Терплячий забудовник: як під виглядом капремонту зносять 130-річний “Будинок з мухами”

Автор: Ольга Даниленко
10:22 07.07.2023

Забудовник під виглядом капітального ремонту поступово зносить 130-річну пам’ятку архітектури у Києві – “Будинок з мухами”. Депутатка Київради звернулася до прокуратури щодо бездіяльності поліції та відкриває у “Будинку з мухами” депутатську приймальню з питань охорони культурної спадщини.

Терплячий забудовник: як під виглядом капремонту зносять 130-річний “Будинок з мухами”
Світлодіодне освітлення

Власника трьох приміщень у будинку охорона забудовника не пускає до його майна. До чого тут підкорювач Евересту та відсторонений голова “Київміськбуду” Ігор Кушнір – у матеріалі “ВК”.

Протистояння між київськими активістами та забудовником щодо “Будинку з мухами” тривають з 2020 року. Наразі попри охоронні статуси будинку відімкнули електрику, воду та демонстративно повісили банер про будівництво офісу.

Будинок заможної міщанки Марії Станіславської (1893 року) знаходиться по вулиці Володимирська, 93. Його називають “Будинком з мухами/комахами”, адже на плафоні сходової клітки є зображення у стилі модерн рослин та гігантських мух. Натомість фасад будинку доволі простий та лаконічний.

Будівля знаходилася в чудовому стані, поки у 2020 році компанія ТОВ “Сенс.Буд” не почала зводити багатоповерхівку впритул до будинку на розі Володимирської та Саксаганського. “Будинок з мухами” розташований на схилі, тому будівельні роботи привели до руйнування – зі стелі посипалося тинькування.

Бенефіціаром ТОВ “Сенс.Буд”, за даними держреєстру, є дружина вже відстороненого голови комунального “Київміськбуду” Ігоря Кушніра Оксана (з реєстрацією на Кіпрі).

Нині виселена мешканка Ксенія Єфремова розповідала, що певний час мешканці будинку намагалися протидіяти забудові впритул будинку, але від контролюючих органів отримували тільки відписки. 

Будівництво продовжувалося, а “Будинок з мухами” в прямому сенсі почав тріщати по швах. На третьому поверсі навіть потріскалися вікна та лопнула труба, яка залишила мешканців без води. Жителі “Будинку з мухами” зверталися до правоохоронних органів та чиновників, однак реакції не було.

А за деякий час забудовник запропонував людям викупити всі 12 квартир і більшість власників пішли на таку угоду. Ксенія Єфремова також розповіла, що мешканці квартир не бачили людей, яким продавали свої помешкання.

“Рано чи пізно його визнають аварійним, і тоді ми не змогли б продати ці квартири взагалі. Забудовник же запропонував нам більш-менш ринкову ціну – і у грудні (2020 року, – ред.) ми одночасно їх продали. Звісно, що людей, які в нас їх купували, ми й в очі не бачили, угоди були складені заздалегідь”, – розповіла Єфремова.

Далі нові “анонімні” власники зареєстрували власне ОСББ. Директор ОСББ – забудовник.

У реєстрі фігурує прізвище директора ОСББ “Володимирська, 93” – Юрій Пархомчук, який є директором та власником низки інших компаній. Генпідрядником будівництва прописано ТОВ “Інфрабуд” (власники – Сергій і Олександр Глімбовські), яке перебуває в процесі банкрутства з лютого 2023-го.

Втім за даними активістів, реальним забудовником є той самий, що й на сусідній ділянці – на розі Володимирської та Саксаганського – ТОВ “Сенс.Буд”. Його бенефіціаром є Оксана Кушнір. Крім того, банери, якими вони завішували будівлі, – однакові.

Син Оксани Кушнір та тимчасово відстороненого голови комунального “Київміськбуду” Ігоря Кушніра – Ілля є депутатом Київради від партії УДАР. 

Депутатка Київради від партії “Слуга народу” Ксенія Семенова у коментарі “ВК” також підтвердила причетність тимчасово відстороненого голови комунального “Київміськбуду” Ігоря Кушніра до охочих знести пам’ятку архітектури.

“Ситуація наступна: у будинку три приміщення належать чоловіку, у якого там квартира, офіс і підвал. Також є офіс якоїсь правозахисної організації. Всі інші квартири належать особам, пов’язаним з Ігорем Кушніром – це голова правління “Київміськбуду”. Вони викупили більшість квартир в інших мешканців й створили ОСББ. Це дало їм можливість отримати землю. Далі вони обносять будинок, без жодних дозволів: ні благоустрою, ні Департаменту архітектурної спадщини КМДА. І типу це не будівництво, просто обнесли. Чоловіка, у якого у власності три приміщення, вони не пускають туди, вони виставили охорону й не пускали його до свого майна. Це теж до речі порушення законодавства”, – розповіла депутатка Київради.

У 2021 році після неодноразових скарг київських активістів Департамент охорони культурної спадщини КМДА вніс “Будинок з мухами” до Переліку пам’яток Києва.

У 2022 році Окружний адміністративний суд позбавив будинок цього статусу, однак рішення у справі так і не набрало чинності. Офіс Генерального прокурора на початку 2023 року подав апеляційну скаргу, а Шостий апеляційний адміністративний суд продовжив розгляд справи.

Однак, 13 квітня 2023 році забудовник відновив  роботи з демонтажу, попри приписи Департаменту охорони культурної спадщини КМДА.

Пізніше Департамент охорони культурної спадщини КМДА виступив з вимогою припинити знесення будинку і звернувся до правоохоронних органів. Після цього з будмайданчика прибрали будівельну техніку.

Забудовник встиг знести повністю два поверхи та сходи правого під’їзду пам’ятки. Також було знесено ще й третій поверх будинку.

Після звернення активістів до поліції щодо умисного руйнування забудовником пам’ятки архітектури, правоохоронці 23 травня відкрили кримінальне провадження за ч. 2, ст. 298 ККУ. Слідство досі триває.

Також, після двох місяців протистояння активістів та Департаменту охорони культурної спадщини КМДА із забудовником, 21 червня експертна група Міністерства культури та інформаційної політики включила “Будинок з мухами” до державного реєстру нерухомих пам’яток України. Про це йдеться у наказі №332 від 16 червня.

Розгляд справи у суді мало б зупинити забудовника в бажанні знести “Будинок з мухами”. Однак цього не сталося.

Нещодавно на будмайданчик біля “Будинку з мухами” повернулись будівельники.

А 29 червня забудовник – директор ОСББ обрізав електрику й воду до “Будинку з мухами” та вивісив банер про будівництво тут офісного центру.

Депутатка Київради від “Слуг” Ксенія Семенова розповіла, що звернулася до прокуратури щодо бездіяльності поліції.

“Я звернулася до прокуратури, поки відповіді вони мені ще не надіслали. Але в них час ще на це є. Далі все, що буде відбуватися з будинком – це мають бути кримінальні провадження на власників (“анонімних”, – ред.) цих квартир, голову ОСББ і так далі. Будемо зараз цим ретельно займатися”, – наголосила вона.

Також, аби убезпечити київських активістів від чергових атак “тітушок”, Семенова відкриває у “Будинку з мухами” другу депутатську приймальню, однак тепер – з питань охорони культурної спадщини.

“Тому хай спробують тепер нападати на громадську приймальню. Мені здається буде трошки складніше це зробити”, – додала депутатка.

Читайте також: Забудовник досі не реставрував напівзруйновану київську пам’ятку культурної спадщини – садибу Багговута на Лук’янівці. Будівельна компанія “Київміськбуд” зобов’язувалася відновити особняк до 2020 року

Нагадаємо, 80% активів компанії “Київміськбуд” належить Києву. Ігор Кушнір понад 10 років обіймає посаду президента “Київміськбуду”. На початку 2023-го компанія “Київміськбуд” призупинила будівельні роботи та просила про додаткове фінансування з бюджету.

19 квітня детективи НАБУ звернулися до голови КМДА Віталія Кличка з вимогою у триденний термін надати документацію щодо співпраці з “Київміськбудом”. Йдеться про звернення компанії до Київради з проханням про докапіталізацію на 1 млрд грн та/або на іншу суму.

3 липня журналісти виявили на Лазуровому узбережжі Франції розкішну віллу, оформлену на французьку фірму, яку три роки тому придбала компанія дружини президента “Київміськбуду” Ігоря Кушніра Оксана. Вартість вілли – 20 мільйонів євро. Кушнір у свою чергу заявив, що не має майна поза межами України.

Великий Київ у Google News

підписатися