Держдачі в Конча-Заспі: як обіцянка Зеленського “напоролася” на впертість орендарів

Автор: Володимир Хлєбников
16:23 10.01.2022

Орендарі державних дач в Конча-Заспі відчайдушно борються за право проживати в елітному селищі під Києвом. Президент Володимир Зеленський раніше пафосно пообіцяв виселити звідти “незрозумілих осіб”, але виконати свою обіцянку він поки що не зміг.

Держдачі в Конча-Заспі: як обіцянка Зеленського “напоролася” на впертість орендарів
Світлодіодне освітлення

Між орендарями, переважну більшість яких становлять колишні та нинішні чиновники, політики та судді,  і керівництвом відпочинкового комплексу вже понад пів року триває судова боротьба.

У травні 2021 року ЗМІ оприлюднили список користувачів державних дач у Конча-Заспі з близько 200 прізвищ. Серед них – колишні перші особи держави, ексурядовці, ексдепутати, їхні помічники та радники, бізнесмени. Влада пообіцяла аудит дач і визначення критеріїв, хто і на яких умовах там житиме. Своєю чергою Зеленський висловлювався за те, аби там відпочивали діти.

На сьогодні будинок відпочинку “Конча-Заспа” Державного управління справами (закрита територія площею 134 гектари, на якій розташовані президентська резиденція, державні дачі та чотири пансіонати) розірвав договори й виселив 40 орендарів. Про це пише ВВС News Україна із посиланням на адміністрацію будинку відпочинку.

Читайте також: Кабмін виділив 100 млн грн зі спецфонду на ремонт автодороги до Конча-Заспи

У списку тих, з ким договори оренди розірвали, багато відомих прізвищ. Але є люди, про яких перевіреної інформації майже немає. З відповіді адміністрації будинку “Конча-Заспа” випливає, що з більшістю із 200 колишніх високопосадовців договори ще не розірвані“, – йдеться в матеріалі. 

Разом з тим, у переліку осіб, з якими договори розірвали, немає деяких відомих людей з так званого “списку Олексія Данілова”.

Довідка. У червні секретар РНБО заявив, що близько 20 користувачів держдач – “у процесі виселення”. Серед них він називав ексміністра освіти і науки Дмитра Табачника, колишнього віцепрем’єр-міністра Івана Васюника, ексміністра вугільної промисловості Віктора Тополова та інших.

За словами заступниці директора будинку відпочинку Анни Онофрійчук, у суді станом на початок 2022 року перебувають 12 справ ексчиновників та інших мешканців дач, “які доводять, що виселяти їх не мали права“. Вона також не виключає, що кількість позовів зросте, якщо виселення триватиме.

Водночас глава держави Володимир Зеленський, який, до речі, також живе на одній з державних дач в Конча-Заспі, запевняє, що “велике переселення народів не зупинити“.

Державна дача, на якій мешкає президент Зеленський разом з родиною

Хто судиться

Згідно з даними порталу You Control, на який посилається ВВС News Україна, серед тих, хто судиться із будинком відпочинку такі відомі діячі: ексміністерка охорони здоров’я Раїса Богатирьова, звільнений президентом Зеленським голова Конституційного суду Олександр Тупицький, колишній голова парламенту Володимир Рибак, колишній віцепрем’єр-міністр Володимир Семиноженко, екскерівник головного управління розвідки Василь Бурба, екссудді Конституційного суду Ігор Сліденко та Олександр Литвинов, колишній депутат парламенту Валентин Савицький. Крім того, звертався з позовом до суду і нині покійний Юхим Звягільський.

Декілька колишніх орендарів, зокрема й пластичний хірург Максим Іванчук, якого Зеленський характеризував як “незрозумілого” жителя Конча-Заспи, подали позови до суду проти будинку відпочинку, аби відшкодувати витрати на ремонт будинків.

Читайте також: “За*бало: автомарш розгніваних громадян”: активісти поїдуть до Зеленського в Конча-Заспу

Позови скаржники почали подавати ще влітку 2021 року. Досі Голосіївський суд Києва, куди звертаються всі орендарі, не ухвалив жодного рішення по суті. Засідання призначені на січень та лютий 2022 року.

Усі ті, хто судиться із будинком відпочинку ДУСі, вважають, що розірвання договорів оренди є протиправним. У своїх позовах вони вказують, що договори є інвестиційними, відповідно до яких орендарі брали зобов’язання “на власний ризик і за власні кошти” ремонтувати будинки чи будувати нові. Також у позовах скаржники наголошують, що після завершення цих робіт вони отримали “об’єкти” в оренду строком на 25 років і більше.

Колишній генеральний прокурор України Святослав Піскун, який до суду не звертався, переконаний, що такі договори можуть бути розірвані тільки у судовому порядку.

У мене був договір на 49 років, мене ніхто не чіпав. За 15 років я вклав у будинок 3,5 млн гривень, офіційно все оформив і за те сплачував менше грошей за оренду. І всі так жили, так платили – орендна плата була нижчою, бо враховувала вкладені у будинки гроші”, – пояснив він.

На думку Піскуна, виселення із Конча-Заспи незаконне.

За що виселяють

Угоди з орендарями розірвані за однаковими підставами: через порушення умов користування, зокрема, будівництво на території інших будівель чи через борги за комунальні послуги. Крім того, з деякими користувачами договори припинили також через “завершення термінів оренди або за згодою сторін”.

Більшість із виселених справді вирішили не судитися і залишити дачі. Окрім Пускуна, серед них колишній прем’єр-міністр Валерій Пустовойтенко, ексміністр юстиції Олександр Лавринович, донька акторів Ольги Сумської та Євгена Паперного Антоніна Паперна, ексдепутат кількох скликань Володимир Ландік, дружина померлого депутата багатьох скликань Анатолія Матвієнка Ольга Матвієнко та інш.

Перспективи туманні

У 2014 році п’ятий президент Петро Порошенко скасував урядовий документ, який містив перелік категорій осіб, які можуть проживати на закритій території комплексу “Конча-Заспа”. У такий спосіб тодішня влада хотіла продемонструвати відкритість елітних територій для усіх охочих.

Тоді ж припинили утримувати дачі коштом держави, суттєво підняли орендну плату і навіть мали прибутки до держбюджету. Але на державних дачах на той час вже жили чиновники та експосадовці, які не мали наміру з’їжджати.

Читайте також: Резиденції Конча-Заспу та Залісся відкриють для відвідування

За даними Святослава Піскуна, є інформація про те, що у звільнених будинках вже оселилися “якісь банкіри”. На тих самих умовах, що й вигнані звідти особи, вони живуть і платять за оренду. Офіційного підтвердження цієї інформації немає.

Вже колишній директор будинку відпочинку Олександр Гурин ще влітку заявляв, що концепція “соціального простору” на території державних дач розробляється. Йшлося, зокрема, про використання цих будівель в дипломатичних цілях, для розміщення делегацій з-за кордону чи проживання послів іноземних держав.

Через більше ніж пів року жодної інформації про плани на елітні закриті комплекси не з’явилося.

Великий Київ у Google News

підписатися