Російський режисер Ілля Хржановський пішов з посади керівника Меморіального центру “Бабин Яр”

Автор: Любава Лисичкіна
19:25 04.09.2023

Скандальний режисер більше не є художнім керівником Меморіального центру Голокосту “Бабин Яр”.

Російський режисер Ілля Хржановський пішов з посади керівника Меморіального центру “Бабин Яр” Фото: Ратинський В'ячеслав/УНІАН
Світлодіодне освітлення

Про це він повідомив 4 вересня у Facebook.

За словами режисера, він не працює на посаді  з цього літа і  сам ухвалив рішення піти.  

“Війна змінила і ще змінюватиме багато чого у сприйнятті та формуванні культури пам’яті в Україні — після війни настане етап переосмислення всієї роботи з пам’яттю. Вірю, що багато з розробленої нашою командою творчої концепції стане в пригоді в майбутньому, але в наявному контексті вважаю свій етап діяльності завершеним”, — написав він.

Ілля Хржановський — російський режисер і продюсер. З 2006 року живе у Німеччині і є її громадянином.  Скандальний російський режисер Ілля Хржановський став художнім керівником Меморіального центру Голокосту “Бабин Яр” у 2019 році.  Скандал довкола нього розгорівся після знімання фільму “Дау. Дегенерація”. 

Нагадаємо, “ВК” писав про те, що з початку вторгнення «Бабин Яр» призупинив основну діяльність. Одна з причин — санкції проти російських олігархів. Чому приватний проєкт спочатку переміг державу, але врешті програв?

Як відомо, благодійний фонд Меморіального центру Голокосту “Бабин яр” фінансує розробку та будівництво меморіального комплексу на місці трагедії. Проєкт з’явився з ініціативи російських бізнесменів Михайла Фрідмана та Германа Хана. На реалізацію проєкту співзасновники заклали більш як $100 мільйонів — такі цифри наводив в інтерв’ю Liga.net колишній директор МЦГБЯ Макс Яковер. 

Запропонована Хржановським концепція меморіалу викликала обурення в суспільстві. 

Зокрема, знані діячі мистецтва, учені, громадські активісти звернулися до мера столиці Віталія Кличка і Київради з відкритим листом, в якому закликали не підтримувати проєкт Хржановського. В них виникло побоювання, що меморіал може транслювати російські історичні наративи, які дискредитуватимуть Україну.

У 2021 році  депутатам пропонували передати будівлю на території міськлікарні «Психіатрія» для музею «Бабин Яр».  Крім цього, 300 українських євреїв вже підписалися проти російського проєкту Меморіалу в Бабиному Яру, підтриманого Зеленським. Виконавчий віцепрезидент Конгресу національних громад України Йосиф Зісельс назвав проєкт спорудження Меморіального центру Голокосту “Бабин Яр”, запропонований російським скандальним режисером Іллею Хржановським, частиною інформаційного фронту гібридної війни Росії проти України. Він каже, що Україна повинна реалізувати власний проєкт комплексної меморіалізації Бабиного Яру, до розробки якого було залучено 18 вчених, істориків, які об’єднались навколо Інституту історії України Академії наук. 

У лютому 2020 новопризначений художній керівник проєкту росіянин Ілля Хржановський запропонував перейменувати станцію метро “Дорогожичі” на “Бабин Яр”. ВК писав, що це викликало гнівну реакцію містян. Тоді ж з’ясувалося, що пан Хржановський – людина зі “складною” біографією. Раніше він займався кіновиробництвом й потрапив до скандалу після екранізації фільмів “4” та “Дау”. Більше ви можете прочитати у нашій статті

У жовтні 2020 року Києві ініціювали створення руху опору проти російської концепції Бабиного Яру.

Один із останніх скандалів пов’язаний з будівництвом поминальної синагоги на Кирилівському православному кладовищі, яке дозволив почати російським авторам меморіалу “Бабиного Яру” Офіс президента України. В день католицького Різдва на ділянці можливого зведення меморіальної синагоги розпочали розкопки і наткнулись на залишки старих поховань. Дослідивши ділянку на наявність людських поховань, ініціатори будівництва заявили, що ніяких поховань не знайшли, а людські кістки на Кирилівське кладовище попали із сміттям

У відповідь українські євреї почали збирати підписи проти нової наруги над історією народів. Вони звернулися до громадянського суспільства з закликом захистити православний цвинтар від будівництва, яке загрожує міжнаціональним та міжконфесійним конфліктом в Україні. Проти будівництва синагоги виступили священники Української православної церкви Московського патріархату.

 

Великий Київ у Google News

підписатися