День Києва з солодким медком – Маковія і свято столиці колись були в один день

Автор: Оксана Тупальська
18:12 14.08.2023

Предки на Маковея освячували воду в Дніпрі, а в деяких періодах історії – святкували у столиці День Києва – з парадами та розважальними дійствами. У християнське свято Медового спаса православні згадують мучеників, які віддали життя за віру.

День Києва з солодким медком – Маковія і свято столиці колись були в один день
Світлодіодне освітлення

У старій Київській церкві День Хрещення Русі відзначався 14 серпня, коли відбулося велике хрещення киян Володимиром. 

“Православні збиралися біля Софійського Собору і йшли хресним ходом до каплиці хрещення киян, відомій нині, як пам’ятник магдебурзькому праву. В «Патерику Києво-Печерському» вона називається «Володимировий стовп», – розповідає історик Андрій Ковальов.

Упродовж 500 років кияни 14 серпня на Святих братів Маковеїв влаштовували урочисту «бучну пораду», згадує доктор історичних наук Ігор Гирич.

“Про цю «пораду» дуже цікаву статтю «Золота корогва» написав близький товариш Симона Петлюри, історик і вчитель київських шкіл В’ячеслав Прокопович. Про те, як робітники-цеховики і українська міська гвардія рушали в похід від ратуші, або магдебурзького будинку, до «нижнього пам’ятника Володимиру» – він так називався”.

Під час цієї «бучної поради» стріляла магдебурзька артилерія, йшов корпус на конях – понад 1000 чоловіків-киян і обов’язково представники 20 цехів з хоругвами. 

Свято Маковея пов’язане з історією семи мучеників Макавеїв, їхньої матері Соломонії та вчителя Елеазара. Освячення маку в традиції виникло швидше від співзвучності імен християн, які увійшли в історію.

@pasika_seliukiv Соняшниковий мед 🐝🍯🤤 #медсоняшниковий #соняшниковиймед #соняшник #відкачкамеду #пасікаселюків #бджоляр #бджоли #бджолимед #віск ♬ оригинальный звук – ПАСІКА СЕЛЮКІВ

Також православні в цей день освячують воду, тому і називають свято Спас на воді. А так як час співпадає зі збором урожаю, то несуть для освячення і овочі та фрукти. У наших краях пасічники всередині сарпня викачують мед – тому з’явилася традиція святити і перший зібраний мед. Та – чинити невеликий піст. Бо їсти літній медозбір починають після освячення меду в церкві. 

А щоб заохотити людей бути щедрими, заведено ділитися фруктами. медом та пиріжками з маком. Так і з’явилася приказка “На перший Спас навіть жебрак медку спробує”. 

Історія свята Маковеїв

А героїзм святих мучеників має таку історію: 166 року перед народженням Ісуса Христа сирійський цар Антіох Епіфан намагався примусити юдеїв перейти на грецьке язичництво. Антіох послав до Єрусалима генерала Аполонія і двадцять дві тисячі вояків з завданням повбивати всіх євреїв, а на їхнє місце поселити чужинців. У час цього переслідування юдеїв мучениками стали праведний Елеазар, Соломонія та її семеро синів.

Гонителі юдеїв вважали, що змусивши Елеазара відректися від своєї віри, вони дадуть приклад іншим євреям. Спочатку вони намагалися підкупити його грішми, потім залякати погрозами та примусити насиллям, але без найменшого успіху. Деякі погани, а також юдейські відступники зі співчуття до праведного старця почали намовляти його, щоб він сказав принести собі дозволене м’ясо до їжі, а перед своїм народом вдавав, що їсть заборонену свинину. Коли ж він відповів спокусникам, що ніколи цього не зробить, аби не дати молоді згрішення та не наразити себе на гріх і Божу кару, розлючені погани взяли його на муки. Попри побої, він сердечно молився та помер, залишивши народові приклад мужності й чесноти.

Так старозавітний священик, 90-літнім старець не зрікся віри та не дозволив гонителям аби через нього було показано поганий приклад іншим вірним. 

Нагадаємо, нині День Києва святкують за традицією, що походить з 1982 року в травні. Тоді місту було 1500 років. Цю подію пов’язують з часом радянщини. Проте в наші дні в День Києва лунає гімн України, розвішують синьо-жовті прапори та вдягаються у вишиванки. Однак існують пропозиції перенесення Дня Києва до більш історичної дати – на середину серпня. 

Читайте інші публікації з циклу «Київ від початків» та дізнавайтесь про предків, які значно вплинули на життя столиці:

Великий Київ у Google News

підписатися