Як покровитель небесного війська став вірним охоронцем Києва: церква згадує Архістратига Михаїла

Автор: Оксана Тупальська
14:31 21.11.2022

В тіні крил Архістратига Михаїла у центрі Києва відбулися визначальні події Революції Гідності. Про його заступництво християни в Україні моляться тепер, в часі ворожого вторгнення російських окупантів – охочих, але не спроможних захопити столицю. Наймогутніший посеред ангельських воїнств Михаїл з часів Київської Русі є оборонцем української державності та захисником Києва.

Як покровитель небесного війська став вірним охоронцем Києва: церква згадує Архістратига Михаїла
Світлодіодне освітлення

В часи хрещення Русі князем Володимиром Великим у тогочасному місті знищували язичницькі статуї, біля яких поклонялися бісам – а замість них зводили християнські храми. Так, з пагорбів Дніпра в річку скинули ідол Перуна. Однак містяни кричали до божка: «Видибай, видибай!» – і той сплив на території, яку сучасники називають Видубичами. Боввана втопили вдруге, а на знак перемоги над злими духами з благословення першого митрополита Київського Михаїла побудували храм Архістратига Михаїла. Згодом там постав монастир з ревними молитовниками.  

Сучасне місто Київ оточене храмами та статуями на честь Архангела Михаїла.

Знак Михаїла висотою 8 метрів, встановлений у 2017 році, зустрічає на в’їзді до Києва, фонтан зі скульптурою є на Володимирській гірці, статуя найславетнішому з ангелів з 1909 року прикрашає верхню частину споруди костелу Святого Миколая, 8-ми метрова скульптурна композиція у 2000 р. була розміщена на площі біля метро Мінської на Оболоні, в середині 18 століття скульптура Архістратига Михаїла з’явилася над південними воротами Софії Київської. А у 2002 році скульптуру київського архітектора Анатолія Куща встановили на Лядських воротах поруч із Глобусом на Майдані незалежності.

Ікони з зображенням Архістратига Михаїла прикрашають фасади Покровської церкви на Подолі, зведеної у 1772 році, Михайлівської церкви Видубицького монастиря, Михайлівської церкви в Пирогово, печери Звіринецького монастиря, а з 1999 року – храм біля головного корпусу клінічної лікарні №6.

На гербі Київського воєводства вперше з’явився Михаїл у ХVI столітті та повернувся на геральдику української столиці у 1995 році. 

У свято Архангела Михаїла у 2017 році відбулось перейменування колишніх десантних військ на десантно-штурмові, й бійці змінили уніформу, отримавши нові берети, на яких зображені «купол парашута як символ десантних підрозділів у всьому світі, крила Архістратига Михаїла і вогняний меч, яким він уражає ворогів роду людського». Завдання Михаїла у кожному місці, посвяченому йому – відводити ворожу агресію.

«Агресію виявляють люди, яких охопила гординя, а гординя є гріх. Тож можна сказати, що Архангел Михаїл є заступником будь-якого воїнства, яке першочерговим завданням має захищати свою землю, свій народ, не нападати на чужі території, а захищати свої, Богом відведені», – сказав протоієрей Михаїл Карнаух.

Читайте також: Хто не побачить – той помацає. Фонтан Архистратига Михаїла отримав мініатюрну копію 

Нагадаємо, 189 років тому, 21 листопада був підписаний наказ про заснування класичного закладу вищої освіти в Києві, який тепер відомий як КНУ імені Шевченка.

Великий Київ у Google News

підписатися