З початку вторгнення «Бабин Яр» призупинив основну діяльність. Одна з причин — санкції проти російських олігархів. Чому приватний проєкт спочатку переміг державу, але врешті програв?

14:19 26.02.2023

Повномасштабна війна Росії проти України також може змінити майбутню меморіально-історичну агенду політичного класу та суспільства України.

З початку вторгнення «Бабин Яр» призупинив основну діяльність. Одна з причин — санкції проти російських олігархів. Чому приватний проєкт спочатку переміг державу, але врешті програв? Фото: Ілюстрація: Катерина Круглик / Заборона
Світлодіодне освітлення

Як пишуть у розслідуванні журналістки Катерина Сергацкова та Настя Калита, суперечки щодо права на меморіалізацію подій у Бабиному Яру тривають роками. Ключові запитання — хто має право будувати на місці трагедії музей, збирати архівні матеріали й розробляти меморіальну політику — не отримують відповідей. А в Україні тим часом досі немає жодного профільного музею, присвяченого історії трагедії Бабиного Яру та Голокосту.

Незадовго до повномасштабного вторгнення колектив Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» (МЦГБЯ) обговорював алгоритм дій у разі можливого нападу Росії на Україну. Вирішили, що співробітники мають евакуюватися і забрати з собою архівні матеріали й артефакти, які Меморіальний центр збирав роками. Архів — це приблизно дві великі машини документів і об’єктів, придбаних упродовж останніх трьох років в Україні, на Ebay та Amazon. За словами гендиректора «Бабиного Яру» Максима Рабіновича, колекцію можна оцінити в десятки мільйонів гривень. Це, серед іншого, меблі, фотографії, архівні документи й інші речі, що стосуються життя євреїв у 1941–1945 роках.

Фото: Gleb Garanich / REUTERS

Великий Київ у Google News

підписатися