Дивовижні світлини: найперші з відомих фотографій-калотипій Києва та Андріївської церкви середини 19 ст

Автор: Любава Лисичкіна
14:48 16.09.2023

Найперші з відомих фотографій-калотипій Києва та Андріївської церкви зробив у 1852 р. знаменитий британський майстер Роджер Фентон (1819-1869), який увійшов в історію як людина, яка змінила світ.

Дивовижні світлини: найперші з відомих фотографій-калотипій Києва та Андріївської церкви середини 19 ст
Світлодіодне освітлення
Як розповідається,  Фентон почав займатися новим видом мистецтва – фотографією і поїздка його до Києва була пов’язана з будівництвом Чарльзом Віньолем першого капітального мосту через Дніпро. Інженер Віньоль умовив свого друга Фентона та художника Джона Бурне сфотографувати різні етапи будівництва Ланцюгового мосту.
 
У серпні 1852 р. вони разом прибули з Англії в Російську імперію. Проте, відразу виникла затримка – на російській митниці не пропускали дивовижні предмети – фотоапарати. Цю проблему вдалося вирішити лише через шість днів.
 
Фентон зробив кілька знімків у Петербурзі і дорогою до Києва заїхав до Москви, де зробив першу фотографію Кремля. 24 вересня Фентон та Бурне прибули до Києва та зняли деякі київські види.
Неможливо сказати, скільки фотографій було зроблено у Києві, бо ті що збереглися, розкидані по світу. Фентон знімав Дніпро, панораму Києва з лівого берега та види Подолу, а також замалював перші споруди на Хрещатику. У жовтні 1852 р. Фентон і Віньоль вирушили до Лондона, а Бурне залишився у місті, щоб продовжити фотофіксацію будівництва мосту щотижня.
 
Частину видів, зроблених у Російській імперії, Фентон представив у 1852 р. на грудневій виставці в Королівському товаристві мистецтв, а у квітні 1853 р. ним була організована перша у світі комерційна фотовиставка. Продавалися «російські красоти» для англійської публіки по 7 шилінгів та 6 пенсів, при тому що британські види – всього за 3 шилінги, а фото з видом на Києво-Печерську Лавру було наскільки популярно, що за нього просили аж 12 шилінгів.
 
Все ж, фотограф-початківець Фентон відчував величезні труднощі у своїй подорожі: він повинен був перевозити і велику кількість матеріалів, і йому потрібно було якось пристосуватися до тьмяного світла і пронизливих холодів осінньої погоди.
 
Утім Фентон успішно впорався з цими труднощами. У Києві він набув того досвіду та навичок, які дозволили йому згодом зробити яскраві та вражаючі фотографії Кримської війни у 1853-1856 рр.
 

Великий Київ у Google News

підписатися