Не обов’язково зносити “хрущовки”: як Україна може вирішити проблему застарілого житла

Автор: Галина Ворона
16:23 24.04.2023

Якщо в Україні почнуть зносити “хрущовки” і будувати на їх місці висотки без кардинальної зміни інфраструктури навколо, нас очікує “урбоцид”. Вирішити проблему застарілого фонду можна й іншим способом – як це зробила Німеччина.

Не обов’язково зносити “хрущовки”: як Україна може вирішити проблему застарілого житла
Світлодіодне освітлення

Про це розповів директор аналітико-дослідницького центру “Інститут міста” Олександр Сергієнко у статті для ZN.

Він нагадує, як в Німеччині вже давно вирішили це питання не лише без знесення радянських будівель (у східній частині країни), а й навіть без тимчасового відселення з них мешканців.

Невеликі будівельні компанії швидко прибирали зайві перегородки, перетворювали балкони на лоджії, а лоджії – на кімнати, за кілька годин замінювали всі стояки, утеплювали та прикрашали фасади, навіть інколи зносили останні поверхи, щоб не встановлювати ліфти.

Якщо ви пошукаєте фото в інтернеті, то ніколи не скажете, що на них – колишні “хонекерівські” (тодішній німецький Микита Хрущов) “хрущовки”, – каже Сергієнко.

Ця реновація відбувалася за рахунок державного бюджету і за повної згоди тамтешніх мешканців.

Звісно, найбільша економіка ЄС може таке собі дозволити, але й у нас є сподівання, що після Перемоги над Росією Європа й Німеччина в тому числі не забудуть тих, хто врятував їх від війни“, – додає експерт.

Новий український законопроєкт щодо реконструкції “хрущовок” також передбачає реновації без відселення мешканців.

Держава має всі можливості попрацювати в цьому цивілізованому напрямі на користь людей. В іншому випадку міста України замість затишних та обжитих “хрущовських мікрорайонів” мають усі шанси отримати те, що сучасні урбаністи, за аналогією з геноцидом, називають “урбоцид”… прикладам якого вже несть числа”, – наголошує автор, маючи на увазі можливість знесення “хрущовок” і побудови на їхньому місці 25-поверхівок.

Читайте також: Закон мрій: проект знесення хрущовок з заміною житла на сучасне сподобається не всім киянам

Нагадаємо, 13 грудня на пленарному засіданні народні депутати ухвалили у другому читанні законопроєкт № 5655, який позбавляє забудовника будь-якого державного контролю та обмежує права громадян на оскарження будівництв. 

Раніше “ВК” розповідав, що першу “хрущовку” було збудовано в 1957 році. Тоді вважалося, що це тимчасове рішення на 25 років – на одне покоління. Зараз у цих «тимчасових оселях» – мешкають вже дорослі онуки перших власників цього житла, і проблема застарілих будинків поглиблюється щороку. 

Великий Київ у Google News

підписатися