Утеплюй хату з літа: що можуть зробити кияни аби взимку не боятись морозів

Автор: Оксана Тупальська
18:24 01.06.2023

Встановити вікна та двері, поставити теплопункти та захистити фасад від зимових вітрів можна за часткового фінансування міської влади. Оскільки для реалізації таких намірів потрібен час, кореспондент «Великого Києва» запитав у мерії про програми та можливості.

Утеплюй хату з літа: що можуть зробити кияни аби взимку не боятись морозів
Світлодіодне освітлення

На питання відповів заступник голови Київської міської державної адміністрації Петро Пантелеєв,

Як у столиці мешканці можуть виконати утеплення будинку, аби в наступну зиму він увійшов більш енергоефективним?

У Києві діє дві програми співфінансування, у рамках яких будинкові громади виконують енергоефективні проекти в будинках: «70/30» для будинків ОСББ та ЖБК та програма «Капремонти» для усіх без винятку житлових будівель. Коштом цих програм люди встановлюють теплові пункти, замінюють вікна та двері, інженерні мережі, капітально ремонтують покрівлю, утеплюють фасади, встановлюють теплові насоси тощо.

Наскільки популярними є такі програми серед киян?

В активі обох цих програм вже понад 1200 енергоефективних проектів. За період дії програм місто спрямувало в енергоефективність 1,2 млрд грн, а мешканцям вдалося зібрати енергоефективні ремонти власних осель понад 300 млн грн.

У рамках цих програм будинкові громади можуть виконати наступні види робіт:

  • капітальний ремонт/реконструкція/модернізація/технічне переоснащення/ встановлення нового(их) індивідуального(их) теплового(их) пункту(ів);
  • капітальний ремонт та утеплення фасаду(ів);
  • капітальний ремонт та теплоізоляції даху(ів) і підвальних перекриттів;
  • капітальний ремонт. Заміна вікон на енергозберігаючі та дверей в місцях загального користування;
  • капітальний ремонт/реконструкція/модернізація внутрішньобудинкових інженерних мереж;
  • встановлення вузла(ів) обліку теплової енергії та/або гарячої води;
  • капітальний ремонт/реконструкція/модернізація систем(и) електричного освітлення з заміною освітлювальних приладів у місцях загального користування на енергоефективні та/або із встановленням датчиків руху для регулювання освітленості в місцях загального користування;
  • реконструкція або технічне переоснащення систем електропостачання та/або
  • теплопостачання та/або гарячого водопостачання із застосуванням відновлюваних чи альтернативних джерел енергії;
  • капітальний ремонт /реконструкція/ технічне переоснащення внутрішньобудинкового електричного обладнання;
  • інші енергоефективні заходи».

Які є можливості участі в міських програмах?

Детально механізми участі у програмах прописані в положеннях про них – https://dzki.kyivcity.gov.ua/content/mehanizmy-spivfinansuvannya.html. Також місто розробило низку інформаційних матеріалів (у вкладенні) для того, щоб спонукати людей брати участь у програмах та покращувати свої оселі. Адже виконання енергоефективних проектів та інших ремонтних робіт не лише дає змогу досягти економії на комунальних платежах, покращити комфорт та оптимізувати роботу будинкових систем, зробити їх більш сучасними та ефективними, але й спонукає людей надалі берегти і дбати про це обладнання. Бо будинкові громади відходять від патерналістського підходу і стають справжніми господарями у своїх будинках, але, безумовно, за підтримки і візії  муніципалітету.   

Чи важко прийти відбір для отримання підтримки з міського бюджету на утеплення?

Цього року для участі у Конкурсі 70/30 від ОСББ та ЖБК отримано 62 заявки. Оскільки з міського бюджету була виділена достатня сума коштів, всіх конкурсантів було обрано переможцями.  Сума бюджетних коштів на 2023 рік, яка запланована для виконання робіт з енергоефективності у будинках ОСББ та ЖБК – 111,8 млн. грн. Наразі проводяться організаційні за необхідні закупівельні процедури. У 2022 році переможцями Конкурсу 70/30 було обрано 117 житлових будинків, загальна сума коштів яка передбачена у бюджеті для реалізації зазначеної програми – 175 млн. грн.

З цифри виглядає, що подавалися значно більше, аніж було закладено грошей – яка доля тих будинків, що не потрапили до проекту у 2022 році?

Ще цього року планується виконати енергоефективні проекти у 70 житлових будинках, що не були виконані у 2022 році. Адже  введення воєнного стану в країні, значне подорожчання матеріалів та обладнання, їх нестача внаслідок ракетної руйнації складів значно ускладнили процес виконання програм. Ми стабілізували ситуацію та зараз ці роботи довиконуються разом із поточними. Також понад 70 капремонтів різного виду заплановано в рамках програми «Капремонти», де не обов’язковим є наявність в будинку ОСББ чи ЖБК. Мешканці можуть взяти участь і прийняти відповідні рішення шляхом будинкових зборів. 

Нагадаємо, комунальні незручності та енергетична бідність в умовах війни є перешкодами на шляху інтеграції України до стандартів ЄС. У цьому переконані аналітики Національного інституту стратегічних досліджень.

Великий Київ у Google News

підписатися