Нагадаємо, 13 березня 1961 року о 8:30 потужний селевий потік прорвав дамбу, збудовану для заповнення Бабиного Яру промисловими відходами, що надходили з Петровських цегельних заводів. Лавина багна і пульпи затопила житлові квартали Куренівки, Подільське трамвайне депо, стадіон «Спартак» та околиці. Техногенна катастрофа, тільки за офіційними радянськими даними, забрала життя 145 людей. Деякі дослідники називають значно більші цифри.
Інсталяцію встановлено саме у місці прориву дамби, де й почалася катастрофа.
Саме тут сформувалась величезна хвиля із мулу, що наживо поховала людей. В інсталяції ми реконструюємо цю пульпу. Закрита в спеціальному акваріумі, вона дозволяє побачити через тонке скло її справжню природу та вражаючу страхітливу силу», – пояснив автор інсталяції, культурний діяч, художник, письменник Олег Шовенко.
Основа монументу складається із більш ніж 100 різновидів цеглин, із яких будувався Київ упродовж останніх 200 років. Вона зроблена у вигляді збільшеної вдесятеро цеглини. Через масове повоєнне будівництво у місті виникла потреба у збільшенні виробництва цегли, що, в свою чергу, збільшило і кількість відходів. Пульпа надходила з Петровських цегельних заводів, розташованих на вулиці Сирецькій. Відходи зливали у Бабин Яр. Аби добути глину для однієї цеглини, потрібно було 600 мілілітрів води. Після цього вона ставала пульпою – мертвою водою, непридатною для будь-чого. Угорі інсталяції в акваріумі зібрано всі 600 літрів пульпи, які б знадобилися для створення усіх цеглин з основи.
Інсталяцію складено із цеглин різних періодів різних київських заводів, видно клеймо кожної фабрики. Найстаріша цеглина в інсталяції – 1843 року, є декілька із заводу, де працював Мендель Бейліс, є цеглини з відбитками дитячих рук замість клейма. За кожною – історія, яку ми хочемо розказати у доповненій реальності», – розповів Шовенко.
Також у монумент вмонтовані монокуляри, які показують кадри із документального проєкту режисера Сергія Лозниці «Бабин Яр. Контекст».
Нагадаємо, раніше до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту, який відзначається 27 січня, на проспекті Перемоги відкрили іншу інсталяцію з серії “Погляд у минуле”.
Додамо, що наприкінці лютого Київрада вчергове перенесла розгляд проєкту “Бабин Яр” від скандального російського режисера Хржановського. Кличка і Київраду закликають не підтримувати російський проєкт меморіалу “Бабин Яр”. А СБУ заявляє про можливе використання центру Голокосту “Бабин Яр” для дискредитації України.