Зеленського просять одуматися та не підтримувати проєкт Меморіяльного центру Голокосту «Бабин Яр», запропонований Хржановським

12:23 19.08.2020

Президент України Володимир Зеленський 29 липня взяв участь у відеоконференції із членами наглядової ради фонду “Меморіал Голокосту “Бабин Яр”, під час якої підтримав будівництво концепцію та методи меморіалізації трагедії Бабиного Яру, запропоновані російським скандальним режисером Іллею Хржановським.

Зеленського просять одуматися та не підтримувати проєкт Меморіяльного центру Голокосту «Бабин Яр», запропонований Хржановським
Світлодіодне освітлення

Натомість відомий історик, етнополітолог та відповідальний секретар Громадського комітету “Бабин Яр” Віталій Нахманович звернувся до Президента з проханням переглянути свою позицію та не підтримувати цей проєкт, а натомість повернутися до раніше розробленої державної Концепції комплексної меморіялізації Бабиного Яру.

Нещодавно Ви публічно підтримали проєкт спорудження Меморіяльного центру Голокосту “Бабин Яр”, зініційований та спонсорований російськими олігархами єврейського походження… Ви відверто знехтували думкою сотень видатних представників української інтелігенції, які вже багато місяців закликають Вас підтримати державну Концепцію комплексної меморіялізації Бабиного Яру, розроблену українськими істориками на замовлення українського Уряду… Я звертався до Вас як громадянин до президента і як історик до режисера та актора. Тепер я хочу звернутися до Вас як єврей до єврея. Я хочу спробувати пояснити Вам, чому Ви маєте підтримати українську концепцію не лише як президент України, а й як український єврей”,

– такими словами розпочинається звернення Віталія Нахмановича до Президента України, опубліковане виданням “Критика”.

Нахманович зазначив, що “Бабин Яр назавжди залишиться місцем єврейського болю і єврейської пам’яті, а євреї ніколи не примиряться із його сьогоднішнім занедбаним станом”, але за його словами, автори нинішнього скандального проєкту Меморіяльного центру Голокосту “Бабин Яр” насправді не намагаються увіковічнити пам’ять загиблих, а навпаки “нехтують давньою забороною будувати на поховання”, мислять категоріями радянської ідеології та ризикують перетворити місце пам’яті та скорботи на туристичний маршрут.

…Люди, які їх (проєкти – ред.) вигадують, навчені радянської зневаги до могил. Я із жахом дивлюся на це, адже якщо, боронь Боже, один із цих проєктів усе-таки буде втілено, це відкриє скриньку Пандори по всій Україні. Бо як можна буде вберегти сотні єврейських цвинтарів та місць масових поховань, якщо самі євреї почнуть щось на них будувати… Якщо Україна не візьме на себе нарешті реальну відповідальність за Бабин Яр, то для кого це все робитиметься… Невже тільки для іноземних туристів, як наголошують спонсори Меморіяльного центру “Бабин Яр”?”,

– запитує історик у Президента.

Він зазначає, що така позиція для України є неприпустимою.

…Я не можу пристати на таку позицію… Хочу, аби саме українці пам’ятали про півтора мільйона своїх єврейських сусідів, друзів та родичів, розстріляних по всій Україні. …Я просто хочу, аби українські діти інколи приходили на єврейські могили, а коли виростуть, пам’ятали, що долі тих, хто в них лежить, є частиною української долі й української історії. Цього не можна навчити з-за кордону. Тому саме українські історики і музейники, архітектори та художники мають створити меморіял у Бабиному Яру. Створити його для своїх дітей”,

– резюмує історик.

Передмова:

Існує два проєкти меморіалу жертвам Голокосту в Києві: приватний – від Меморіального центру Голокосту “Бабин Яр”. Вперше про нього заговорили у 2016 році з ініціативи та коштом Павла Фукса, а також російських бізнесменів Міхаіла Фрідмана та Германа Хана.

А також державний – проєкт національного Меморіального центру “Бабин Яр”, започаткований у 2017 році українськими істориками та громадськими діячами. Його представили громадськості у лютому 2019 року.

У квітні 2020 року українські діячі культури закликали наглядову раду Меморіального центру Голокосту “Бабин Яр” звільнити російського режисера Іллю Хржановського через скандал довкола його фільму “ДАУ” з посади художнього керівника центру, а також поновити діяльність Громадської ради Меморіалу, розпущеної 30 вересня 2019 року.

Голова наглядової ради меморіального центру “Бабин Яр” Натан Щаранський закликав президента Володимира Зеленського та українські органи влади делегувати свого представника до наглядової ради.

Міністр культури Олександр Ткаченко повідомив, що державний меморіал “Бабин Яр” буде відкрито у 2021 році. Так він відреагував на обговорення створення проєкту “Бабиного Яру” під керівництвом Іллі Хржановського.

29 липня президент Володимир Зеленський провів відеоконференцію зі членами наглядової ради фонду “Меморіал Голокосту “Бабин Яр”, під час якої підтримав будівництво цього меморіалу в Києві.

Нагадаємо, що в 2020 році довкола Меморіального центру виникло одразу кілька скандалів.  

У лютому новопризначений художній керівник проєкту росіянин Ілля Хржановський запропонував перейменувати станцію метро “Дорогожичі” на “Бабин Яр”. #ВК писав, що це викликало гнівну реакцію містян. Тоді ж з’ясувалося, що пан Хржановський – людина зі “складною” біографією. Раніше він займався кіновиробництвом й потрапив до скандалу після екранізації фільмів “4” та “Дау”. Більше ви можете прочитати в цій нашій статті. До слова, #ВК досліджував історію назв “Дорогожичі” й “Бабин Яр”.

Друга хвиля скандалу набула розголосу наприкінці квітня, коли прокуратура заявила про відкриття кримінальної справи проти пана Хржановського. Виявилося, у його фільмі “Дау. Дегенерація” є сцени з неповнолітніми, які можуть трактуватися такими, що заподіюють фізичний біль або моральне страждання шляхом насильницьких дій.

В той час журналіст #ВК звернувся за коментарем до російського мільярдера Михайла Фрідмана. Ми хотіли дізнатися чи вплине всебічна критика, пов’язана з фігурою пана Хржановського, на рішення фінансових донорів продовжувати співпрацю з останнім. “З боку Михайла Маратовича коментарів не буде”, – відповіли нам 23 квітня у офісі пана Фрідмана.

А вже в травні #ВК дізнався про те, що Меморіальний центр шукає аниткризових піарників для відновлення іміджу. Роботу пропонують виключно топ-компаніям на українському ринку. Їх має спокусити чималий гонорар – 200 тисяч доларів.

Першу публічну заяву СЕО компанії Gres Todorchuk Ярослави Гресь щодо участі в антикризових діях її компанії читайте тут.

Великий Київ у Google News

підписатися