Світла і тепла не буде – в Національній академії образотворчого мистецтва та архітектури відповіли, чому майстерні 80 митців без комунальних послуг

Автор: Оксана Тупальська
16:08 31.10.2023

Після повідомлення 80 художників та скульпторів про відсутність світла та тепла у їхніх майстернях в опалювальний сезон, кореспондент «Великого Києва» звернувся до Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури, керівництво якої митці звинувачують у халепі. На запит кореспондента “ВК” в.о ректора НАОМА Анатолій Гуменчук надав письмову відповідь на 27 аркушів.

Світла і тепла не буде – в Національній академії образотворчого мистецтва та архітектури відповіли, чому майстерні 80 митців без комунальних послуг
Світлодіодне освітлення

Проблема виникла у зв’язку з відключенням світла та тепла у двох під’їздах 9-ти поверхівки за адресою вул.Лук’янівська 69/71. А саме – у одному під’їзді, де раніше мешкали студенти КНУ театру, кіно та телебачення ім. Карпенка-Карого, другому – де розташовані з 1-го до 9-го поверхи майстерні художників та скульпторів. В третьому під’їзді заселені студенти НАОМА.

Митці зазначали, що втрачають приміщення, бо в холоді та без світла не зможуть у них працювати надалі. Та пояснили, що раніше мали спільне споживання електрики та теплопостачання з НАОМА та, відповідно, повертали за спожиту комуналку кошти.

У відповіді на запит «Великого Києва» в.о ректора НАОМА Анатолій Гуменчук повідомив наступне:

«Як окремий господарюючий суб’єкт НАОМА (в управлінні якого знаходиться тільки гуртожиток НАОМА в 1 під’їзді) ніякого відношення не має до другого господарюючого суб’єкта ДП «Магніти України» (знаходиться у 2 під’їзді) (йдеться про ДП з творчими майстернями – прим. «ВК») і ніяк не може не підключати, і не відключати «майстерні» ДП «Магніти України». НАОМА, як заклад вищої освіти, має тільки одну мету в своїй діяльності (надання освітніх послуг), не є теплозабезпечуючою (для цього є «Комунтеплоенерго»), та енергозабезпечуючою організацією (для цього є один єдиний поставщик ПРАТ «ДТЕК Київські електромережі») Відповідно, має освітні ліцензії, і не має ліцензії на постачання тепла чи електроенергії (які є ліцензованими видами діяльності)».

Раніше митці повідомляли, що пропонували НАОМА надалі спільно користуватися мережами тепло- та електропостачання, сплачуючи за комірне – бо для них є непідйомною сумою витрати на побудову власної котельні та забезпечення себе індивідуальним теплом та світлом. Відтак, про проблему митці повідомили у листі до Міністерства культури та інформаційної політики України.

На це в.о ректора НАОМА Анатолій Гуменчук відповідає:

«Відключити власні «майстерні» або не забезпечити їх теплом чи електроенергією може тільки сам керівник окремого господарюючого суб’єкта, директор цілого Державного підприємства «Творчо-виробничий та навчально-дослідний центр розвитку сучасного мистецтва «Магніти України» Зяблюк Андрій Михайлович».

Згадує Гуменчук і про гуртожиток Національного університету театру, кіно і телебачення іменi І. К. Карпенка-Карого, розташований в одному з трьох під’їздів будівлі (про відсутність комунальних послуг в ньому повідомляли митці):

«Причиною того, що КНУ театру, кіно і телебачення ім. І.К. Карпенка-Карого прийняв рішення не заселити свій гуртожиток була не відсутність теплозабезпечення (до цього всі вже звикли за 20 років «роботи» котельної з котлами 1974 року), а відсутність укриттів, бомбосховищ і відповідних дозволів від ГУ ДСНС України».

У відповіді на 27 сторінок  в.о ректора НАОМА Анатолій Гуменчук відповідає так:

«На Ваше запитання про те, чому «виникла проблема» і що необхідно зробити», пропонуємо не розповсюджувати плітки та відверту брехню, директору ДМ «Магніти України» Заблюку А.М. та «художникам і скульпторам» припинити маніпуляції, припинити жити за рахунок «студентської електроенергії» за 2 грн 64 коп (половина якої відверто кралася), погасити заборгованість перед НАОМА в 160 тис грн на сьогодні, усвідомити, що «комунізм» та «відверте шахрайство» колись повинно бути припинено».

Після оповіді в стилі жорсткої риторики в.о. ректора НАОМА нагадав у листі про свою пропозицію, яку раніше почули митці – що ті мають окремо співпрацювати з організаціями-постачальниками:

«ДП «Магніти України» є самостійний господарюючий суб’єкт і державне підприємство, на утримання якого держава виділяє немалі кошти), який повинен мати свій опломбований відповідними службами електролічильник, свої ліміти споживання, своєчасно та в повному обсязі платити за електроенергію державою визначеному постачальнику ПРАТ «ДТЕК Київські електромережі».

Копія документу, надана НАОМА кореспонденту “ВК”

Щодо вказаного інциденту кореспондент «ВК» також надсилав запит до Мінкульту, який, як видно з відповіді НАОМА, а також як розповідали у ДП «Творчо-виробничий та навчально-дослідний центр розвитку сучасного мистецтва», передавав у право користування 9 поверхів 1-го під’їзду гуртожитку для роботи художників і скульпторів.

Також, зважаючи на великий об’єм отриманих від НАОМА документів, кореспондент «ВК» бере документи для детального вивчення задля подальшого аналізу.

Раніше митці надавали перелік знакових проектів, реалізованих в стінах майстерень:

  • «Трансфер» Миколи Журавля 1998 року
  • «Софійні символи буття» – груповий проект 2000 року
  • Групова виставка «Invasio» 2003 року у відповідь на російське вторгнення до Чечні
  • «Буча» художника Ігоря Прокофьєва, що перебував в окупації
  • Цикл Андрія Блудова «Голоси» про збереження спадщини
  • Цикл «Сапсан» Петра Бевзи – візуалізація шеврону для ЗСУ та метафора, що промовляє до українців

Проблемою для скульпторів є те, що їхні роботи дуже громіздкі, і вони не можуть винести власноруч незавершений пам’ятник чи навіть меншу скульптуру та відвезти їх на таксі в інший офіс для завершення проекту.

Варто зазначити, що в.о. ректора НАОМА Анатолій Гуменчук має претензії і до кореспондента “ВК”, який опублікував текст звернення митців до Мінкульту – що зробив це, не дочекавшись відповіді від академії. Однак публікація повідомлення про проблему була невідкладною – бо художники та скульптори забили на сполох до початку опалювального сезону – 13 жовтня 2023 року. А лист з письмовою відповіддю від НАОМА журналіст отримав “Укрпоштою” 31 жовтня 2023 року, коли більшість киян вже давно підключені до опалення. В шапці листа до НАОМА журналіст надавав власну скриньку електронної пошти та контактний телефон, проте ні телефоном, ні онлайн своєчасної відповіді не отримав. 

 

Великий Київ у Google News

підписатися