Однак, готова кулінарія у київських супермаркетах: нарізки, страви та салати – це ризик отримати кишкову паличку, стафілокок, особливо з настанням тепла.
Експерти закликають запам’ятати: що більше технологічних операцій із продуктом, то більше він містить мікробів. І так з усіма продуктами, особливо з улюбленими вже готовими салатами, детальніше у матеріалі “ВК”.
Експертка з якості продуктів, професорка Олена Сидоренко зазначає, що всі нарізані продукти є менш тривали у зберіганні та у приготуванні для людей потребують дуже вивірених санітарно-гігієнічних умов.
“Вони можуть додатково забруднюватися мікроорганізмами, можуть додатково забруднюватися тими операторами, які проводять нарізку, якщо є проблеми із гігієнічним станом приміщення. Просто повітря, воно теж містить мікроорганізми”, – зазначила вона в етері ТК “1+1”.
Небезпеку також несуть нарізні салати.
Лікарка-дієтологиня Софія Шпак досліджувала тему готових до вживання салатів і страв у супермаркетах. Вона наполегливо не радить людям із зайвою вагою їх вживати.
“Ми не контролюємо рівень жирів: через заправки, соуси, майонез і через рівень солі. Тому людям, які страждають на надлишкову масу тіла, на артеріальну гіпертензію, підвищений холестерин не рекомендую захоплюватися такими стравами”, – наголосила лікарка.
Фахівці наголошують, що готові салати повинні реалізовуватися лише протягом трьох годин після приготування. Якщо без заправки, лише нарізані інгредієнти – тоді допустимий термін реалізації до пів доби.
Аби убезпечити себе професорка Олена Сидоренко радить не ризикувати здоров’ям і спеціально не тягнути час, щоб ввечері дешевше купити готову кулінарію.
“Салат це найбільш вразлива категорія, вона має реалізуватися, якщо заправлена вже майонезом, або якимось соусом, то в межах трьох годин. Якщо не заправлено, залежно від того, який це салат, може бути 6-12 годин, але повторюю, якщо він без заправки. Ми знаємо дуже багато випадків, коли салати можуть перезаправляти чимось, можуть додавати майонез, промивати й знову додавати майонез. Можуть олію додавати, освіжати їх”, – наголосила експертка з якості продуктів.
Також експерти радять не соромитися і нюхати страви, і продавець не може в цьому відмовити.
Безпечнішими є нарізні продукти у вакуумному упакуванні, вони мають більший запас безпечності. Це стосується не лише салатів, але і ковбас, м’ясних виробів, сирів або квашеної капусти.
Однак, зручність у споживанні не повинна стати нормою і споживання кулінарії у київських супермаркетах не повинно стати нормою.
Читайте також: Ідеальна вечеря нашвидкуруч: як приготувати тушковану індичку з овочами у мультиварці
Чотири рецепти смачних сирників можна подивитися тут.
До слова, до чаю чи кави спробуйте приготувати кокосове печиво за пів години майже без борошна або безглютенове брауні на рисовому борошні.