Відповідальність за руйнацію Гостиного двору несе Фонд держмайна – Володимир Прокопів

Автор: Галина Ворона
12:56 08.06.2021

Поки Гостиний двір руйнується, його власник – Фонд держмайна – ухиляється від відповідальності за збереження пам’ятки. Влада Києва сподівається, що найближчим часом ФДМУ укладе охоронний договір та подасть на розгляд науково-проєктну документацію щодо проведення невідкладних протиаварійних та реставраційно-відновлювальних робіт у Гостиному дворі.

Відповідальність за руйнацію Гостиного двору несе Фонд держмайна – Володимир Прокопів

Про це повідомив профільний заступник голови КМДА Володимир Прокопів.

За його словами, Гостинний двір є пам’яткою національного значення, якою опікується Фонд державного майна. А це означає, що міська влада не має права проводити там будь-які реставраційні чи протиаварійні роботи. 

Та попри це Фонд державного майна України не виконує припис Департаменту охорони культурної спадщини, не сплачує накладені фінансові санкції за невиконання цього припису в розмірі 300 тисяч гривень, намагається оскаржити і припис, і постанову про накладання фінансових санкцій від Департаменту охорони культурної спадщини у судах.

24 травня цього року Верховний Суд став на сторону киян: касація ФДМ була відхилена. Таким чином суд визнав, що Фонд держмайна несе повну відповідальність за руйнацію пам’ятки у серці Подолу”, – підкреслив заступник голови КМДА.

Оскільки Гостиний двір вже набув статусу пам’ятки національного значення, Володимир Прокопів висловив сподівання, що Міністерство культури та інформаційної політики України стане на бік громади Києва і допоможе у збереженні історичної пам’ятки.

Ми очікуємо на укладання Фондом держмайна або будь-якою іншою державною інституцією, якій може бути передана в підпорядкування пам’ятка, охоронного договору із Мінкультом та розробку науково-проєктної документації на проведення невідкладних протиаварійних і реставраційно-відновлювальних робіт. Кияни втомилися чекати – пора рятувати Гостинний двір”, – наголосив заступник голови КМДА.

 

Нагадаємо, Гостиний двір з 1994 року орендувала компанія “Укрреставрація”. У 2011 році за прем’єрства Миколи Азарова будівлю виключили зі списку пам’ятників архітектури, а у 2012  дозволили “реконструювати” під торговельно-офісний центр. Кияни та активісти відстояли пам’ятку “перебудови”.

Із зими 2013 року Гостинний двір стоїть без даху, вікон і штукатурки. У 2014-2016 суди скасували дозвіл на виконання будівельних робіт, пам’ятці повернули охоронний статус та повернули її державі. У 2020 році та сама “Укрреставрація” у зверненні до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля запропонувала приватизувати Гостиний двір і розмістити там “громадські та культурно-мистецькі об’єкти”.

Столична влада очікує передачу у власність громади Києва Гостиного двору. Місто готове взяти приміщення на баланс і привести його в належний стан. Але держава, видно, не дуже переймається станом пам’ятки. Поки вона руйнується, у Зеленського не виділили грошей на реконструкцію. Згодом очільник Мінкульту заблокував передачу Гостиного двору киянам.

В Департаменті культури КМДА таку пропозицію розкритикувати та попросили передати пам’ятку архітектури у власність міста. Кличко також звернувся до Шмигаля.

У травні 2021 Кабмін відніс Гостиний двір до категорії пам’яток національного значення.

Великий Київ у Google News

підписатися