Українська чи радянська: пілот поставив крапку у дискусіях навколо “Мрії”

Автор: Галина Ворона
15:14 13.04.2023

Найбільший у світі літак Ан-225 “Мрія” був українським чи радянським авіалайнером. Дискусії про це не припинилися навіть після знищення повітряного судна у Гостомелі під час російського вторгнення в Україну у лютому 2022 року. Крапку у цих суперечках поставив пілот літака Ан-225 “Мрія”.

Українська чи радянська: пілот поставив крапку у дискусіях навколо “Мрії”
Світлодіодне освітлення

Про це пише avianews.

Останні десятиліття “Мрію” використовувала українська авіакомпанія “Авіалінії Антонова”, яка входила до державного підприємства “Антонов”. Обслуговували Ан-225 також українські техніки.

Прихильники “радянської Мрії” заявляють, що її створили коштом СРСР радянські підприємства, а отже літак треба називати радянським.

Водночас пілот “Авіаліній Антонова” Дмитро Антонов, який до знищення “Мрії був її головним пілотом – командиром екіпажу, заявив, що “Мрія, яка зроблена в Радянському союзі, померла у грудні 1994 року і стала в залізний ряд.

І якби не воля нашого генерального конструктора Петра Балабуєва, не було б “Мрії”, – пояснює він.

За словами Антонова, в Ан-225 вклали кошти лише завдяки Балабуєву, купили для літака двигуни, відновили все обладнання, і 2001 року “Мрія” почала літати вже повністю як український літак.

На момент російського вторгнення Ан-225 перебував у базовому аеропорту “Антонова” у Гостомелі. Під час окупації аеродрому росіянами літак отримав такі ушкодження, які не дають змоги його відновити.

Однак обстеження повітряного судна показало, що деякі компоненти все ж таки можна використовувати. “Антонов” вже демонтував три із шести двигунів Мрії, які можна відновити, і відремонтував їх. Два двигуни вже літають на українських Ан-124 Руслан, оскільки і Руслани, і “Мрія” мають однаковий тип силової установки Д-18Т.

Читайте також: Знищена “Мрія”: ексдиректор ДП “Антонов” отримав підозру  

Нагадаємо, 27 лютого російські окупанти знищили українську “Мрію” під час повітряної атаки. В мережі з’явилися світлини з аеропорту в Гостомелі, на яких можна було побачити понівечені окупантами “Мрію” та інші літаки. На початку квітня пілот легендарної “Мрії” вперше наживо побачив те, що від неї залишилось.

В Україні хочуть відродити “Мрію” та створили Міжнародний фонд відбудови легендарного літака.

Великий Київ у Google News

підписатися