Цвіте і стогне Дніпр широкий. Стан головної водної артерії країни визнали катастрофічним

Автор: Галина Ворона
18:55 29.06

Екологічний стан басейну Дніпра фактично катастрофічний: у водах річки виявили 161 забруднювач, зокрема, гербіцид атразин, метали кадмій і нікель. Ще одна проблема – цвітіння, що є однією з основних причин масового мору риби. Ситуацію погіршує і обміління головної артерії країни через відсутність днопоглиблювальних робіт. Це загрожує здоров’ю населення України та може спричинити екологічну катастрофу.

Цвіте і стогне Дніпр широкий. Стан головної водної артерії країни визнали катастрофічним

Про це повідомляє Рахункова палата за результатами аудиту ефективності виконання заходів Загальнодержавної цільової програми розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення басейну річки Дніпро на період до 2021 року. Відповідальний за проведення аудиту – член Рахункової палати Віктор Богун.

Як зазначається, показники якості води в річці погіршуються. Останні проведені дослідження виявили значні перевищення вмісту синтетичних речовин: сільськогосподарських отрутохімікатів, фармацевтичних препаратів та речовин, які використовується у парфумерії, – синтетичного мускусу, важких металів: цинку та міді, а також ртуті.

За даними Рахункової палати, на екологічне оздоровлення басейну Дніпра та поліпшення якості питної води в рамках реалізації Програми протягом 4 років спрямували лише 4,2 млн грн. За ці кошти провели моніторинг стану навколишнього природного середовища в басейні річки та забезпечення розвитку інформаційних систем екологічного менеджменту.

І це при тому, що використання басейну річки розрахунково за 2017–2020 роки принесло понад 100 млрд грн до держбюджету. Щорічний обсяг водозабору з басейну річки складає 7,4 млрд куб. м, або 78,7% забору води з поверхневих водних об’єктів України.

Якщо екологічна ситуація в басейні річки не поліпшиться, вода і надалі забруднюватиметься. Виникне необхідність її повного очищення, що призведе до значних навантажень на державний бюджет. Витрати можуть бути у понад 2 тис. разів більші за передбачені видатки з бюджету на виконання заходів Програми за цим напрямом”, – говориться в повідомленні Рахункової палати.

Дані, що наводяться далі, жахають. Загалом протягом 2013-2020 років на екологічне оздоровлення басейну Дніпра та поліпшення якості питної води коштом усіх джерел фінансування побудували та реконструювали каналізаційні мережі водовідведення протяжністю 16,2% планових обсягів; збудували протиерозійні гідротехнічні споруди та здійснили агротехнічні протиерозійні заходи на площі 0,1% планових обсягів; 14,3% споруд зливової каналізації, забезпечивши плановий рівень її протяжності лише на 0,2%; створені системи більш чистого виробництва тільки на 3 зі 162 підприємств – 1,9%.

Читайте також: 723 млн куб. м стічних вод за рік. Чому потрібно рятувати Дніпро та як це зробити

Нагадаємо, в Інституті водних проблем і меліорації прогнозують, що Україні доведеться імпортувати воду в найближчі десятиліття.

Великий Київ у Google News

підписатися