Дев’ята зима без даху. Гостиний двір вкривають захисною сіткою

Автор: Галина Ворона
20:26 13.09.2021

Вперше за 2760 днів будівельники повернулися у Гостиний двір. Вони покривають фасади історичної будівлі сіткою, щоб захистити перехожих від обвалу елементів будівельних конструкцій.

Дев’ята зима без даху. Гостиний двір вкривають захисною сіткою

Про це у Facebook повідомив голова Ради урбаністики Києва Віталій Селик.

За його словами, роботи виконують на замовлення балансоутримувача – Національного заповідника “Софія Київська”.

Наступний етап – консервація будівлі перед її дев’ятою зимою без даху. По факту її тимчасово накриють будівельною плівкою чи вінілом, щоб захистити конструкції від впливу опадів, а підвал від підтоплень.

За цей час мають розпочатися:

  • просторові та соціологічні дослідження, визначення мапи стейкголдерів
  • обговорення і затвердження з громадою та експертами майбутніх візії та функцій Гостиного двору
  • підготовка технічного завдання реставрації Архітектурний конкурс
  • обговорення з громадою результатів конкурсу та визначення переможця
  • проєктування.

На все це, за оцінками експерта, піде близько року.

Якщо невідкладно розпочати ці процеси, то в будівельні роботи можна зайти ближче до кінця 2022 року. Термін реалізації буде залежати від складності проєкту. Але попередньо на це потрібно 1-2 роки. Нагадаю, що на сьогодні Гостиний двір захищений трьома охоронними статусами, як пам’ятка місцевого і національного значення та як головний і центральний елемент пам’ятки містобудування Контрактова площа. Тому великих сюрпризів з фасадом, ордерною аркадою і формою даху не слід очікувати”, – зауважив Селик.

На його думку, якщо все буде добре, оновлений Гостиний двір зможемо побачити не раніше кінця 2023 року.

Читайте також: Відповідальність за руйнацію Гостиного двору несе Фонд держмайна – Володимир Прокопів

Нагадаємо, у травні 2021 Кабмін відніс Гостиний двір до категорії пам’яток національного значення.

Як повідомлялось, Гостиний двір з 1994 року орендувала компанія “Укрреставрація”. У 2011 році за прем’єрства Миколи Азарова будівлю виключили зі списку пам’ятників архітектури, а у 2012  дозволили “реконструювати” під торговельно-офісний центр. Кияни та активісти відстояли пам’ятку “перебудови”.

Із зими 2013 року Гостинний двір стоїть без даху, вікон і штукатурки. У 2014-2016 суди скасували дозвіл на виконання будівельних робіт, пам’ятці повернули охоронний статус та повернули її державі. У 2020 році та сама “Укрреставрація” у зверненні до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля запропонувала приватизувати Гостиний двір і розмістити там “громадські та культурно-мистецькі об’єкти”.

Столична влада очікує передачу у власність громади Києва Гостиного двору. Місто готове взяти приміщення на баланс і привести його в належний стан. Але держава, видно, не дуже переймається станом пам’ятки. Поки вона руйнується, у Зеленського не виділили грошей на реконструкцію. Згодом очільник Мінкульту заблокував передачу Гостиного двору киянам.

В Департаменті культури КМДА таку пропозицію розкритикувати та попросили передати пам’ятку архітектури у власність міста. Кличко також звернувся до Шмигаля.

Великий Київ у Google News

підписатися