Кличко побував на відкритті скандальної синагоги-МАФу і підтримав російський проєкт Бабиного Яру попри рішення Київради

Автор: Галина Ворона
14:37 14.05.2021

14 травня в Україні вперше відзначають День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. До цієї дати в Бабиному Яру за участі мера Києва Віталія Кличка відкрили синагогу-МАФ від від російських авторів меморіалізації Бабиного Яру. В майбутньому ця споруда, яку представляють як місце для роздумів, стане одним із елементів Меморіального центру Голокосту.

Кличко побував на відкритті скандальної синагоги-МАФу і підтримав російський проєкт Бабиного Яру попри рішення Київради

На відкритті синагоги Кличко підтримав російський проект меморіалізації Бабиного Яру, попри те що роботи у Бабиному Яру не підтримала Київрада.

Запитання журналіста одного із видань про те, що об’єкти меморіалу будують на недостатньо досліджених місцях, мер назвав маніпуляцією – за його словами, всі слова обов’язково вивчаються як українськими, так і міжнародними організаціями: з Ізраїлю, США. Вони дають чіткий висновок “перед тим як щось відбувається”.

Той факт, що меморіал споруджується на російські гроші, теж не бентежить очільника столиці.

“Що стосується грошей. Ми закликаємо всіх долучатись. І це не тільки меморіал київського масштабу – не районного, не Києва, не України, це міжнародний. Ми закликаємо всіх долучатись, і якщо там починає також спекулювати про російські гроші – багато українців беруть участь, навіть мій брат Володимир також фінансує цей меморіал. І ніхто його не може звинувачувати, що він просуває якісь там політичні інтереси однієї чи іншої держави”, – сказав мер.

На зауваження журналіста “ВК” про те, що Київрада не підтримала проєкт російського меморіалу, Кличко трохи “підвис”, потім засміявся.

Знову починаєте маніпулювати. Ви з якого каналу”, – з цими словами мер поплескав кореспондента по плечу і пішов геть.

Крім Кличка з братом, захід відвідали перші особи держави: президент Володимир Зеленський, голова Офісу президента Андрій Єрмак, прем’єр Денис Шмигаль та інші.

До слова, журналіста “ВК” на відкриття МАФу-синагоги не пустили.

Зазначимо, “Місце для роздумів” (символічна синагога) – це частина російського проекту меморіалізації Бабиного Яру, яким керує скандальний режисер Ілля Хржановський. Синагогу у вигляді розкладної книжки-панорами спроєктував швейцарський архітектор Мануель Герц, професор Базельського університету. Подібно до книги вона відкривається і закривається за допомогою спеціальних механізмів. Синагога оздоблена візерунками і текстами молитов. Стеля прикрашена малюнками у вигляді карти зоряного неба, що відтворює положення зірок 29 вересня 1941 року – у перший день масових розстрілів в Бабиному Яру. Виготовлена із сторічної деревини дуба, що символізує зв’язок трагічних подій у Бабиному Яру і сьогодення.

Нагадаємо, будівництво цієї синагоги не обійшлося без скандалу. За документами синагога значиться як мала архітектурна форма або МАФ. Офіс президента України дозволив російським авторам меморіалу “Бабиного Яру” почати її будівництво на землі Кирилівського православного кладовища. Під час розкопок там знайшли кістки. А згодом заявили, що вони туди потрапили зі сміттям та розпочали зведення синагоги.

Синагога – не єдиний об’єкт, який будується на території Бабиного Яру за кошти російських олігархів. У вересні 2020 року  команда скандального російського режисера Іллі Хржановського представила нові інтерактивні та віртуальні проєкти, а на місці майбутнього музею відкрили аудіовізуальну інсталяцію.

Наприкінці лютого Київрада вчергове перенесла розгляд проєкту “Бабин Яр” від скандального російського режисера Хржановського. Стало відомо, що лобісти російського проекту меморіалу «Бабин Яр» у Київраді спробують «купити» голосування. А СБУ заявляє про можливе використання центру Голокосту “Бабин Яр” для дискредитації України.

Наразі, кияни вимагають підтримки українського проекту меморіалізації Бабиного Яр. Партія «Європейська Солідарність» також вважає, що наша історія має базуватись на українському баченні минулого.

Великий Київ у Google News

підписатися