Захисники довкілля відвоювали старі дерева біля озера Синього та чекають на початок робіт

Автор: Оксана Тупальська
17:16 09.10.2023

Під час робіт із відновлення озера Синього дерева біля берегів викорчовувати не будуть. Збереження зелених насаджень домоглися екоактивісти. Відповідний пункт внесли до проекту, затвердженого Міндовкіллям.

Захисники довкілля відвоювали старі дерева біля озера Синього та чекають на початок робіт
Світлодіодне освітлення

У запропонованому у серпні 2023 року проекті «Дніпровського проектно-вишукувального інституту ДПВІ» було закладено корчування дерев біля берегів озера та ліквідація очерету. Проект розвитку озера розробляли на замовлення КП “Плесо”. За нього заплатили 150 тис грн. Нажаль, реалізацію очищення озера згідно проекту не встигли розпочати до того, як озеро всохло, а з ним загинули риби, черепахи та ондатри. 

Завдяки своєчасному зверненню ГО Стардуб не будуть знищувати 14 дерев на ділянках, які до обміління були берегами Синього озера. Про це розповіла голова правління організації Інга Малько. 

“Ми від громадської організації Стардуб надали пропозицію до звіту щодо можливості збереження 14 дерев під час впровадження планової діяльності із розчистки озера. Міндовкілля її частково врахувало…, тому є надія, що дерева збережуть, бо у висновку чітко зазначено – забезпечити повне збереження існуючих дерев на території провадження планової діяльності. Я проконтролюю це питання особисто”, – повідомила Малько. 

Вона додала, що шкодує, що під час обговорення проекту ніхто більше з чималої групи громадського активу масиву Виноградар не подав письмові пропозиції, які б дозволили ще більше удосконалити проект. 

“Попри великий резонанс даного питання у суспільстві, за час проведення громадських обговорення звіту з ОВД по зазначеному проєкту було надано лише одне зауваження. Чому такий низький рівень залученості? Кожна пропозиція, це можливість вплинути на конкретні дії по реалізації проєкту, та, як результат, відновлення екосистеми озера… Мені б особисто було дуже цікаво почитати зауваження від професійних гідрологів, в тому числі від тих, що виступали на громадській раді Подільської РДА”, – сказала захисниця довкілля. 
Як відомо, жителі району досить активно коментують в соцмережах поразку, коли від озера залишилась тільки калюжа, також приходять подивитися на зниклу водойму та фотографуються біля болота. 
 
Зараз для реалізації проекту чекають на його погодження від Держагентства водних ресурсів.  Директор Департаменту захисту довкілля та адаптації до змін клімату КМДА Олександр Возний запевнив, що до кінця 2023 року роботи з відновлення озера Синього обов’язково розпочнуть. 
 
Чи буде вода?
 
Жителі масиву, серед яких і геоекологи та біологи, казали про те, що занепокоєні, чи від щільної забудови не знизився рівень підземих вод настільки сильно, що вони більше не надходитимуть та не будуть пововнювати запас озера. 
 
Водночас, у проекті відновлення вказано, що не дозволяється змінювати природний рельєф озера та не поглиблювати його дно нижче природного рівня.
 
Щодо того, чи після тривалих робіт, на які передбачено з бюджету 35 млн грн, не виявиться, що озеро не врятувати, Інга Малько каже так:
 
“Питання збереження озера Синє є резонансним та важливим, тому я думаю нікому не цікаво закопувати мільйони в землю, хоча я можу помилятися. Зараз проводиться комплексна геологічна дорозвідка, щоб пересвідчитися у вірності обраного шляху. Я не буду нікого звинувачувати та адвокатувати, мені дуже цікаво чим це все завершиться. Подивимося”.
Обнадійливо керівник ГО “Стардуб”  говорить і про дати початку робіт:
 
“Точно знаю, що до початку робіт із розчистки КП “Плесо” треба отримати низку важливих документів: дозвіл на виконання будівельних робіт, дозвіл на проведення робіт на землях водного фонду, дозвіл на спеціальне водокористування і, напевно, провести якісь тендери. І це займе достатньо часу, але надія лишається, що роботи розпочнуться в цьому році”.
У КП “Плесо” звітують, що оновлюють інформаційно-аналітичний зріз геологічної розвідки на озері Синє. Причиною такого оновлення називають “надшвидкі кліматичні зміни”. 
 
 
Про те, що у Подільському районі столиці, повністю висохло озеро Синє мешканці масиву Виноградар повідомили 1 жовтня. Озеро Синє між річками Дніпро та Ірпінь на південній околиці Пуща-Водицького лісу  було найбільшим з вододільних озер Києва та мало площу 15 га.    
 
Гостро розкритикував проект відновлення вчений-геоеколог Юліан Тютюнник. Він заявив, що дуже низька вірогідність знайти джерела з волою на глибині 5 метрів, до якої планують очистити водойми та знайти на глибині 10 метрів джерела, які будуть фонтанувати, як це прописано в проекті «Дніпровського проектно-вишукувального інституту ДПВІ». Він також закликав керівництво Подільської РДА залучити до геологічної розфідки вчених Національної академії аграрних наук, які мають досвід реалізації проектів меліорації в засушливих регіонах півдня України. 
 
Керівник КП “Плесо” Вячеслав Савицький 5 жовтня показав в очереті, який залишився від озера, першу дехніку, яка проводить комплексну геологічну дорозвідку дна водойми. Він навіть обіцяв фахівцям з зариблення, що залучить їх до роботи. 

Великий Київ у Google News

підписатися