Затримка термінів здачі, черга на єОселю та байдужість покупців: що чекає на будівельний ринок столиці в 2024 році

Автор: Оксана Тупальська
14:54 18.12.2023

У новому 2024 році жителі великих міст, серед яких і кияни, не бігтимуть занадто купувати квартири у новобудовах. На первинному ринку більше прогнозують період стагнації. Про це повідомив співзасновник та керуючий партнер компанії INSPI Development Володимир Семенцов.

Затримка термінів здачі, черга на єОселю та байдужість покупців: що чекає на будівельний ринок столиці в 2024 році
Світлодіодне освітлення

Прогноз Володимира Семенцова – попит на новобудови залишатиметься низьким і обмеженим об’єктами з високим рівнем готовності (попит не перевищить 25-30% від рівня лютого 2022 року), за умов економічної стабільності вартість квадратного метразростатиме точково та переважно в об’єктах з високим ступенем готовності, спостерігатиметься від’ємне співвідношення старту нових об’єктів з кількістю запланованих до здачі в експлуатацію – на рівні 10-15%.

На основі головних економічних, воєнних та політичних прогнозів, фахівець припустив, що у наступному році ані стрімкого розвитку будівництва, ані суттєвого зростання попиту не станеться.

“Протягом 2023 року порівняно з другою половиною 2022 року темпи будівництва зросли лише на 15-20%, що ледь дотягує до третини від кількості об’єктів, зведення яких велося до повномасштабного вторгнення. При цьому понад 80% ЖК, на яких ведуться будівельні роботи, мали б бути здані в експлуатацію ще у 2022 та на початку 2023. Фактично частина девелоперів, хоч і повільно, але намагалася й намагатиметься у наступному році довести до ладу розпочаті об’єкти”, – розповів експерт. 

Концентрація покупців буде точкою за кількома основними критеріями вибору новобудов: 

  • ціна у співвідношенні з площею оселі,
  • місце та зручність розташування житлового комплексу (регіон, віддаленість від центральної частини міста, номінальний захист від ворожих обстрілів),
  • стадія будівництва та активність на будмайданчику,
  • статус девелопера: його досвід роботи на ринку, якість вже побудованих об’єктів,
  • наявність всіх дозволів та відсутність судових та інших “обтяжень” (наприклад, громадських протестів), що можуть поставити під сумнів завершення об’єкта, 
  • чинні гнучкі програми знижок та розтермінування, спільні з комбанками іпотечні програми, можливість придбання житла за програмою “єОселя” (акредитація ЖК для участі в цій програмі),
  • якість майбутнього ЖК: створювані об’єкти інфраструктури, закрита територія, безпека і захист тощо.

Зростання попиту на квартири в новобудовах може спровокувати активізація програми єОселя для тих, хто втратив житло через російські обстріли. Зараз за такої державної підтримки купують лише 1% квартир.

«Більшість квартир купується в об’єктах класів “кофорт+” та “бізнес”, ціна яких в середньому на 30-50% вища за вартість квартир в об’єктах економкласу з аналогічним ступенем готовності. Для більш-менш відчутного впливу державної іпотеки на первинний ринок ця цифра має зрости бодай до 25-30% від виданих кредитів – до 200-250 іпотек щомісяця. Крім того, важливим стане суттєве розширення програми на об’єкти економ та комфорт-класу”, – наголосив експерт.   

Відсутність достатньої кількості покупців через непевність у “завтрашньому дні” та загальний низький рівень доходів громадян стануть головними стримувальними факторами для глобального зростання цін. Саме тому, в середньому по ринку збільшення цін може не перевищити 3-5%, що буде у 2-2,5 раза меншим за прогнозовані темпи інфляції (очікується, що у 2024 році інфляція в Україні складе 9,7%).

“На первинному ринку існує міцний зв’язок війни, попиту, темпів будівництва, якістю ЖК, способів придбання, курсу валют та собівартості будівництва. Власне на цьому має ґрунтуватися цінова політика девелоперів», – зазначив керуючий партнер компанії INSPI Development Володимир Семенцов.

Раніше “ВК” розповідав, що на станціях столичного метрополітену у наступному 2024 році має стати комфортніше. Це передбачають плани розбудови, які ще мають погодити у Київраді.

А щодо підсумків року 2023 – на сторінці StopFake ми побачили 24 новини, де повідомлялося про фейки щодо подій в Києві, які з січня впродовж 12 місяців поширювали російські пропагандисти у ЗМІ та соцмережах. 

Великий Київ у Google News

підписатися