Чи дійсно сьогодні День Хрещення Руси-України? – думка експерта

Автор: Оксана Тупальська
13:14 15.07

15 липня – це не справжній День Хрещення Руси-України, каже диякон православної церкви та дослідник історії Андрій Ковальов. Він нагадує, що за новоюліанським календарем 15 липня відзначається день пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира Великого, тобто день смерті князя Володимира Хрестителя.

Чи дійсно сьогодні День Хрещення Руси-України? – думка експерта
Ось що розповідає про події цього дня експерт Андрій Ковальов:
 
У старосвітській Україні і нашій старій Українській Православній Церкві відзначався День Хрещення Руси-України, а точніше Спогад про хрещення киян у водах Дніпра і Почайни і Хрещатика - 1 серпня, коли Свята Православна Церква відзначається древнє візантійське свято - Винесення чесних древ животворчого Хреста Господнього, Свято Всемилостивого Спасителя (Спаса) і Пресвятої Богородиці (започатковане у 1164 році), а також пам'ять Мучеників Маккавейських.
 
У побожному українському народі цей день відомий під назвами - "Перший Спас", "Спас на воді", "Маковея", "Маковія", "Макотрус", "Медовий спас".
 
Під впливом переписування історії у ХІХ столітті, з благословіння Святєйшого правітільствующего Сінода Російської Православної Церкви спогад про хрещення киян почав відзначатися Церквою у День пам'яті святого благовірного Великого князя Київського Володимира Святославовича - 15 липня за Новоюліанським календарем. Це було зроблено виключно з міркувань боротьби зі старим українськими церковними традиціями, з якими офіційна російська церковна влада всіляко боролася, адже не могло бути традицій і свят, які б відрізняли Православну Церкву в Україні від Православної Церкви в Московщині та інших країнах Російської імперії.
 
Відродили традицію святкування Спогаду про Хрещення киян саме у День Винесення чесних древ животворчого Хреста Господнього та пам'яті мучеників Маккавейських у середовищі Української Автокефальної Православної Церкви. До нас дійшли кілька спогадів та свідчень про це.
 
Але на жаль у нашому сучасному календарі Православної Церкви України досі Днем Хрещення Руси-України названо - 15 липня, а не 1 серпня. Це свідчить тільки про одне, актуальний заклик столітньої давнини, нашій Українській Православній Церкві потрібна реформа церковного календаря. До календаря мають повернутися українські і грецькі святі, до календаря мають повернутися українські церковні пам'ятні дати.
 
На світлині початку ХХ століття роботи Федора Чорнухи - водосвятна каплиця на місці імовірного хрещення киян у 988 році на річці Хрещатик, відома також у народі також, як Колона Магдебурзького права, нижній (перший) пам'ятник Святому Володимиру Великому, пам'ятник Хрещення Руси-України закладений у 1802 році за проектом архітектора Андрія Меленського.
Більше про події Хрещення Русі дивіться в циклі "Київ від початків":
 

Великий Київ у Google News

підписатися