Побачити окупований Київ 1941 року. На проспекті Перемоги відкрили інсталяцію до Дня пам’яті жертв Голокосту

Автор: Галина Ворона
13:28 27.01.2021

До Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту, який відзначається сьогодні, 27 січня, на проспекті Перемоги, 10 відкрили новий артоб’єкт – інсталяцію “Погляд у минуле”. Її ініціатор – скандальний Меморіальний центр Голокосту “Бабин Яр”, яким керує не менш скандальний російський режисер Ілля Хржановський.

Побачити окупований Київ 1941 року. На проспекті Перемоги відкрили інсталяцію до Дня пам’яті жертв Голокосту

Автор інсталяції “Погляд у минуле” – художниця та архітекторка Анна Камишан. Її родичі були серед 1,5 млн євреїв, які загинули під час Голокосту в Україні.

Інсталяція складається з двох необроблених кам’яних валунів, між якими лежить дерево. В кам’яні стели вмонтовані монокуляри з фотографіями німецького військового фотографа-пропагандиста Йоганнеса Геле, зробленими ним наприкінці вересня-початку жовтня 1941 року в окупованому Києві. Ці фотографії – єдина документація Бабиного Яру в перші дні після масових розстрілів.

На фото – тіла двох чоловіків, повз які йде натовп. Саме на тих місцях, де стояв фотограф у момент зйомки, були встановлені кам’яні валуни з фотографіями.

Образ дерева зі зламаними гілками – метафора перерваного життя. Саме такі дерева без гілок встановлюють як традиційні єврейські надгробки – мацеви.

Заглядаючи в око монокуляра, глядач ніби заглядає в об’єктив фотоапарата і бачить те, що бачив перед собою фотограф у той самий момент. Він бачить тіла двох чоловіків, які лежать на проспекті і натовп, що проходить повз. Це погляд у минуле через лінзу фотокамери. Якщо говорити про дерево, то в єврейській традиції древо зі зламаними гілками є символом перерваного життя. Часто на єврейських цвинтарях ставлять мацеви у вигляді зрубаних дерев. Ми ніколи не дізнаємося, як звали загиблих на цій фотокартці, цей зв’язок із минулим назавжди перервано, тому дерево-монумент позбавлено коренів. Ми використали для інсталяції саме сухостійний дуб, який уособлює життя, обрубане смертю. Мета цієї інсталяції – посеред жвавої вулиці хоча б на мить зупинити людину, яка постійно поспішає у своїх справах, дати їй можливість зазирнути у минуле і відчути цінність і крихкість сьогодення”, – пояснює свій задум авторка Анна Камишан.

Читайте також: Синагогу-маф в Бабиному Яру хотіли побудувати без жодних громадських слухань 

Нагадаємо, ініціатор даної інсталяції – Меморіальний центр Голокосту “Бабин Яр”, яким керує скандальний російський режисер Ілля Хржановський, нещодавно представив концепцію меморіалу “Бабин Яр”. Незважаючи на  підтримку за боку Зеленського, цей проєкт категорично не сприймає єврейська громада – 300 українських євреїв вже підписалися проти російського проєкту Меморіалу в Бабиному Яру, а виконавчий віцепрезидент Конгресу національних громад України Йосиф Зісельс назвав проєкт спорудження Меморіального центру Голокосту “Бабин Яр”, запропонований російським скандальним режисером Іллею Хржановським, частиною інформаційного фронту гібридної війни Росії проти України. Зісельс виступає за те, щоб Україна реалізувала власний проєкт комплексної меморіалізації Бабиного Яру, до розробки якого було залучено 18 вчених, істориків, які об’єднались навколо Інституту історії України Академії наук. 

Довкола російського проєкту вже неодноразово виникали скандали. Зокрема, у лютому 2020 новопризначений художній керівник проєкту росіянин Ілля Хржановський запропонував перейменувати станцію метро “Дорогожичі” на “Бабин Яр”. #ВК писав, що це викликало гнівну реакцію містян. Тоді ж з’ясувалося, що пан Хржановський – людина зі “складною” біографією. Раніше він займався кіновиробництвом й потрапив до скандалу після екранізації фільмів “4” та “Дау”. Більше ви можете прочитати у нашій статті

У жовтні 2020 року Києві ініціювали створення руху опору проти російської концепції Бабиного Яру.

Один із останніх скандалів пов’язаний з будівництвом поминальної синагоги на Кирилівському православному кладовищі, яке дозволив почати російським авторам меморіалу “Бабиного Яру” Офіс президента України. В день католицького Різдва на ділянці можливого зведення меморіальної синагоги розпочали розкопки і наткнулись на залишки старих поховань. Дослідивши ділянку на наявність людських поховань, ініціатори будівництва заявили, що ніяких поховань не знайшли, а людські кістки на Кирилівське кладовище попали із сміттям

У відповідь українські євреї почали збирати підписи проти нової наруги над історією народів. Вони звернулися до громадянського суспільства з закликом захистити православний цвинтар від будівництва, яке загрожує міжнаціональним та міжконфесійним конфліктом в Україні. Проти будівництва синагоги виступили священники Української православної церкви Московського патріархату.

Великий Київ у Google News

підписатися