У КМДА не включили 120-річну пивоварню Шульца до пам’яток Києва

Автор: Ольга Даниленко
15:48 20.07.2023

Департамент охорони культурної спадщини КМДА провалив голосування за включення 120-річної пивоварні Карла Шульца до переліку столичних пам’яток. Київські громадські організації борються за збереження історичної будівлі з 2021 року й навіть зверталися до президента Туреччини.

У КМДА не включили 120-річну пивоварню Шульца до пам’яток Києва
Світлодіодне освітлення

Власники планують звести на місті історичної київської пивоварні кримськотатарський культурний центр та мечеть.

Про провальне голосування повідомив активіст та співзасновник пам’яткоохоронного хабу “Цегла” Дмитро Перов. 

Тепер унікальний комплекс промислової архітектури Києва знову під загрозою знищення, просто тому, що хтось не може [або не хоче] поставити свій підпис і називати пам’ятки пам’ятками”, – зазначив він. 

Будівлі на території історичної київської пивоварні не перебувають на обліку об’єктів культурної спадщини, однак пивзавод Карла Шульца має історико-культурну цінність та внесений до переліку об’єктів ХІХ-ХХ ст., яким може загрожувати знищення або пошкодження.

Майно й ділянка колишнього пивзаводу перебувають на балансі “Фонду національного добробуту Криму”. Його засновником є благодійний фонд “Астем фаундейшн”. Один зі співзасновників – Рустем Умєров, а теперішній співвласник – Рефат Умєров. 

Вони планували звести кримськотатарський освітньо-культурний центр і мечеть на місці історичного пивзаводу Шульца. Будівництво фінансує Туреччина. 

У 2021 році, без жодних дозволів на проведення будівельних робіт розібрали один з перших виробничих корпусів і частково – фасад житлового будинку при заводі. Активісти “Мапи Реновації” збирали підписи під публічним зверненням до Офісу генерального прокурора з вимогою зупинити незаконне руйнування історичної будівлі. Але у поліції та прокуратурі відмовилися відкривати кримінальні провадження.

У травні 2023 року Департамент охорони культурної спадщини КМДА не надав дозволів на демонтаж будівель і будь-які роботи на території пивоварні Карла Шульца. Крім того, департамент звертався до власника з вимогами зупинити проведення робіт і надати дозвільну документацію.

Але у лютому 2023 року власники продовжили демонтаж заводу. Протиправні дії тоді зупинила Київська міська прокуратура.

Громадські організації закликали не зводити кримськотатарський освітньо-культурний центр і мечеть на місці історичного київського пивзаводу та зверталися до президента Туреччини Ердогана. 

У коментарі журналістам “Економічна правда” представник власника Ленур Мамбетов зазначив, що жодних демонтажних робіт комплексу у 2021-2023 роках не починали: “Якби хотіли – вже все б знесли”.

За словами Мамбетова, вони були змушені розібрати дві будівлі через їхній аварійний стан. Він додає, що власники робили “експертний огляд” будівель, який виявив, що у деяких із них рівень руйнування становить 80%, а у фундаментах є тріщини до десяти сантиметрів, тому вони не підлягають реконструкції.

Довідка: перші пивзаводи з’явилися в Києві уХІХ столітті. Одним з таких був добре відомий у радянські часи “Київський пивзавод №1”, заснований нащадком німецької пивної династії Йоганом Генріхом Шульцом у 1881 році. Станом на 1913 рік щорічна потужність заводу становила 600 тисяч відер пива.

З 1971 року пивоварня почала називатися “Київський пивзавод №1”. У 2000 році пивзавод викупив донецький бренд “Сармат”. У 2003 році було зварено останню партію пива, а у 2009 році пивзавод визнали банкрутом.

Читайте також: Забудовник “Київміськбуд” досі не реставрував садибу Багговута, хоча мав відновити її до 2020 року

Нагадаємо, у центрі Києва, на Рейтарській, 37 будівельна компанія “НЕСТ”, яка належить братам Трофименкам, незаконно зносить 130-річний флігель під виглядом реставрації.

А забудовник “Ковальська” зніс будинок-садибу 1860-х років на Жилянській, 47, що був у списку на мораторій на реконструкцію історичних будівель.

Великий Київ у Google News

підписатися