“Вона залишається совєцькою навіть із тризубом на щиті” – нардеп В’ятрович виступив за демонтаж “Батьківщини-матері”

Автор: Галина Ворона
13:27 06.09.2023

Перейменуванням “Батьківщини-матері” й заміною радянського герба на тризуб ми знову стаємо на граблі, ретельно перефарбувавши їх у синьо-жовті. Зміна назви й встановлення тризубу на монументі – це самообман, а оптимальним рішенням став би демонтаж скульптури.

“Вона залишається совєцькою навіть із тризубом на щиті” – нардеп В’ятрович виступив за демонтаж “Батьківщини-матері”
Світлодіодне освітлення

Про це розповів Суспільному український історик, нардеп, член парламентського комітету з питань гуманітарної та інформполітики Володимир В’ятрович.

Він наполягає, що монумент “Батьківщина-мати” спотворює образ Києва.

Якщо він не підлягає зносу з інженерних причин, або якщо становить мистецьку цінність, – я не мистецтвознавець, – то треба було зупинитися просто на демонтажі совєцького герба. Совєцький герб мав бути демонтований, я про це говорив від 2015 року, і я тішуся, що це нарешті сталося”, – каже політик.

На його думку, прикрашати тризубом скульптуру, створену за радянських часів, перейменовувати її й вважати, що українці таким чином переосмислюють – це самозадурювання.

Вона була совєцькою, коли на неї чіпляли віночок з червоними маками. Вона залишається совєцькою навіть із тризубом на щиті”, – зазначає нардеп.

Більш того, пояснює він, монумент “Батьківщина-мати” – це зразок чужої культури, і переосмислюючи її, ми частково приймаємо це чуже.

У нашій ситуації ми приймаємо частину совєцької тоталітарної культури. Це перше, що мене бентежить. Друге, що мене бентежить – загальне уявлення, що минуле легко переписати, просто почепивши синьо-жовті бірочки”, – додає історик.

Володимир В’ятрович згадує про те, як Музей Великої Вітчизняної називають Музеєм війни за незалежність, що не відповідає дійсності. Він остерігається, що історія з перейменуваннями: спочатку “Україна-Мати”, потім “Музей війни за незалежність” – може стати небезпечними прецедентами.

Щорса перейменуємо на Петлюру, усі рештки совєцького чи російського імперського, які в нас залишилися, перейменуємо на щось українське. Це самообман, який не дає можливості розуміти минуле таким, яким воно було, і засвоїти минулі досвіди”, – розповідає Володимир.

Він вважає, що деякі елементи радянського минулого українцям треба залишити, щоб пам’ятати їх як щось пережите, проте точно не підфарбовуючи їх. За його словами, вся цінність пам’яті про минуле якраз в пам’яті про те, яким воно було насправді.

Нардеп впевнений, переосмислення “Батьківщини-Матері” – це знущання з історії, адже це конкретна скульптура, збудована в конкретний час з конкретною метою.

Читайте також: Радянську зірку треба зрізати та остаточно декомунізувати “Батьківщину-мати” — скульптор Тризуба

Нагадаємо, один з найвідоміших письменників сучасної України та політично-громадський діяч Василь Шкляр вважає, що встановлення монумента “Батьківщина-мати” в Києві було трагедією.

Великий Київ у Google News

підписатися