Що в меню: у Києві створили проект оновлення шкільних їдалень, реалізація в дорозі

Автор: Оксана Тупальська
16:27 27.04.2023

Столична влада розробила власний проект реформи шкільного харчування. Він має відповідати вимогам сучасності та реалізовуватися за участі коштів державної програми підтримки громад. Проте запуск поки що відкладається через відсутність фінансування. Як виглядає реформа шкільних їдалень по-київськи та коли вона запрацює дізнавався кореспондент «ВК».

Що в меню: у Києві створили проект оновлення шкільних їдалень, реалізація в дорозі
Світлодіодне освітлення

До реформи шкільного харчування закликали і Кличко, і Зеленська

Про важливість реформи шкільного харчування міський голова Віталій Кличко говорив ще до того, як президентом став Володимир Зеленський. Голова КМДА відвідував навчальні заклади особисто, пробував гречану кашу, салат з буряка, котлету та булочки, які готують дітям кухарі, ще тоді наполягав на необхідності дбати про учнівське меню.

До повномасштабного вторгнення з місцевого бюджету забезпечували харчуванням учнів молодших класів та дітей з пільгових категорій 5-11 класів. Решта учнів – купували готові обіди у їдальнях за доступними цінами – по 10 з лишком гривень.

Досі збереглися світлини з візиту міського голови до школи  18 лютого 2015 року. 

«У більшості батьки і діти задоволені якістю харчування. Є побажання, щоби було більше фруктів і щоби раціон частіше змінювався. Ми це врахуємо», – сказав тоді за підсумками поїздки мер столиці.

Через деякий час після візиту Кличка на шкільний сніданок внести правки до шкільного меню пропонували виробники молока. Казали, що молочні продукти вкрай корисні для здоров’я дітей, бо дають додаткові сили для мозку, який мусить багато працювати на уроках, а також розвиває звичку харчуватися здорово білковою їжею замість напівфабрикатів.

На той момент в меню школярів передбачалося 200 грамів молока на тиждень. Що надто мало, казали виробники молока. Та наводили приклад Китаю, де держава фінансує сніданки, а діти отримують 200 мл напою щоранку. Казали, що міжнародну програму «Шкільне молоко» реалізовують у 81 країні світу – біле щодня отримують школярі у Таїланді, Швеції, Німеччині, Новій Зеландії, Мехіко, Латвії.

Відтак, до Кабміну вносили пропозицію реалізувати програму «Шкільне молоко» за прикладом Харкова, де за рахунок бюджету міста на місяць видавали 230 тисяч пакетів молока у 190 школах . Виробники пропонували забезпечувати продуктом коштом держбюджету усі громади країни.

Однак, пропозицію молочарів уряд не підтримав. І вже у 2021 році за реформу взялася президентська команда. Присвятили її першій леді Олені Зеленській. З того часу вона почала відвідувати школи та куштувати сніданки з дітьми.

Промоція проекту реформи харчування від Олени Зеленської в 2021 році

А незабаром почали просувати меню від Євгена Клопотенка – для шкіл та садочків. Акцентів на молочку тут немає. Водночас, замість чаю з цукром – вода, а замість рибних консерв – твердий сир.

Харчі не лише гарячі варені, а й заморожені

Відповідно до запропонованої та рекламованої нині державної програми реформи шкільного харчування оновленими мають бути не лише меню, а і кухні – від набору нових працівників до заміни обладнання. Мерія Києва не відмовилась і від такої пропозиції реформ. Тим більше, що на це громаді обіцяли гроші з державного бюджету. Відтак, був сенс претендувати та скористатися субвенцією, якщо її запропонували.

Як кореспонденту «Великого Києва» розповів заступник директора департаменту освіти та науки КМДА, начальник управління капітальних видатків Ілля Пасько, в мерії не відкладаючи взялися за розробку проекту та створення кошторису.

«Здійснення заходів з організації роботи фабрики-кухні з об’єктами «фінішингу» у Києві було розпочато ще в 2019 році. У цінах 2020 року бюджет реалізації складав 75,7 млн грн. у період з 2020 до 2021 року розроблено проектно-кошторисну документацію для проведення капітального ремонту харчоблоку із заміною інженерних мереж», – розповідає Пасько.

Освітянин додає, що було також частково закуплено сучасне обладнання та розпочато ремонти.

Однак після початку повномасштабного вторгнення виділення грошей на оновлення майна шкільних їдалень загальмувалося:

«Реалізація проекту «Фабрика-кухня» фінансується органами Державного Казначейства в третю чергу, що ускладнює та відтерміновує виконання робіт. У повоєнний період робота щодо модернізації/оновлення інфраструктури харчоблоків у закладах загальної середньої освіти Києва і створення фабрики-кухні буде продовжена», – пояснив Ілля Пасько.

Як раніше розповідав «ВК» в ході державного проекту реформи шкільного харчування спільно з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури пропонують в частині навчальних закладів продовжити приготування гарячих обідів та чаю, а для частини – варити на окремих так званих опорних кухнях страви одразу для кількох шкіл, аби потім їх розвозити по їдальням. Ще одна форма забезпечення учнів обідами – створення фабрики-кухні, розташованої у окремій будівлі. Це має скоротити витрати на приготування їжі, зокрема, на електрику.

У воєнний час харчі для дітей Києва привозять 10 підприємств

Столиця на умовах тендерів співпрацює з 7-ми комунальними підприємствами та 3-ма ТОВ. У мерії запевняють, що харчування здійснюється за чотиритижневим сезонним меню. Частину страв діти можуть обирати з наявних у їдальні.

Організація шкільного харчування за принципом “шведського столу”, що запрацювала в Києві з вересня 2019 року

«Харчування в місті Києві забезпечено за різними формами: мультипрофіль та дабл-меню, що забезпечує різноманітність, якість та право вибору», –відзвітував заступник директора департаменту освіти та науки КМДА.

Як виглядає реформа шкільного харчування по-київськи (за наявності фінансування):

  • модернізація та оновлення харчоблоків в існуючих шкільних їдальнях
  • створення фабрики-кухні (але у міні-форматі) на основі діючих
  • перетворення застарілого приміщення харчоблоку в сучасне і комфортне середовище
  • вдосконалення технології приготування і якості страв
  • усунення людського фактору шляхом автоматизації засобів кухарів.

Як бачимо, якщо міській владі вдасться реалізувати такий задум, то у їдальні має щодня готуватися свіжа їжа, частину страв, які можна заготувати заздалегідь, буде створено в запас та заморожено, кухарі отримають більше сучасного обладнання, а  в їдальнях зроблять ремонт, щоб там було приємно їсти дітям.

Програма реформи містить засади державної ідеї, проте адаптована відповідно до потреб київських школярів мати щоденно теплі та свіжі харчі. 

Тим часом, дизайнери вже навіть запропонували проекти ремонтів шкільних їдалень та готові їх втілити одразу, коли будуть гроші.

Дизайнери вже навіть запропонували проекти ремонтів шкільних їдалень та готові втілити, коли будуть гроші

Таким чином, очікують у КМДА, держава має надати кошти на обіцяну фінансову підтримку територіальних громад, на розвиток кадрів та оновлене меню, а також на промоцію культури здорового харчування під час війни. Чим раніше будуть отримані кошти, тим швидше, принаймні частково, можна буде зреалізувати намір, який гучно звучить «реформа шкільного харчування».

Нагадаємо, «ВК» розповідав, що першу в Україні фабрику-кухню почали будувати в Бучі.

Великий Київ у Google News

підписатися