Рекультивація полігону у Підгірцях: першу ділянку звалища вже покривають геотекстилем та геоплівкою

Автор: Галина Ворона
15:40 08.09.2023

У Києві триває рекультивація полігону твердих побутових відходів № 5 в с. Підгірці Обухівського району Київської області. Також тут відбувається реконструкція та технічне переоснащення, що є необхідною складовою рекультивації.

Рекультивація полігону у Підгірцях: першу ділянку звалища вже покривають геотекстилем та геоплівкою
Світлодіодне освітлення

Про це під час інспекції робіт на полігоні розповів заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.

За його словами, зараз першу ділянку полігону покривають геотекстилем та геоплівкою, після цього там вкладатимуть шари піску та ґрунту.

Навіть в умовах війни та беззаперечної пріоритетності фінансування потреб оборонної здатності та фізичного захисту об’єктів є проєкти, які ми не маємо права припинити. Адже йдеться, насамперед, про безпечну експлуатацію полігону та недопущення тут аварійних ситуацій. Також слід зважати на неможливість поставити на паузу окремі технологічні процеси і ризик знівелювати вже виконані до цього технічні заходи. Тому місто спільно з оператором полігону продовжують виконувати необхідні роботи з перспективою рекультивації – безпечного закриття полігону відходів”, – пояснив Петро Пантелеєв.

Він нагадав, що  у 2016-2018 роках було сформовано комплекс заходів, спрямованих на поетапне екологічно-безпечне завершення експлуатації полігону ТПВ № 5, його рекультивацію і закриття.

Протягом 2016-2021 років на полігоні виконали планування схилів, налагодили перекриття ізолюючим мінеральним ґрунтом поверхонь обох ділянок складування (карт), укріпили дамби на першій та другій карті, здійснили перенесення лінії ЛЕП, реконструювали та модернізували систему очищення фільтрату ROCHEM, утеплили будівлю, у якій вона знаходиться.

За цей період перша карта була підготовлена до рекультивації – спланована у відповідності до проєкту, повністю накрита захисними шарами ґрунту і щебеню, а також оснащена дренажем для уловлювання фільтрату східною і західною частинами.

Як уточнив чиновник, за шість років на масштабні роботи в межах проєкту спрямували понад 700 млн грн.

“Ті роботи, свідками яких ми зараз з вами є, відбуваються вперше в Україні, оскільки досі рекультивація робилася виключно на сміттєзвалищах, на тих місцях, які виникали стихійно, а не на спеціально обладнаних полігонах.  Ми робимо це місце більш безпечним. Це позиція номер один. Позиція номер два – це те, що роботи, які ми зараз здійснюємо, наявно показують, яким чином полігон повинен припиняти свою діяльність по прийому сміття. Тобто не можна просто покинути полігон, повісити на ворота замок – треба припинити його роботу безпечно”, – сказав  голова правління ПрАТ «Київспецтранс» Андрій Грущинський.

Повномасштабне вторгнення змусило тимчасово припинити роботи. Однак у червні 2022 року необхідні технічні процеси в межах проєктів поновили, інакше б це створило потенційну загрозу руйнування незакінчених об’єктів під впливом несприятливих погодних умов і подальшого забруднення навколишнього природного середовища та водних ресурсів.

Станом на сьогодні тут уже реконструювали головну каналізаційно-насосну станцію (КНС) та КНС-1, збудували нову станцію перекачки дренажних вод та інше. Розробником проєкту є ДП «Науково-дослiдний iнститут будівельного виробництва».

Петро Пантелеєв додав, що Київ вперше в Україні виконує закриття полігону відповідно до сучасних технологічних стандартів.

Читайте також: Жителі столиці невдоволені сміттєвозами, які забирають відходи вночі

Як повідомлялось, полігон №5 планують перетворити на екологічно безпечний об’єкт. Зокрема, там підготують грунт та засіють траву. 

Великий Київ у Google News

підписатися