Церкву Спаса на Берестові відкривають для відвідування

Автор: Галина Ворона
15:56 15.04.2023

У Києві відбудеться урочисте відкриття для відвідування унікальної пам’ятки давньої київської архітектури – церкви Спаса на Берестові. Доступ до храму в останні десятиліття був обмежений через тривалі реставраційні роботи.

Церкву Спаса на Берестові відкривають для відвідування
Світлодіодне освітлення

Про це повідомляється на Facebook-сторінці Національного заповідника “Києво-Печерська лавра”.

Як зазначається відкриття церкви відбудеться 18 квітня 2023 року об 11:00 до Міжнародного дня пам’яток і визначних місць та українського Дня пам’яток історії та культури.

За сприятливих погодних умов церемонію відкриття прикрашатиме мистецький супровід: виступ дитячих художніх колективів міста Києва, який відбудеться на майданчику біля фортифікаційних валів.

Відвідувачі зможуть дізнатися про історію, архітектуру, монументальний живопис храму. Також в інтер’єрі церкви розташовано виставки “Три тисячі років історії. Археологічне дослідження території церкви Спаса на Берестові”, “Цегла княжої доби Києво-Печерської лаври” та планшетну виставку “Печерське містечко на планах XVII – першої третини XIX ст.”

Всі присутні також матимуть можливість сфотографуватися із реконструкторами в обладунках воїнів Княжої доби.

Довідково. Церква Спаса на Берестові – давній храм поблизу Києво-Печерської лаври, зведений на колишній околиці Берестове. Церква розташована за межею мурів Києво-Печерського монастиря, проте є частиною історико-архітектурного ансамблю лаври, і разом із нею у 1990 році включена до списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО.

Храм територіально пов’язують з літописною заміською резиденцією великих князів київських, перша згадка про яку датується 980 р. І хоча підтвердження цьому в джерелах немає, завдяки новітнім археологічним дослідженням відомо, що територію навколо церкви Спаса заселили ще близько 3-х тисяч років тому.

Спорудження існуючого нині храму традиційно пов’язують із часом перебування на київському престолі Володимира Мономаха (1113–1125). Внутрішній простір храму вкривав фресковий живопис, від якого збереглася велика композиція початку ХІІ ст. “Явлення Христа учням на Тіверіадському морі”, виявлена 1970 р. під стінописом XVII ст. Також на стінах зафіксовано близько 500 різночасових графіті. Церква занепала після монгольської навали 1240 р. Лише на початку 1640-х рр. храм відбудував київський митрополит Петро Могила.

Новий стінопис храму виконали грецькі майстри. У 1751–1752 рр. замість дерев’яного притвору Могилянської доби до західної стіни прибудували бароковий цегляний, тим самим у плані перетворивши храм на типову українську п’ятидільну хрещату церкву. У 1813–1814 рр. архітектор Андрій Меленський добудував дзвіницю і, таким чином, храм набув архітектурних рис трьох різних епох – від великокнязівського зодчества до пізнього класицизму.

Тривалий час храм є закритим для відвідувачів У 2017 році у храмі Спаса на Берестові розпочались реставраційні роботи. Проєкт передбачав реставрацію храму всередині й території навколо нього, а також проведення комплексу консерваційних та реставраційних робіт.

Під час реставраційних робіт були збережені всі автентичні фрагменти пам’ятки. Особливу цінність, як наголосив директор Києво-Печерського заповідника Любомир Михайлина, складають фрески, якими багата церква. Меценатом проєкту є В’ячеслав Москалевський, який виділив на цей проєкт 50 млн грн. Реставраційні роботи тривали 2 роки і були успішно закінчені 2019 року.

Читайте також: Храм-маф має щезнути з території Десятинної церкви – рішення суду

Нагадаємо, у Софії йде реставрація покрівлі Трапезної церкви – фото.

Великий Київ у Google News

підписатися