Чому в Україні немає власного «шахеда»? – уламки російських безпілотників досліджують вчені та конструктори у столиці

Автор: Оксана Тупальська
13:45 16.11.2023

Уламки російських безпілоників, які летять в бік Києва зберігаються в Київському науково-дослідному інституті судових експертиз. Там у наукових лабораторіях досліджують деталі, знають походження дронів та їх комплектуючих, а також коли та де збирався кожен безпілотник. Кажуть, давно на часі зібрати власні аналоги та атакувати ними ворога.

Чому в Україні немає власного «шахеда»? – уламки російських безпілотників досліджують вчені та конструктори у столиці
Світлодіодне освітлення

Після початку повномасштабного вторгнення безпілотники в Україні виробляли 7 компаній. Зараз виробництвом займаються майже 200 підприємств. Проте серійного виробництва поки немає, – розповідає DW.

Окрім дронів, які ведуть розвідку, є такі, що здатні скидати боєприпаси. Як українські «кажан» та «вампір».

Тепер інженери говорять про актуальність створення аналогів «кинджалам» та «шахедам», які ворог атакує Україну.

«Станом на літо у нас взято на озброєння 28 дронів. З них 9 дронів-камікадзе, про які ми взагалі не знали, що це таке», – розповідає провідний науковий співробітник НАУ Валерій Романенко.

Безпілотники, якими рф обстрілює територію України, зберігаються у Київському науково-дослідному інституті судових експертиз. Тут їх досліджують. І кажуть, що останнім часом ворог почав збирати «шахеди» на території «рф». Для цього беруть комплектуючі в Ірані та Китаї, а також частину купують в західній Європі. Як розповів завідувач лабораторії військових досліджень КНДІСЕ  Андрій Кульчицький, серед деталей – придбані в Ірландії для газонокосарок, які не мають воєнного призначення.

Виробляти аналоги «шахедам» в Україні цілком можливо, говорить вчений НАУ Валерій Романенко.

«Там прекрасна аеродинаміка, літаюче крило інтегральної конструкції. Компоновка, яка дозволяє вмістити в мінімальному об’ємі максимум палива та вибухівки. Я вважаю, що цього більш ніж досить для того, щоб зробити реінженіринг, просто його тупо скопіювати, використати ті самі двигуни».

На запитання про те, чому в Україні немає власного «шахеда», радник міністра з питань стратегічних галузей промисловості Ярослав Олійник каже так:

«А чому ми думаємо, що немає, – при цьому одночасно додає: Ми не країна-ксерокс. Того що ми не можемо все що захочемо взяти, скопіювати закордонне. Того що так не можна. Так неправильно. Але ми сильніші в розумі, ми самі придумаємо».

Головний судовий експерт КНДІСЕ Олексій Кузьменко нагадує, що Іран уже багато років під санкціями, а державна програма з виробництва безпілотників там діє кілька десятиліть.

«Вони працюють, досягли певних успіхів. Але теж брали якісь аналоги, копії. Ми хочемо, щоб за 1,5 роки війни у нас уже все було – це дуже важко».

Водночас, виробники безпілотників головними проблемами називають відсутність можливості заздалегідь замовляти необхідні комплектуючі, відсутність достатньої кількості фахівців на підприємствах.

Тоді як для виготовлення більшої кількості ударних дронів вчені закликають до організації масового виробництва – за державними програмами. Проте і тут є проблема – бо консультанти міністерств запевняють, що ринкова ситуація, коли є багато виробників, що конкурують між собою, є кращою стратегією, аніж створення масового продукту.  

Нагадаємо, наприкінці жовтня у головному корпусі Музею війни у Києві відкрили виставку “Загроза з неба”. Основні експонати ― збиті Силами оборони України ворожі розвідувальні, а також ударні дрони, якими терористична росія атакує наші міста.

Великий Київ у Google News

підписатися