Христос Рождається – Славімо Його! Більшість християнського світу відзначає Святвечір

Автор: Галина Ворона
17:20 24.12.2022

Християни, які святкують Різдво за Григоріанським календарем, сьогодні, 24 грудня, відзначатимуть Святвечір або Надвечір’я Різдва Христового. Це свято традиційно об‘єднує родини за одним столом і є символом надії і віри у всеперемагаюче добро.

Христос Рождається – Славімо Його! Більшість християнського світу відзначає Святвечір
Світлодіодне освітлення

У храмах 24 грудня вночі, перед світанком та в день 25 грудня проводять три літургії. 

Святвечір – це завершальний день великого Різдвяного посту. За народною традицією, люди не сідали за стіл і нічого не їли допоки не “зійде вечірня зоря”, адже за повір’ям саме ця перша зірка сповістила волхвів про народження Ісуса Христа.

Перед трапезою читається уривок з Євангелія про народження Ісуса, потім усі присутні обмінюються облатками (тонка пластинка прісного хлібу, її використовують для таїнства євхаристії) і вітають одне одного зі святом.

За столом на Святвечір одне місце обов’язково залишається вільним для несподіваного гостя. Також це є своєрідною згадкою про тих рідних, хто з тих чи інших причин знаходиться далеко від дому.

В Україні зазвичай різдвяні традиції поєднуються разом зі стародавніми обрядами та церковними звичаями. Тож дуже важливо, щоб Свята вечеря складалася із 12 пісних страв, які роблять на честь 12 учнів Ісуса Христа.

Обов’язково на столі має бути кутя. У народі зерно, з якого готують кутю символізує воскресіння та вічне життя. Мак і горіх – символ достатку та родючості, а мед – символ міцного здоров’я та благополуччя. Також на столі мають бути такі страви: борщ, гриби, риба, вареники з квасолею та капустою, картопля й узвар.

На Різдво ставлять ялинку, прикрашену Вифлеємською зіркою на верхівці. На гілках дерева для дітей вішають різні солодощі, а під саму ялинку кладуть подарунки. У деяких регіонах ставлять на стіл автентичний український символ Різдва – дідух. Він має вигляд снопа пшениці або вівса спеціальної форми: з трьома, п’ятьма або сімома ногами й великою кількістю вузлів. У народі він символізує багатий врожай, добробут, безсмертя предків та оберега роду.

Крім традицій, існують і заборони, які не можна порушувати, щоб не гнівити Господа. Правила діють однаково для всіх, навіть якщо ви не сповідуєте католицизм.

Отже, 24-25 грудня заборонено: носити старий одяг; прибирати в будинку і займатися рукоділлям; сваритися, ображатися і пліткувати; важко працювати фізично; відмовляти в допомозі і милостині.

Також після святкування заборонено прибирати зі столу їжу до самого ранку – вважається, що ті, хто ігнорує заборону, накликають на себе злидні.

І православні, і католики підтримують традицію і вітають своїх рідних, приносячи їм в дар потрібні речі. Це може бути милий сувенір (наприклад, фігурка у вигляді Христа або зірки), красива листівка або підвіска у вигляді ангела.

Цьогоріч як ніколи актуальні теплі шкарпетки; в’язаний шарф, шапка або рукавиці; плед; декоративні свічки та все, що зігріє

Зауважимо, дата святкування Різдва у всіх християн однакова, різниця лише у системі літочислення — західні церкви відзначають Різдво за Григоріанським календарем, а східні переважно за Юліанським, де 7 січня — це 25 грудня за старим стилем.

Читайте також: Христос народився! Історія Різдва католицької громади Києва

Нагадаємо, до Нового року та Різдва у Києві облаштували десятки святкових локацій – фото.

Великий Київ у Google News

підписатися