Київ від початків: Під час будівництва підземки знайшли двір предків часів Київської Русі – як він виглядав

На Подолі у 1972 році були змушені зупинити будівництво метро на Контрактовій площі, аби допустити до розкопок археологів. Під землею знайшли будинки Х століття. Унікальні документальні кадри досліджень збереглися в Центральному державному кінофотофоноархіві України ім. Г.С.Пшеничного.

На місці, де тепер стоїть пам’ятник Сагайдачному, на глибині 10-11 метрів будівельники знайшли дерев’яні зруби», – розповідає Дмитро Горбатюк у фільмі «Скільки насправді років Києву?» з серії «Київ тисячолітній. Місто, де починалась історія Русі».

Метробудівців зупинили на 3 місяці та почали археологічні розкопки. Працівники підприємства допомагали якнайшвидше провести дослідження. Там були частини кількох садиб. Серед них – житловий будинок, що має дендродату 983 р.

Ми виявили одну житлову споруду, велику, надзвичайно велику споруду таку – двокамерну,  можна сказати двокімнатну. Ми навіть підозрюємо, що вона могла бути і двоярусна. Це середина Х століття була. До цієї прилягали господарські будівлі. В тому числі зруб, який зберігся на 9 вінців. Між ними були такі тротуарчики дерев’яні прокладені з дошок. І все це було оточено парканом, обаповими дошками

Каже, паркан навколо двору зберігся на метр і більше висотою. Там же знайшли давньоруську кераміку Х століття, візантійські амфори та відерце з дерев’яної кори.

Коли знайшли такі диковинні речі, насіння огірка, кісточки персиків, якихось ягід, які, очевидно, привозили з півдня, а потім монету візантійську, ми прийшли до висновку, що, очевидно, це була садиба якогось купця, який мав якісь зв’язки – якщо не з материковою Візантією, то, принаймні, з її чорноморськими колоніями, Херсонесом

Толочко каже, що в давнину Поділ не був таким рівним, як нині. Колись ця територія була горбистою.

Там дюни були, там люди жили вище, якісь блюдця води були. В Х столітті Поділ формувався як район стародавнього Києва

Більше про історію Києва можна дізнатися з циклу “ВК” “Київ від початків”: