Близька людина потрапила в російський полон – 10 порад про звернення, виплати, листування та пошук рідних

Автор: Оксана Тупальська
17:22 15.01

Куди звертатися родичам та близьким військових, які потрапили в полон, як діяти під час пошуку аби не нашкодити тим, хто потрапив в руки росіян, що відомо про юридичну та фінансову підтримку родичів військовополонених. Відповіді на ці та інші питання можна отримати з добірки «Великого Києва». Ознайомтесь та передайте тим, хто потребує.

Близька людина потрапила в російський полон – 10 порад про звернення, виплати, листування та пошук рідних

1.Повідомити про близьку людину у полоні, зробити запит на інформацію або написати листа можна шляхом звернення до Національного інформаційного бюро (НІБ). Діє окрім іншого «гаряча лінія» Національного інформаційного бюро. Існує можливість повідомити про обставини зникнення особи через онлайн-форму. Відомості збирає Об’єднаний центр з пошуку та звільнення полонених. Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими (КШППВ) працює у Києві.

2.Щодо листування з військовополоненими – українські захисники, які повернулися з полону, переважно розповідають, що листи не доходять. Водночас, у НІБ звітують про статистику листування – у червні 2023 року повідомлялося, що з серпня 2022 року вдалося отримати 2458 листів та передати від рідних 4040 листів. Про першу партію листів від військовополонених, яка прибула в Україну, повідомляли у серпні 2022 року.

3.Допомогу та підтримку для родин полонених, зниклих безвісти, загиблих і померлих захисників і захисниць України надають, зокрема, у Фонді “Мрія”. Його фахівці надають юридичні консультації та супровід та психологічну підтримку. Заявити про себе можна онлайн, заповнивши анкету.

4.Важливо перевіряти, з ким спілкуєтесь щодо близьких, як перебувають у полоні. Задля збереження життя військовополонених, родичів, що намагаються повернути своїх близьких з російського полону, закликають не називати імена воїнів у публічному просторі. Як розповідають ті, що повернулися з полону або кому вдалося вирватися з рук окупантів, трапляється, що військові не називають свої імена, вдягаючись в цивільних або потребують конфіденційності інформації про себе. І розголошення відомостей іншими може коштувати людині життя.

5.Спецслужби росії проводять збір персональних даних під виглядом “допомоги” сім’ям, котрі розшукують зниклих безвісти. Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими повідомляв,  що у підсумку це може зашкодити становищу захисників у полоні. Росіяни розсилають СМС та пропонують заповнити анкети.

6.Шахрайські випадки трапляються і Україні – коли близьких, які переживають за своїх рідних військових намагаються «розвести» на гроші. Так, у серпні 2023 року повідомили про підозру жінці, яка переконала потерпілу, що може допомогти поверненню з полону її родича. свої «послуги» зловмисниця оцінила у майже 150 тисяч гривень. Однак коли отримала кошти у потерпілої – зникла.

7.Якщо військовослужбовець потрапив у полон чи зник безвісти, за ним зберігаються виплати в розмірі посадового окладу за останнім місцем служби, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення постійного характеру. Кошти можуть отримати родичі. Існує алгоритм, як це зробити.

8.Варто запитувати про можливість отримати кошти військового рідними. У жовтня 2023 році Володимир Зеленський підписав ухвалений парламентом закон, що передбачає передачу зарплат військових, які перебувають у російському полоні, їхнім родичам.

9.Уже звільнені з полону можуть отримати ваучер на навчання. Він повністю або часткового покриває витрати на навчання в закладах освіти. Існує визначений перелік навчальних закладів та спеціальностей, за якими можна навчатися вперше або підвищувати кваліфікацію (отримувати диплом спеціаліста або магістра).

10.За кожен військовий злочин, вчинений щодо полоненого захисника України Росія має бути покарана. Поки реалізації цього немає. Однак відомий випадок, коли військовослужбовець, який перебував у російському полоні до повномасштабного вторгнення влітку 2022 року домігся у суді стягнення з російського банку на свою користь – як часткову компенсацію за скоєне.

Читайте до теми: 20 історій російського полону: фіксація злочинів та досвід тих, хто вже заплатив найдорожчу ціну за перемогу України

Раніше «ВК» розповідав, що зробити, щоб подбати більше про свою психологічну стабільність. Рекомендації розробив Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Великий Київ у Google News

підписатися