І хоча на той час у столиці не було жодного випадку захворювання, закрились школи та дитсадки, вузи, театри та музеї, почали відміняти розважальні заходи та авіарейси. Кияни почали штурмувати супермаркети, а згодом спостерігати транспортний колапс після закриття метро. За цей рік мешканці столиці пережили локдаун, “карантин зимових канікул” та багато іншого і вже спокійніше реагують на обмеження. Тепер треба пройти вакцинацію.
“Великий Київ” згадав, як все починалось та як Київ прожив цей карантинний рік.
11 березня 2020 – тривожна звістка та паніка
У Києві оголосили про карантин, який мав початися 12 березня і тривати до кінця місяця (!). Людей закликали не піддаватися паніці, але жителі столиці все одно кинулися в магазини скуповувати все необхідне – під удар потрапили вода, соняшникова олія, гречка, борошно, сіль, туалетний папір.
12 березня 2020 – перші обмеження
В Києві починають діяти обмежувальні заходи, але громадський транспорт продовжує працювати в звичному режимі. Метро також спочатку не закривали. Вцілому місто наступного дня жило своїм звичним життям і паніка трохи зменшилась.
16 березня 2020 – перші випадки коронавірусу в Києві
Цього дня в Києві були підтверджені перші 2 випадки захворювання на коронавірус. Згодом їх кількість почала зростати – нові випадки були виявлені у осіб, які повернулися з елітного французького курорту Куршавель, ОАЕ, Іспанії, Німеччини, Швеції.
17 березня 2020 – посилення обмежень та закриття метро
На п’ятий день карантину у столиці посилили обмеження – закрили ресторани, перукарні, обмежили пересування людей. Крім того, що стало найболючішим для киян – о 23:00 закрили метро.
18 березня 2020 – стрес-тест без метро
Колапс після закриття метро тривав в Києві кілька днів – у місті спостерігалися тотальні пробки і черги на зупинках. А поки кияни через закриття підземки стояли у величезних чергах на автобуси, тролейбуси і трамваї, київський метрополітен тролив Київ.
А ще, можливо Ви забули, вулицями міста їздили спеціальні автомобілі з гучномовцями і інформували людей про необхідність дотримуватися умов карантину і не залишати місця проживання. Заборонялось гуляти в парках.
Але українці не поспішали виконувати приписи. Кияни, наприклад, з шашликами «відзначали» карантин в парку «Совки». А 10 поліцейських намагалися зловити на березі Дніпра спортсмена, який вплав дістався до Гідропарку після заборони через карантин пройти на спортивний майданчик.
Згодом після таких походеньок киян з’явився новий мем “досить шастать”, автором якого став мер Києва Віталій Кличко. В нього навіть маска така була.
25 травня 2020 – нарешті відкрили метро
Весну якось пережили. Після двомісячного простою нарешті відкрився довгоочікуваний киянами метрополітен. Тепер туди можна зайти тільки в масках і дотримуючись соціальної дистанції.
Літо – час відпочинку
Влітку місто та люди почали оживати після карантину. Відкрились кафешки, різні заклади, хоч і з обмеженнями. Люди відпочивали на пляжах, гуляли в парках та насолоджувались послабленням карантину.
3 серпня почав діяти адаптивний карантин за новими правилами – країну поділили на чотири зони за рівнем поширення коронавірусу («зелену», «жовту», «помаранчеву» та «червону»), а восени кількість хворих почала зростати та бити рекорди і на людей чекали нові випробування та нові обмеження.
Діти не встигли почати навчання в школі, як класи переходили на дистанційне навчання через захворювання учнів та вчителів.
14 листопада 2020 – ввели карантин вихідного дня
Згідно з указом Кабінету міністрів цього дня стартував “карантин вихідного дня”. У вихідні дні в країні працювали лише продуктові магазини, аптеки (зокрема ветеринарні), транспорт та автозаправки. Такі обмеження протрималися до 2 грудня 2020.
Новий рік – новий локдаун (той, що без шкарпеток)
На Новий рік киян лякали жорстким локдауном, але все ж дали відзначити свято. А от так званий “карантин зимових канікул” запровадили вже з 8 до 24 січня. У цей період обмежили діяльність закладів культури, розважальних, навчальних закладів, закладів розміщення, роботу спортзалів, фітнес-центрів, басейнів та ін. А ще заборонили продавати шкарпетки – соцмережі буквально вибухнули від першого дня локдауну. А згодом очільник МОЗ сказав, що можна було заздалегідь розрахувати скільки нових шкарпеток потрібно.
Зараз столиця повернулася до адаптивного карантину. Та 25 лютого розпочала вакцинацію від коронавірусу. Всього Київ отримав 42,6 тисячі доз вакцини проти COVID-19 виробництва Oxford/AstraZeneca (Covishield). Як записатись на вакцинацію – дивіться відео-інструкцію.
Зазначимо, що наразі коронавірус забрав життя 2834 киян. Захворіли всього за час пандемії – 144 014. Київ прожив карантинний рік. Весь цей час не покладаючи рук працювали та рятували життя столичні лікарі, за що їм низький уклін.
У Всесвітній організації охорони здоров’я вважають, що до кінця 2021 року пандемія COVID-19 не закінчиться, однак подолати найгірші її наслідки людству вдасться. Будемо сподіватися, що скоро ми забудемо, що таке обмеження.
Читайте також: Що хорошого принесла пандемія планеті?