Російський проєкт «монополізації» єврейських втрат або ж «Голокост Діснейленд» – видання «Independent» про меморіал у Бабиному Яру

Автор: Любава Лисичкіна
21:34 20.10

У статті зазначається, що протягом багатьох років десятки ініціатив намагалися повернути історію до Бабиного Яру. Але наразі втілюється в життя проєкт, що фінансується групою магнатів на чолі з російським олігархом Михайлом Фрідманом.

Російський проєкт «монополізації» єврейських втрат або ж «Голокост Діснейленд» – видання  «Independent» про меморіал у Бабиному Яру Фото: Ukraine Presidency/AFP/Getty

Британське Independent вийшло зі  статтею  під назвою «Голокост Діснейленд», що фінансується Росією, викликає побоювання та підозри в Україні».  Мова йде про меморіал у Бабиному Яру в Києві, де вже  відкриті перші з багатьох обіцяних меморіальних інсталяцій, як то синагога у формі книги, «Кристалічна стіна плачу» та «Дзеркальне поле».  

У статті зазначається, що  місцева єврейська громада   продовжує сумніватися, що проєкт під керівництвом Росії,  з призначенням керівником проєкту російського кінорежисера Іллі Хржановського, є те, що має бути увіковічненням пам’яті загиблих в Україні. Після призначення кілька місцевих експертів вийшли з проєкту, один з них звинуватив Хржановського у спробі створити «Діснейленд Голокост» всупереч бажанням тих, хто вижив.

Автор статті наводить слова єврейського лідера та дисидента Йосифа Зісельса. Він каже, що його турбує національна безпека.  Зісельс наголошує, що росіяни в проєкті поводяться як окупанти в період неоголошеної війни і не вірить, що Михайло Фрідман  міг би інвестувати $100 млн в Україну без дозволу Кремля. Це зробило ініціативу внутрішньою частиною гібридної війни Москви проти української нації, вважає Зісельс.  

У статті ідеться про те, що наразі є побоювання, що російський проєкт меморіалу в Бабиному Яру спричинить нові розколи. Три десятки конкуруючих меморіалів у Бабиному Яру сьогодні є відображенням цього. Є побоювання, що російський проєкт «монополізації» єврейських втрат може висунути на перший план прихований антисемітизм. 

Нагадаємо, наприкінці лютого Київрада вчергове перенесла розгляд проєкту “Бабин Яр” від скандального російського режисера Хржановського. Стало відомо, що лобісти російського проекту меморіалу «Бабин Яр» у Київраді спробують «купити» голосування. А СБУ заявляє про можливе використання центру Голокосту “Бабин Яр” для дискредитації України.

Наразі, кияни вимагають підтримки українського проекту меморіалізації Бабиного Яру. Партія «Європейська Солідарність» також вважає, що наша історія має базуватись на українському баченні минулого.

Згодом, на засіданні 13 травня Київрада не підтримала роботи на території Бабиного Яру.

 Додамо, що в травні тут вже відкрили синагогу-маф (ФОТО). Кличко також побував на відкритті скандальної синагоги-МАФу і підтримав російський проєкт Бабиного Яру попри рішення Київради.

Будівництво цієї синагоги не обійшлося без скандалу. За документами синагога значиться як мала архітектурна форма або МАФ. Офіс президента України дозволив російським авторам меморіалу “Бабиного Яру” почати її будівництво на землі Кирилівського православного кладовища. Під час розкопок там знайшли кістки. А згодом заявили, що вони туди потрапили зі сміттям та розпочали зведення синагоги.

Йосиф Зісельс переконаний, що  київська влада ігнорує українських вчених і їх бачення музею у Бабиному Яру.

Великий Київ у Google News

підписатися