Ядовитий дощ чи повітря: у столиці кияни стурбовані виглядом каштанів

Автор: Любава Лисичкіна
15:31 29.07.2023

Ця проблема прийшла в Україну у 1998 році. Ще мер Києва Олександр Омельченко почав боротися із каштановою мінуючою міллю, проте він пропонував радикальні методи – викорчовування 80% усіх київських каштанів.

Ядовитий дощ чи повітря: у столиці кияни стурбовані виглядом каштанів
Світлодіодне освітлення

Фотографіями в одному зі столичних пабліків поділилася Ольга Риженко.

“Сьогодні помітила на деревах ось такі плями,чи дощ ядовитий пройшов,чи дихаємо таким повітрям?”, – здивувалася киянка.

Насправді, усе це симптоми зараження каштановою мінуючою міллю, яка відкладає міни у листя каштанів, із яких вилуплюються гусені, що живляться спочатку клітинним соком, а потім тканинами листя каштанів.  

“Мабуть, кожен помічав, що на початку літа листя каштанів поступово жовтіє і десь в серпні починається справжній листопад жовто-іржавого листя. Сумним прикладом може слугувати вулиця Хрещатик – колись ця каштанова алея у центрі Києва була візитівкою міста. Наразі картина доволі сумна. Одна з причин тому – каштанова мінуюча міль, що уражує листя, послаблює захисні сили дерева і потенційно призводить до його загибелі”, – зазначає Олександр Стригун, завідувач лабораторії ентомології та стійкості с.-г. культур проти шкідників Інституту захисту рослин НААН.

Про проблему мінуючої молі (Cameraria ohridella) в Україні почали говорити років із десять тому, а її масове поширення вперше виявили в районі озера Охріс, що в Македонії, ще 25 років тому.

«Дивно, що з’явилася ця міль саме в Македонії, бо це ареал природного проростання каштана кінського, — розповів доцент кафедри лісівництва Національного лісотехнічного університету України Володимир Крамарець. — Очевидно, вона звідкись прийшла, бо якби була там раніше, цю комаху мали би виявити і вивчити, адже європейські ентомологи часу не гають».

Щодо появи метелика єдиної думки немає. За однією із версій, міль мігрувала із Північної Америки, де росте кілька інших видів каштанів, зокрема той, що має жовті квіти. Існує й інша версія: міль перейшла на каштани із кленів, але не в Європі, а в Середній Азії чи Японії. 

 Вирішити проблему можна завдяки обробці дерев інсектицидами, проте це важко зробити стандартним методом обприскування у багатомільйонному місті.  
 

Нагадаємо, “ВК” писав про те, що у Києві, на Хрещатику, пропонують висадити в’язи , бо каштани хворіють і сохнуть і не виживають на проїжджій частині.

Великий Київ у Google News

підписатися