь ласка, але те, що ви робите – це просто на їхньому рівні. Розумієте?

Журн.: А як ви ставитесь до людини, яку називають креатурою Путіна…

Руслан Кавацюк не дає договорити – перебиває: Хто??? Ілля ?

Журн.: Так

Руслан Кавацюк: Та він підписався проти окупації Криму ще тоді, а вся еліта російська боїться. Він публічно проти нього. Яка на***р креатура Путіна? Ви зараз такі речі говорити, наче реально працюєте на цих «рєбят» із RT. Ви не є ок. Це не є журналістський стандарт.

Журн.: Ставити незручні питання – це не журналістський стандарт? Журналістика має бути теплою ванною?

Руслан Квацюк: Нє, ви ставте жорсткі питання.

Журн.: Це і є жорсткі питання.

Нагадаємо, на території урочища Бабин Яр зводять світлову інсталяцію на місці кладовища, яку мають відкрити 29 вересня. 300 українських євреїв вже підписалися проти російського проєкту Меморіалу в Бабиному Яру, підтриманого Зеленським.

В 2020 році довкола Меморіального центру виникло одразу кілька скандалів.  

У лютому новопризначений художній керівник проєкту росіянин Ілля Хржановський запропонував перейменувати станцію метро “Дорогожичі” на “Бабин Яр”. #ВК писав, що це викликало гнівну реакцію містян. Тоді ж з’ясувалося, що пан Хржановський – людина зі “складною” біографією. Раніше він займався кіновиробництвом й потрапив до скандалу після екранізації фільмів “4” та “Дау”. Більше ви можете прочитати в цій нашій статті

Хржановському, який створюватиме меморіал Бабин Яр, готують підозру у зв’язку з фактами катування немовлят, скоєних під час зйомок в Харкові фільму “Дау. Дегенерація”.

Великий Київ у Google News

підписатися