Мегаполіс Гаряча тема

Неоднозначна інсталяція у Бабиному Яру: “розстріли” у дзеркалі, голоси мертвих та 6-метрові аудіотруби – фоторепортаж

Автор: Ліліана Григорак
19:06 29.09.2020

Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» та Національний історико-меморіальний заповідник «Бабин Яр» реалізували проект в знак пам’яті загиблих євреїв 1941-го. Аудіоінсталяцію відкрили в День пам’яті жертв – 29 вересня на місці старого єврейського кладовища. Чим здивує нова локація киян і де варто шукати підтекст, щоб зрозуміти сенс проєкту – читайте.

Неоднозначна інсталяція у Бабиному Яру: “розстріли” у дзеркалі, голоси мертвих та 6-метрові аудіотруби – фоторепортаж

Аудіопроєкт складається з двох частин. Перша аудіоінсталяція розташована Дорогою Скорботи та на площі біля пам’ятника. Звідти лунає музичний супровід із 32 динаміків, які перегукується з другою частиною об’єкта на колишньому єврейському цвинтарі. Тут ви почуєте імена та голоси розстріляних у Бабиному Яру, відомі музичні твори, фрагменти свідоцтв, юдейські та християнські релігійні тексти. 

Друга – металевий “подіум смерті” довжиною близько 40-ка метрів. Складається він із дерев’яних деталей та органу, який розташований зсередини по центрі. В результаті звуки інструменту виходять крізь дірки колон. Погодьтеся, складне аудіо-рішення з трубами діаметру до 6 метрів.

Ідея звукової концепції – пробудити в людей переживання, єдиними звуками перенести в 1941 рік та відчути біль через музику. На практиці це реально відчути. Звуки інсталяції справді занурюють у історичні спогади, викликають емоційну безвихідь. Вона триває, доки не залишиш територію Бабиного Яру. Але непокоїть думка, що інсталяцію креатори реалізували на кістках євреїв у прямому сенсі (колись тут було кладовище). 

Інсталяція також включає 10 пустотних 6-метрових металевих колон із яких “виходять” звуки – прострілені багатьма справжніми кулями. Як і тисячі євреїв у 1941…

Креатори використали зброю з калібром, подібним до того, що використовувався під час “зачисток”  у Бабиному Яру. Ввечері колони планують підсвічувати зсередини. В результаті крізь дірки буде проходити “світло” як свобода, яку так і не побачила загибла частина населення.

Ефект дзеркала на колонах, за задумом авторів, має викликати страх. Тобто дивишся на своє відображення із простріленим обличчям, а на тлі звуків  – химерні відчуття. Їх точно не хотілося пережити в реальності!

Біля арт-інсталяції лежать обвуглені діви, які підняли “фурор” і залишилися з ранкового відкриття. Насправді, така інтерпретація загиблих зрозуміла не всім. І більшість її сприйняли негативно, зауваживши, що у цьому відсутня повага  до загиблих в 1941.

Читайте також: 

З речима на… Розстріл. “Марш пам’яті” пройшов страшним маршрутом – фоторепортаж

Президент вшанував пам’ять жертв Бабиного Яру та відкрив аудіовізуальну інсталяцію (ФОТО, ВІДЕО)

 

Великий Київ у Google News

підписатися