З Десни виловили 20 тонн мертвої риби – шукають свердловини часів вибуху на ЧАЕС

Автор: Оксана Тупальська
12:17 12.09

У Києві є резервні свердловини, законсервовані з минулого століття, коли стався вибух на ЧАЕС. Про це журналісти дізналися з Державного архіву.

З Десни виловили 20 тонн мертвої риби – шукають свердловини часів вибуху на ЧАЕС
Світлодіодне освітлення

До кінця тижня до Києва може дістатися брудна вода з російського Сейму. Про те, що небезпечна пляма рухається до кордону з Київщиною, уже повідомили у Міндовкілля.  Органи державної та місцевої влади, відповідальні служби працюють у посиленому режимі, щоб мінімізувати наслідки.

Нині існує 2 сценарії, що буде з забрудненою водою, яка потрапила з російського Сейму до Десни – вона може забруднити Дніпро та нашкодити майже всьому Києву, або ж не дотече до головної артерії країни. Ще 2 тижні тому жителів столиці просили не вудити та не купатися в Десні через забруднення, яке пливе з території РФ. А на території Чернігівської області гине риба – відловили понад 20 тонн мертвої. 

За прогнозами “Укргідрометцентру”, 14-16 вересня забруднення річки Десни може досягнути Київщини.  Також ми розповідали, що якщо не справдяться обіцянки Київводоканалу та вода прийде настільки забрудненою, що очистити її підриємство не зможе, пити воду, набрану з бюветів буде можна. 

Нові свердловини, що лишилися після вибуху в Чорнобилі?

Неймовірну версію, яким чином можна забезпечити киян водою оприлюднило видання Lb.ua. З посиланням на колишнього директора Державного архіву міста Києва Олександра Панченка розповідають, що існують резервні свердловини, якими місто зараз не користується, бо вони законсервовані.

Весною-влітку 1986 року були пробурені або розконсервовані близько 50 артезіанських свердловин», —каже Панченко. 

Мовляв, вода з артезіанських джерел найменш вразлива до впливу будь-яких аварій на поверхні землі й річок. Саме тому цей спосіб використали, коли шукали, як убезпечити Київ від наслідків радіаційного забруднення після катастрофи на Чорнобильській АЕС.

Де саме знаходяться ці свердловини та в якому вони стані, відомості зберігаються в КМДА під грифом “конфіденційна інформація”. Подейкують, що у лютому 2022 року про ці свердловини згадували на випадок, якщо росіяни заатакують Київ і містяни не матимуть питної води від Київводоканалу. 

Також серед версій, як дістати питну воду, пропонують згадати про плавучу насосну станцію «Роса-300», створену після аварії на ЧАЕС. Забруднена радіонуклідами вода Прип’яті йшла до Дніпра. А з Дніпра п’є воду третина Києва, і цю потребу не було чим закрити. Тому оперативно створили проєкт водозабірної станції, яка качала б воду з тоді чистої Десни на правий берег, що споживав воду з Дніпровської станції.

Це баржа, на якій встановлено шість насосних агрегатів, призначених для перекачування деснянської води на технологічні споруди Дніпровської водопровідної станції, де вона буде проходити всі етапи очищення. Воду транспортують на відстань п’яти з половиною кілометрів. Станція отримала назву “Роса-300”, бо спроможна подавати більш ніж 300 тисяч кубічних метрів води на добу», — розказував декілька років тому представник Київводоканалу Анатолій Фурса.

Звичайно, може статися так, що потрапляння брудної води до Києва залишиться тільки розмовами – бо пляма або не дістанеться території столиці, або непотребу буде не настільки багато, щоб Київводоканал не міг очистити її реагентами. 

Водночас, зважаючи, що вода з бюветів, розташованих у Києві не тече з річок, але струменіє з-під землі, варто знати, де шукати найближчий. 

Ми також публікували посилання, за яким можна знайти бювет поруч з вашим домом та дізнатися, чи він працює. 

Великий Київ у Google News

підписатися