На фасаді садиби Тарнавського на Подолі відреставрували вивіску минулого століття – як вона тепер виглядає

Автор: Оксана Тупальська
13:04 05.07.2023

Вивіска «Квіти» при вході до магазину на Подолі вітала відвідувачів з 1953 року. А сам будинок Тарнавського на вулиці Костянтинівській було зведено у 1913 році. Активісти фонду «Має значення» самотужки реставрували історичну вивіску.

На фасаді садиби Тарнавського на Подолі відреставрували вивіску минулого століття – як вона тепер виглядає
Світлодіодне освітлення

Аби оновити прикрасу Подолу, активісти звернулися до керівника магазину та запропонували свою волонтерську допомогу. Грошей з представниці бізнесу не брали – бо нова вивіска буде радувати не лише відвідувачів квіткового маркету, але і туристів, які приходять подивитися старий Поділ та інших жителів Києва. Однак на відкритті обновки власниця щедро пригощала відвідувачів та волонтерів фруктами з власної дачі. 

Реставрували вивіску у смт Коцюбинське під Києвом. А у столиці – передали майстрам, які додали неонову підсвітку. А для того, щоб на літери не сідали та забруднювали пташки, на елементах встановили колючки – кажуть, подібні засоби встановлюють на об’єктах у країнах Європи.

Загалом на відновлення пішло 66 тисяч гривень. Частину коштів, які гуртом зібрали на проект, вдалося зекономити – бо виконавці подарували знижку. Відтак, як планують відкласти на реставрацію нового історичного об’єкта.

«Коли ми думали про реалізацію проекту в Києві, я не спав ночами і думав, чи потрібно це робити під час війни, чи ні. І тому пішов до своїх знайомих військових, з якими у мене сформувалися добрі стосунки за ці 1,5 роки. І 8 з 10 сказали, що треба починати, тому що не знаємо, скільки війна буде тривати, а потрібно продовжувати жити і дарувати людям емоції. А двоє хлопців сказали, що так, треба, але слід також фокусуватися на військових зборах, відправляючи дрони та підтримку армії», – розповідає один з ініціаторів реставрації Ярослав Федоровський.

Активісти фонду «Має значення» у 2020-2021 роках працювали над реставрацією дверей у Маріуполі, та робили таким чином, більш привабливим місто:

«У нас був концепт не просто дарувати людям сухі емоції. Що ми реставрували, пішли, і ніхто не бачить. Але хочемо спонукати людей приходити до об’єктів, які реставруємо і дарувати емоції через таку подію», – ділиться Ярослав.

Ініціатори реставрації звернули увагу, що вивіска «Квіти» була зроблена українською мовою, українцями, які жили у 1953 році у столиці.

«Коли в країні вживалась інша культура, інша мова, вона збереглась. Українською. Тому дуже важливо зберігати спадщину – мозаїки, пам’ятки, вивіски, усе, що пов’язує нас з джерелом української мови або культури. Бо це буде піднімати і підтримувати, розвивати нашу націю і державу в майбутньому».

Нагадаємо, біля київського кінотеатру “Жовтень” на вулиці Ярославській, 17 створюють новий патріотичний мурал під назвою “Запорізький месник”.

Великий Київ у Google News

підписатися