Військові вимагають привести до ладу крематорій на Байковому кладовищі, щоб не зневажати пам’ять загиблих захисників

Автор: Оксана Тупальська
12:32 18.10.2023

Жахливий стан крематорію на Байковому кладовищі показала керівниця Патронатної служби «Азова» Олена Толкачова. Каже, до споруди неможливо безпечно пронести труну через розбите каміння під ногами, а також що всередині – темна пітьма і бруд.

Військові вимагають привести до ладу крематорій на Байковому кладовищі, щоб не зневажати пам’ять загиблих захисників Фото: Фото: Focus.ua
Світлодіодне освітлення

Автори київського крематорію Володимир Мельниченко та Ада Рибачук свого часу самотужки його впродовж 14 років будували. Це мало бути приміщення, куди падає багато природнього світла, також світлі стіни, навіть мали бути резервуари з водою, стіна пам’яті, перед входом поклали камінну бруківку.

Керівництво кладовища однак пофарбувало крематорій всередині зеленою фарбою, вчепило декорації зі штучних квітів. Нині цей, уже зношений ремонт, виглядає, м’яко кажучи, страшно.

«Тут ми прощаємося з нашими полеглими воїнами – хлопцями та дівчатами – з 2014 року. І з 2014 року ми змагаємося, щоб крематорій привели в гідний стан. Щоб ми могли гідно провести в останній путь наших героїв», – каже Толкачова.

Вона показує вибите каміння біля входу до крематорію. Та каже, що військових на візках, які хочуть попрощатися з побратимами, доводиться нести в руках, бо не можуть заїхати всередину. А крізь розбиті вікна людям під час прощань з близькими падає на голову сніг та тече дощова вода.

@zori_ua Автори київського крематорію – Володимир Мельниченко і Ада Рибачук – вклали в його архітектуру глибокий сенс. Це «чуми» (традиційне житло ненців – кочових племен півночі): вгорі кожного чуму був отвір через який практично виходив дим з «наметів», але духовно – залишався отвір-двері для зв‘язку з небом-космосом. Після смерті власника чум перевертали дном до неба, щоб душа відлетіла. Будинок прощання – це перевернуті чуми, куди мало за проектом потрапляти багато природнього світла. За задумом крематорій мав бути весь білосніжний, проте радянська влада відібрала права авторів впливати на вигляд території (там ще була стіна пам’яті, яку залили бетоном, і мали бути резервуари з водою – вода теж як символ-провідник душ). Влада незалежної України теж не давала можливостей авторам відновити/довести проект до завершення. Керівництво кладовища пофарбувало будинок прощання зсередини в зелений колір, з якимись декораціями. Ада Рибачук померла 2010 року, Володимир Мельниченко – минулого року. Загалом вони присвятили будівництву цього комплексу (вони спроектували все і будували все власноруч) 14 років, після чого влада цей проект почала знищувати. Зараз є фонд (не прибутковий, а скоріш альтруїстів), який займається збереженням творів цих авторів – вважаю, що саме під їхнім керівництвом крематорій набрав би тієї духовної сили, яку задумували автори. Бо те що є зараз – результат дій-бездій актуального керівництва кладовища. ‘: ПІДПИШІТЬ ПЕТИЦІЮ #12602 ♬ оригинальный звук – ZS.UA

«Замерзає це все, стає просто чистий лід. Тут є злив, який не працює, він забився. Наче потрібен дозвіл від департаменту культурної спадщини на те, щоб просто прочистити злив… і взагалі я не розумію естетичної цінності цієї стіни, цих штучних квітів, їх можна було просто прибрати, і трошки вже б змінилося в ліпшу сторону», – розповідає військова.

Нагадаємо, кияни зареєстрували петицію “Ремонт та приведення до ладу спеціалізованого комунального підприємства «Київський крематорій» №12596, збір підписів під якою триває. 

У Києві навесні анонсували будівництво нового крематорію на території майбутнього Національного військового меморіального кладовища. 

У вересні 2022 року Київрада деталізувала перелік послуг, які надаються коштом бюджету міста при організації поховань захисників України. Безоплатні послуги мають надавати ритуальні служби КП «Спеціалізований комбінат підприємств комунально-побутового обслуговування» та КП «Київський крематорій».

Великий Київ у Google News

підписатися