Колишню Арку дружби народів у Києві відтепер можна демонтувати

Автор: Галина Ворона
14:24 17.04

Арка дружби народів втратила статус пам’ятки історії, і тепер немає перешкод для її демонтажу.

Колишню Арку дружби народів у Києві відтепер можна демонтувати
Світлодіодне освітлення

Відповідний наказ оприлюднило Міністерство культури та інформаційної політики.

У ньому повідомляється, що колишній об’єкт культурної спадщини – Монумент на ознаменування возз’єднання України з росією, розташований у столичному Хрещатому парку, не підлягає занесенню до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.

У МКІП нагадали, що Арка дружби народів у Києві, встановлена у 1982 році з нагоди відзначення 60-річчя утворення СРСР та 65-ї річниці Жовтневого перевороту 1917 року.

Як йдеться фаховому висновку Експертної комісії Українського інституту національної пам’яті з питань визначення належності об’єктів до символіки російської імперської політики, цей монумент належить до символіки російської імперської політики та підлягає цілковитому демонтажу. Попри перейменування Київською міською радою в “Арку Свободи українського народу”, Арка репрезентує виключно радянські ідеологеми та конотації, відтак становить загрозу національній безпеці України.  

У висновку також наголошується про те, що втілений у монументі міф про “возз’єднання” двох “братніх” народів не відповідає історичним реаліям. А в умовах широкомасштабного вторгнення російської федерації в Україну цей міф активно використовується для обґрунтування “законності” путінських територіальних претензій. Він також є частиною інформаційно-пропагандистської кампанії кремля, аби сформувати в українців викривлені уявлення про нібито “історичну бездержавність” Українського народу як “уламка” “розділеного російського народу”, “штучність” України як держави.

У суспільній свідомості киян монумент ототожнюється з радянським режимом, не випадково мешканці столиці називають його “ярмом”. Позбавляючись монументального “ярма”, ми звільняємось від залишків радянської диктатури та російського імперського впливу”, – підсумував т.в.о. Міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв.

Читайте також: Голова інституту Нацпамʼяті: найпотужніше переосмислення Арки дружби народів у Києві – пофарбувати її у кольори веселки та зробити символом ЛГБТ-спільноти

Нагадаємо, раніше столична влада повідомляла, що не планує зносити Арку Свободи українського народу (колишня назва — Арка дружби народів), що розташована у Хрещатому парку, тому що вона є пам’яткою історії місцевого значення, яку закон забороняє зносити, змінювати чи переносити.

Як повідомляв “ВК”, у квітні 2022 біля арки Дружби народів демонтували бронзову скульптуру двох робітників. 16 травня 2022 року Київська міська рада ухвалила рішення про декомунізацію Арки дружби народів і перейменувала її на Арку свободи українського народу. За висновками експертної комісії Українського інституту національної пам’яті (УІНП) із визначення належності об’єктів до символіки російської імперської політики, Арка дружби народів (перейменована на Арку свободи українського народу) у Києві належить до символіки російської імперської політики й підлягає повному демонтажу.

Великий Київ у Google News

підписатися