Кривоносу загрожує до 12 років ув’язнення за перевищення повноважень під час оборони аеропорту – волонтери та оборонці “Жулян” обурені. Що не так зі справою?  

Автор: Ольга Даниленко
12:51 30.08.2022

Генерал Сергій Кривонос стверджує, що всі його дії щодо оборони аеропорту “Київ” були підтверджені керівництвом Збройних сил України, а Залужний підтвердив його повноваження особистим наказом. Тепер, Кривоносу загрожує від 8 до 12 років ув’язнення за захист повітряних воріт столиці – у ДБР порушили кримінальне провадження за перевищення генерал-майором владних повноважень. 

Кривоносу загрожує до 12 років ув’язнення за перевищення повноважень під час оборони аеропорту – волонтери та оборонці “Жулян” обурені. Що не так зі справою?  
Світлодіодне освітлення

На думку Кривоноса кримінальне провадження порушили за вказівкою президента України Володимира Зеленського, так само за вказівкою президента Кривонос ніби-то був звільнений з військової служби. Він надав документи, що підтверджують його повноваження щодо оборони аеропорту та його зарахування на військову службу.   

Захисники київського аеропорту та волонтери обурені діями влади та вимагають припинити політичні переслідування та тиск на керівника оборони аеропорту Київ(Жуляни)  

Відомий юрист, експерт з авіаційного права, Андрій Гук не виключив “політичного аспекту” у справі проти Кривоноса, однак вважає, що там “є що розслідувати” і провадження можуть трансформувати у розкрадання та пошкодження майна столичного аеропорту на кілька десятків мільйонів доларів.   

Однак, за його словами, у правоохоронних органів наразі немає жодних проваджень по подіях в Жулянах, де можна було б стати потерпілим через пошкоджене майно.   

У Генштабі проаналізували заяви Кривоноса та зробили свої феєричні заяви. Кажуть, президент не впливав на ДБР у порушенні кримінального провадження проти Кривоноса та вказівок на звільнення Кривоноса з військової служби не надавав, адже Кривоноса попросили керувати обороною аеропорту як добровольця, а потім звільнили не як військовослужбовця.   

Зокрема: на військовій службі не був, він як доброволець був призначений Залужним керівником оборони аеропорту “Київ”, а після стабілізації ситуації генерал-майор запасу Сергій Кривонос був вивільнений від надання допомоги щодо оборони аеропортуКиїв”.  

Трохи пізніше, відгукнулися й у ДБР. Вони підтвердили розслідування проти Кривоноса за фактами 

  • правомірності наказу здійснити пошкодження злітно-посадкових смуг аеропорту, що, на думку ДБР, не було військовою необхідністю; 
  • обґрунтованості наказів військовим стосовно вилучення транспортних засобів аеропорту та іншого майна; 
  • розкрадання майна аеропорту “Київ” у перші дні війни.  

Після цієї заяви на ДБР знов обрушилася критика громадськості. Про все детальніше у матеріалі “ВК”.  

Зокрема, 2 серпня у Державному бюро розслідувань порушили кримінальне провадження проти керівника оборони столичного аеропорту генерал-майора Кривоноса за ст. № 426-1 ч. № 5 КК України – перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень, тобто умисне вчинення дій, які явно виходять за межі наданих військовій особі прав, що заподіяли істотну шкоду.  

Про це заступник секретаря РНБО (2019-2020 рр.) генерал-майор Сергій Кривонос розповів 28 серпня військовому журналісту та редактору сайту “ЦензорНЕТ” Юрію Бутусову та надав копію документу, яку нібито розсилають військовим, аби зібрати покази проти Кривоноса. 

 За словами Кривоноса, слідчі ДБР отримали вказівку визнати незаконним наказ підписаний Головнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним про призначення Кривоноса керівником оборони аеропорту Жуляни, і про зарахування його на військову службу.   

“Тому порушена замовна справа що я ніби-то видавав незаконні накази при організації оборони аеропорту Жуляни у лютому-березні. У вищому керівництві ЗСУ мені сказали відверто, що Верховний Головнокомандувач Володимир Зеленський видав незаконний наказ відмінити моє зарахування на військову службу, щоб не дозволити Валерію Залужному призначати мене на керівні посади, бо Зеленський вважає мене політичним опонентом”, – пояснив  генерал-майор.  

Читайте також: Аеропорт Жуляни був кинутий напризволяще. Київ вистояв чудом, який створили українці всупереч діям політичного керівництва – генерал Кривонос   

Він розповів, що всі необхідні заходи для унеможливлення посадки літаків та висадки російського десанту він погоджував з вищим військовим керівництвом Збройних сил України.   

“Злітна смуга була залита машинним мастилом та перегороджена технікою, усі об’єкти та периметр були підготовлені до протидесантної оборони, налагодив підготовку особового складу та проводив учбові стрільби, щоб зустріти російський наступ. Там був на початку повний хаос, але ми швидко створили організацію. Усі мої дії були підтверджені керівництвом ЗСУ, а 12 березня В. Залужний підтвердив мої повноваження особистим наказом. 13 березня мене знов зарахували на військову службу”, – пояснив він.   

Генерал-майор також надав Бутусову наявні у нього документи, що підтверджують законність його повноважень щодо оборони аеропорту та його зарахування на військову службу. 

Читайте також: Залужний не може робити певні речі, оточення президента керує його процесами – генерал Кривонос    

Військовий журналіст Юрій Бутусов у дописі наголосив, що у разі суду він підтримує оборонця Жулян, а президенту Зеленському порадив не видумувати “замовні справи”, а сходити на допити у ДБР та дати свідчення як він готував країну до війни, адже саме через його бездіяльність оборону столиці довелось організовувати з непідготовлених людей.  

“Бо в Офісі президента почалось звичайне політиканське божевілля, яке прямо шкодить обороні країни. Президент Зеленський має думати разом з А. Єрмаком про свою власну відповідальність, бо це через їхню бездіяльність  оборону довелось організовувати з непідготовлених людей, армія не була розгорнута, запаси зброї не створені. Так що для початку ви самі в ОП маєте сходити на допити в ДБР, бо до вас питань більше, ніж до будь-кого, хто став до лав захисників України”, – наголосив Бутусов  

Також, ветеран АТО, волонтер, голова правління в Центрі конституційного моделювання, співзасновник ПДМШ ім. Миколи Пирогова Геннадій Друзенко у своєму пості наголосив,  що чинна влада не може “подарувати” Кривоносу захист столичного аеропорту через те, що Кривонос наводить факти злочинної бездіяльності влади напередодні війни.  

Ветеран АТО зазначив, що справа проти Кривоноса – це “черговий постріл влади собі в ногу”, звернувся до слідчих ДБР та назвав себе співучасником “злочину Кривоноса”, адже під час оборони Жулян пив каву та їв тістечка без дозволу та “несанкціоновано допомагав” організувати медичну допомогу захисникам аеропорту.   

“Прошу вважати співучасником злочину. Також готовий бути свідком, бо жодного ДБРівця за весь лютий-березень у “Жулянах” не зустрів”, – наголосив він.   

Читайте також:Розправа над журналістом під час війни від “Слуг” – Бутусов звертається до Міноборони та ЗСУ     

Крім того, військові, відомі волонтери, журналісти та народні депутати також стали на захист очільника оборони столичного аеропорту генерал-майора Кривоноса і звинуватили владу у політичному переслідуванні.  

Засудили дії влади та публічно висловили свою підтримку генералу Кривоносу: військовослужбовець, ветеран російсько-української війни Валерій Маркус, ексрадниця Міноборони, волонтерка Дана Ярова, військовий 95-ї окремої десантно-штурмової бригади ЗСУ Юрій Кочевенко, журналістка та волонтерка Зоя Казанджи, ексречник Генпрокуратури та Міноборони з питань АТО Андрій Лисенко, нардепи від “ЄС” Іванна Климпуш-Цинцадзе Софія Федина, Володимир Ар’єв, колишній інженер-конструктор держпідприємства бюро “Південне” Олександр Кочетков, журналіст, політичний експерт Назар Приходько, волонтерка Світлана Самарська, редактор видання “Букви” Владислава Діденко та багато інших українців.   

Натомість відомий експерт з авіаційного права, партнер юридичної фірми “Анте” Андрій Гук у своєму пості написав,  що не потрібно поспішати критикувати справу ДБР проти Кривоноса, адже “там справді є що розслідувати”.  

 

Під постом виникло бурхливе обговорення українців – волонтерів, юристів, а також ботів. Коментатори вимагали розслідування швидкого проходу російських військ на Півдні України, висадки російських десантників в аеропортах Гостомеля та Василькова, спаленого АН-225 “Мрія”, несвоєчасного нагородження орденами “кварталівців” Кошового та Пікалова тощо.   

При цьому, були коментарі, які вказували на мародерство українських військових  в аеропорті та пошкодження майна.    

Також з деяких відповідей юриста стало зрозуміло, справа Кривоноса у перевищенні владних повноважень може трансформуватися у справу розкрадання майна столичного аеропорту українськими військовими на десятки мільйонів доларів.   

При цьому на запити правника до правоохоронних органів він отримав відповідь, що наразі немає жодних проваджень по подіях в Жулянах, де можна було б стати потерпілим через пошкодження майна.   

Юрист також погодився, що у справі проти Кривоноса – є політичний аспект.   

У об’єктивне розслідування правник і сам не вірить.   

Читайте також: Саме українська влада несе відповідальність за безпеку “Азовців”, яким наказала здатися у полон росіянам – Кривонос   

Спочатку, на скандал відреагували у Генеральному штабі ЗСУ. Там заявили, що президент Зеленський не причетний до провадження, яке порушили у ДБР, а генерал Кривонос керував обороною аеропорту Жуляни як доброволець. Крім того:  

  • підтвердили, що представники ДБР листуються з представниками із Міноборони й Генштабу для з’ясування фактів й обставини оборони столичного аеропорту з 24 лютого по 3 квітня;  
  • підтвердили, що Кривонос був призначений командувачем оборони Жулян Головнокомандувачем ЗСУ Залужним;  
  • повідомили, що після стабілізації ситуації навколо Києва, Кривонос буввивільнений від надання допомоги щодо оборони аеропорту Київ”;  
  • додали, що з 24 лютого і до сьогодні Кривонос не перебуває на військовій службі і не призивався під час мобілізації;  
  • звернулися до політиків, журналістів і лідерів громадської думки із проханням утриматися від публічних оцінок дій командування.  

Читайте також: Винні у провалі оборони України не в армії, а в Офісі президента, парламенті та Кабміні – голова Фонду “Повернись живим” Тарас Чмут    

Трохи пізніше, на обурення громадськості відреагували й у Державному бюро розслідувань. Кажуть, що порушили кримінальне провадження проти Кривоноса за фактами:  

  • правомірності наказу здійснити пошкодження злітно-посадкових смуг аеропорту, що, на думку ДБР, не обумовлювалось військовою необхідністю;  
  • розкрадання майна аеропорту “Київ” у перші дні війни; 
  • обґрунтованості наказів військовим стосовно вилучення транспортних засобів аеропорту та іншого майна.  

“ДБР не займалось і не займатиметься переслідуванням військових, які віддано захищають Батьківщину, але рішуче припинятиме спроби деяких осіб нажитись на війні. Інформуємо, що Бюро дійсно відкрило кримінальне провадження за фактом розкрадання майна летовища”, – йдеться у повідомленні. 

Таке пояснення від ДБР знов викликало критику серед громадськості. Під постом українці почали виказувати сумніви щодо провадження проти Кривоноса та ставити ДБР свої запитання. Найпопулярніші з них:    

  • на кого саме вони працює ДБР за податки українців; 
  • де були співробітники ДБР 24 лютого 2022 року? 
  • кому саме завадило пошкодження злітно-посадкових смуг аеропорту? 
  • чому немає проваджень щодо втрати майна на Запорізькій АЕС, знищеної Мрії, чи відкриті провадження по Херсону, кому вручені підозри за те, що військові не здали Харків.   

Під час війни, розслідування проти керівника оборони столичного аеропорту триває, увага громадськості прикута до дій слідчих та високопосадовців.    

Читайте також: Генерал-майор Марченко: Мені потрібен справедливий суд і покарання винних у фальсифікації справи проти мене  

 Нагадаємо, справа проти генерал-майора Кривоноса за оборону столичного аеропорту не перша. Проти очільника оборони Миколаєва генерал-майора Дмитра Марченка у ДБР досі ведеться кримінальне провадження щодо розкрадання (так звана “справа бронежилетів”).   

Марченко пробув у СІЗО місяць, після – випустили під заставу. Коли почалося повномасштабне військове вторгнення РФ в Україну, Залужний запропонував Марченку організувати оборону міста Миколаїв. Генерал без вагань поїхав обороняти українське місто.  

Як писав “ВК”, президент України Володимир Зеленський розповів в інтерв’ю нідерландському виданню Nieuwsuur, що за рік знав про повномасштабне збройне вторгнення РФ в Україну. За його словами, людей не евакуювали, щоб не вплинути на українську економіку, але українська армія була готова до нападу. 

Великий Київ у Google News

підписатися