Згодом забудовник, ПрАТ “ДБК-4”, все ж таки погодився на вимоги громадян, виставивши, зі свого боку, цілком обґрунтовані умови. Чи порозумілися нарешті сторони, читайте далі.
Що було раніше. В грудні 2021 року мешканцям будинку № 5 по вул. Сергія Данченка (ЖК “Крістер Град”, Подільський район) встановили новий тариф на електроенергію (ЕЕ) – 5,07 грн/1 кВт. Такий тариф передбачено для промислових об’єктів, він втричі вищий, ніж побутовий (1,68 грн/1 кВт), який встановлено для населення.
“ВК” докладно писав про те, чому для оператора системи розподілу (ДТЕК “Київські електромережі”) та постачальника (ТОВ “Київські енергетичні послуги”) 25-поверховий будинок на Виноградарі з 2016 року все ще вважається будмайданчиком. Саме через це власники квартир не можуть укласти прямі договори на постачання ЕЕ. Також ми наводили позицію забудовника, який запевняв, що не має відношення до ситуації, що склалася. Однак це не заважало йому вдаватися до шантажу.
Попри тиск, мешканці багатоповерхівки відмовилися сплачувати за “космічним” тарифом. Вони також вимагали зробити перерахунок і встановити “нормальні” ціни на ЕЕ, тобто 1,68 грн/1 кВт.
Читайте також: Мешканці будинку на Виноградарі просять Кабмін, ОГП і БЕБ перевірити забудовника
Активна фаза цієї історії, яку “ВК” висвітлював із самого початку, тривала понад пів року. В серпні “ДБК-4” почав погрожувати мешканцям 25-поверхівки відключенням електрики з 1 вересня, якщо ті не погасять борги. Забудовник “повісив” на людей 4 041 476 грн. Також в ДБК заявили, що наразі ЕЕ дає “постачальник останньої надії”.
З огляду на це інформація про налагодження конструктивного діалогу із забудовником була досить несподіваною. Ініціативна група (ІГ) будинку на Данченка, 5 повідомила, що “ДБК-4” та ТОВ “Комфорт-Майстер” (експлуатаційна компанія) погодилися на перерахунок заборгованості за тарифом 1,68 грн/1 кВт. Крім того, почалася підготовка до передачі будинку на баланс ДТЕК, тобто до укладання прямих договорів між постачальником і власниками квартир.
Важливою умовою домовленості з боку забудовника була вимога до мешканців якнайшвидше нівелювати заборгованість. В середині вересня люди почали отримувати платіжки з новими цифрами за електроенергію – у два з половиною, три рази менше, ніж раніше.
Нас запросили з ДБК на зустріч, на якій ми озвучили свої побажання, після яких мешканці почнуть платити. Після розмови та внутрішніх погоджень наші умови були прийняті, ми зі свого боку обіцяли зробити все для підняття рівня платежів”, – розповів “ВК” один з керівників ініціативної групи будинку.
На його думку, на рішення забудовника вплину сукупність факторів, зокрема, фінансові проблеми та брак обігових коштів, адже жителі багатоповерхівки (приблизно 86%) відмовлялися оплачувати спожиту електроенергію за завищеними тарифами.
Читайте також: Поки більшість активістів поїхали на фронт, забудовники нищать історичну будівлю на Подолі
Представник ІГ зауважив, що наразі між “ДБК-4” та власниками квартир діє, по суті, “джентельменська угода”, яка напряму залежить від того, чи почнуть люди платити. Перший тиждень натомість процес відбувався загрозливо повільно.
“Мешканці платять, в мене нема точних даних, але вже погашено понад 50 відсотків. Платежі вийшли на прогнозний рівень (той, що обговорювався на зустрічі). У ДБК нема підстав для скасування домовленості, але треба враховувати, що будь-які письмові гарантії відсутні“, – повідомив наприкінці вересня безпосередній учасник переговорів.
Разом з тим, за даними “ВК“, поблизу будинку № 5 почалася прокладка силового кабелю. Принаймні на вул. Межовій та пров. Квітневий йдуть певні земляні роботи, помічені величезні котушки для кабелів. Найближчим часом має початися встановлення нових лічильників в корпусах будинку, що супроводжуватиметься відключенням електропостачання. Встановлення таких лічильників є однією з головних вимок ДТЕК до “ДБК-4”.
“Передбачається, що всі необхідні роботи закінчать наприкінці жовтня, а з 1 листопада почнуть підписувати прямі договори. Але це стосуватиметься лише тих користувачів, які не мають заборгованості“, – розповіли в ініціативній групі.
Читайте також: Метро на Виноградар: з підрядника будівництва стягнули майже 140 млн грн
Зазначимо, що далеко не всі мешканці будинку мають змогу одразу сплатити всю суму, тому погашення заборгованості відбувається поступово. Середній рівень боргу на квартиру (з урахуванням перерахунку) становить десь 4000 грн.
Втім, усім вже очевидно, що ситуація, яка ще місяць тому здавалася патовою, зрушила з мертвої точки. Ключовими факторами цього стали згуртованість мешканців, професійна та безкомпромісна позиція ініціативної групи, а також активне висвітлення проблеми у ЗМІ. Все це сприяло тому результату, який вдалося досягти.
Разом з тим не слід забувати й про те, що всього цього могло б взагалі не бути, якби забудовник своєчасно виконав усі свої зобов’язання, а постачальник ЕЕ та оператор розподільчої системи встали на бік людей.
Наступним логічним кроком, мабуть, буде створення на Данченка, 5 ОСББ.
“ВК” й надалі слідкуватиме за розвитком подій, тим паче, що описана історія, на жаль, не є унікальною для столиці та передмістя.