Київ від початків: Золоті ворота у давнину виглядали зовсім не так, як нині споруджено їхню «копію»

Автор: Оксана Тупальська
17:25 27.09.2023

Якби у давнину Золоті ворота були збудовані за таким принципом, як їх зобразили під час музейного відновлення, вони б не захистили містян від ворогів. Про те, як вони виглядали насправді, розповідає археолог Дмитро Горбатюк.

Київ від початків: Золоті ворота у давнину виглядали зовсім не так, як нині споруджено їхню «копію»
Світлодіодне освітлення

«Здавалося б, про Золоті ворота відомо все. Але це лише на перший погляд. За свою тисячолітню історію вони перетворились із величного в’їзного комплексу на руїни двох напівзруйнованих стін», – каже Горбатюк.

Оборонні споруди будувалися в першій половині ХІ століття.

Є 2 версії, коли саме були побудовані Золоті ворота в Києві – у 1037 році (дата першої згадки про них в літописі «Повість минулих літ») та в 1022 році (за версією дослідниці Надії Нікітенко будівництво розпочав ще Володимир Великий, а завершив Ярослав Мудрий).  

«В рік 1037 заложив Ярослав город великий Київ. А в города сєго ворота є золоті. Заложив він також Церкву святої Софії, а потім – церкву на Золотих воротах кам’яну Благовіщення святої Богородиці», – пише «Повість минулих літ».

Довкола Верхнього міста звели потужні земляні вали і стіни довжиною 3,5 км. А головний в’їзд у місто знаходився у його Південній частині. І з ним – парадна брама столиці – Золоті ворота з надбрамною Церквою Благовіщення.

«Є кілька версій походження назви Золотих воріт – від позолоченого куполу церкви, подібно як назвали Михайлівську золотоверху церкву в Києві, побудовану у 1108 році. Однак свідчень, що купол церкви на Церкві Благовіщення був справді позолоченим, немає. Більш вірогідно головні ворота Києва названі так, бо це традиційна назва для головних в’їздів до багатьох міст того часу».

Золоті ворота були у Константинополі (сучасний Стамбул), Єрусалимі, Спалато в Хорватії.

«Із зовнішньої сторони стіни охоплював великий рів. Навпроти Золотих воріт його глибина сягала 7-ми метрів. За ровом височів потужний вал. На його верхівці була споруджена дерев’яна стіна із бойовим майданчиком. До воріт вів міст через рів. Можливо, частина мосту була підйомною».

Ширина проїзду Золотими воротами – була 6 м. 40 см. І навіть зараз могла б використовувати для двосмугової дороги.

5 відмінностей між сучасною реконструкцією і справжнім виглядом Золотих воріт:

  1. Головні ворота не на зовнішньому краю валу, а утоплені в його конструкцію
  2. Над воротами зі сторони поля розташовувалась ікона Богородиці
  3. Надбрамна церква розташовувалась ближче до міста
  4. Конструкція стіни на валу мала менший виступ – щоб звідти можна було обстрілювати ворога з лука та іншої зброї
  5. В’ізна вежа була вкрита скатною покрівлею – аби не збиралася вода і сніг та не було льодовиці на майданчиках, де розміщувались оборонці міста

 

Аби дізнатися більше про історію Києва, читайте інші матеріали з серії “Київ від початків”:

Великий Київ у Google News

підписатися