Будинку Барбана та знищеній садибі Зеленських дали дорогу до Держреєстру пам’яток

Автор: Галина Ворона
15:59 22.08

Департамент охорони культурної спадщини рекомендував внести садибу Зеленських і будинок Барбана до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.

Про це повідомила заступниця голови КМДА Ганна Старостенко.

«Консультативна рада на підставі звернення Міністерства культури та інформаційної політики України та рекомендацій Експертної комісії розглянула оновлену й доповнену облікову документацію на садибу Зеленського та рекомендувала занести цей об’єкт до Переліку об’єктів культурної спадщини. Місто і надалі докладатиме всіх зусиль для збереження історичної спадщини Києва в межах чинного законодавства», – сказала вона.

Як зазначається, облікову документацію на будинок Євменія Зеленського (вул. Олександра Кониського, 22) попередньо розглядали під час засідання Консультативної ради 22 липня. Однак документація не відповідала вимогам Порядку обліку об’єктів культурної спадщини, відповідно Консультативна рада рекомендувала доопрацювати ці матеріали.

Також 23 липня Департамент охорони культурної спадщини КМДА та власники садиби Зеленського, що була несанкціоновано зруйнована 19 липня, підписали Меморандум про відновлення будівлі. Власники будівлі, згідно з підписаним документом, зобов’язуються відновити її в тому вигляді, який вона мала. При цьому місто все одно позиватиметься до власників і забудовника, щоб мати законні важелі впливу, аби він виконав зобов’язання відбудувати садибу. І задля збереження будівлі ініціюватиме її внесення до реєстру памʼяток.

Що стосується садиби Барбана, то документацію на цей об’єкт також доповнили. Тепер в обліковій картці зазначена як містобудівна, так і архітектурна й історична цінність будинку. Він є характерним зразком одноповерхового особняка початку ХХ століття. А історична цінність будівлі пов’язана з визначними діячами медицини, культури та мистецтв“, – зауважила Ганна Старостенко.

Зв її словами, під час сьогоднішнього засідання також розглядають облікову документацію на низку інших об’єктів. Зокрема, йдеться про Печерське міське парафіяльне училище (пров. Бутишів, 11); флігель садиби київського війта Григорія Киселівського (вул. Григорія Сковороди, 1); прибутковий будинок Анастасії Іллінської (вул. Золотоворітська, 11); прибутковий будинок родини Зелінських (вул. Тарасівська, 23-25). Зазначена документація відповідає вимогам “Порядку обліку об’єктів культурної спадщини”.

Ганна Старостенко додала, що більша частина представлених об’єктів повністю чи частково зберегли автентичність. Крім того, будівлі мають архітектурну чи історичну цінність, пов’язані з творчістю відомих архітекторів та діяльністю знаних діячів культури.

Окремо розглядається і питання захисту творів монументально-декоративного мистецтва. Йдеться, зокрема, про ансамбль керамічних панно Будинку національних творчих колективів України (бульв. Тараса Шевченка, 50-52) авторства відомої художниці Ольги Рапай. Його також планують внести до переліку як об’єкт культурної спадщини за видом “монументальне мистецтво”.

Читайте також: Це не самоуправство, у власників садиби Зеленських є всі дозвільні документи на демонтаж, — представник співвласника будівлі

Нагадаємо, 130-річний будинок на вулиці Кониського, 22 знесли ввечері 19 липня. У КМДА назвали це цинічним і зухвалим самоуправством, а правоохоронці відкрили кримінальну справу та вилучили будівельну техніку.

Як повідомляв «ВК», боротьба за збереження цього будинку тривала кілька років. Перша інформація про те, що у Києві зносять будинок Зеленських, з’явилася у серпні 2021 року. У вересні 2021 року будинок  намагались знищити «накатаною» схемою, та небайдужі кияни завадили. А у жовтні працівники комунального підприємства «Київблагоустрій» демонтували будівельний паркан навколо будівлі.

У серпні 2022 року  Київська міська прокуратура повторно наклала арешт на будинок. В лютому 2022 біля арештованої садиби знову виріс будівельний паркан – реакція активістів не забарилась. Після початку повномасштабного вторгнення Росії садибу знову почали готувати до демонтажу. Забудовник розібрав стіну та завіз будівельні матеріали. Активісти тоді заявляли, що будинок хочуть знести заради другої черги ЖК «Тургенєв».

У квітні 2024 року ТОВ «Тургенєв Білд», яке є забудовником цієї ділянки, замовило дослідження, згідно з яким садиба нібито не може вважатися пам’яткою через те, що будувалась на замовлення професора російської філології Василя Малініна.

Крім того, «ВК» писав, що будівництво ЖК «Тургеневъ» у центрі столиці суперечить закону про деколонізацію. Такі висновки зробили в Інституті нацпам’яті.

22 липня стало відомо, що столична влада зобов’язала забудовника і власників знесеної садиби Зеленських відновити її. Власнику будівлі, за вказівкою якого знесли садибу Зеленських, оголосили підозру 

Останні новини