Розпочинається новий раунд боротьби за закон про відходи

Автор: Леся Москаленко
11:48 10.02.2022

Екокомітет Верховної Ради анонсував підготовку законопроєкту “Про управління відходами” до внесення на розгляд сесійної зали. Наразі законопроєкт знаходиться в підкомітеті.

Розпочинається новий раунд боротьби за закон про відходи
Світлодіодне освітлення

Про це 9 лютого повідомив голова парламентського Комітету з питань екополітики та природокористування Олег Бондаренко.

Нагадаємо, багатостраждальний законопроєкт № 2207-1-д є тією чарівною кнопкою, яка запустить реформу управління відходами в Україні. Ключове слово “управління”, бо зараз відходи перебувають поза контролем держави та людей. Ми не знаємо, скільки їх продукується, куди вони їдуть, скільки гектарів земель щодня покривається сміттям. Майже всі місця, куди їх вивозять, це не спеціальні інженерні споруди, як у Європі, а звичайні звалища, які отруюють землю і воду. На цих звалищах відходи не обліковують, там часто навіть ваг немає, аби контролювати, скільки завозиться сміття.

Ситуація дійшла до критичної межі, Україні терміново потрібна реформа управління відходами, ми вже і так безнадійно відстали від наших європейських сусідів, у яких «сміттєва революція» відбулася кілька десятиліть тому. Від країн Західної Європи ми відстаємо на 30 років, а, наприклад, від Польщі на 15-20. Зараз Швеція захоронює 0,5% відходів, а Швейцарія – нуль. В Україні досі 95% побутових відходів, у тому числі цінних вторресурсів, скидається в землю.

Ми вже зараз живемо в борг у нащадків, яким ми залишимо засмічену воду і землю. Нам терміново потрібно виправляти ситуацію. Один законопроєкт № 2207-1-д цього не зробить, це рамковий закон, він є фундаментом для мінімум шести секторальних законів та 20 підзаконних актів, які врегулюють ситуацію із відходами й приведуть її до європейських норм. Це довгий шлях, але без першого кроку ми його не здолаємо узагалі.

Тож зараз дуже важливо, аби законопроєкт пройшов розгляд на підкомітеті та комітеті ВР і потрапив до Зали, де його голосуватимуть у другому читанні.

Читайте також: Сміттєві війни і «Собаки Павлова». Як “Слуги народу” страждають у боях за відходи

Перед першим читанням навколо закону велися неабиякі баталії. Багато правок від громадських організацій, експертів та профільних асоціацій, які працюють на ринку відходів, було враховано, і тепер законопроєкт готовий до розгляду.

Прийняття цього та інших законопроєктів, які приведуть галузь управління відходами до цивілізованих норм і практик, є викликом для Комітету, за яким буде оцінюватися наша спроможність до реформування узагалі. І таку можливість ми не втратимо за жодних умов і будемо боротися за неї, як леви!” – каже Олег Бондаренко. А тим силам, які досі не змирилися із необхідністю невпинного руху і збираються знову гальмувати реформу, голова екологічного комітету порадив або “переходити на Світлий бік, або відійти, щоб не знесло“.

Схоже, Комітет ВР налаштований на серйозну боротьбу за реформу. Тепер справа за депутатами, які почасти не дають голосів за необхідні та фахові законопроєкти лише тому, що їм хтось сказав, що закон поганий або вони бачать, що він надто складний і не бажають розібратися, що там і до чого. Простіше не голосувати.

Читайте також: Закон Про управління відходами повністю переписали під лобістів, – експерт

Лишається сподіватися, що всі здорові сили у Верховній Раді усвідомлюють необхідність реформи й не боятимуться дати їй, нарешті, “зелене світло”.

Закон, який наведе лад із відходами в Україні, отримав новий шанс бути ухваленим. Його виносять на Комітет ВР.

Про те, чому без зміни законодавства Україна й надалі буде потопати у смітті, детально читайте в матеріалі Як нам зробити «сміттєву» революцію.

Великий Київ у Google News

підписатися